The
EuroLeague is the top tier European club competition. It was created as European Champions Cup
by FIBA in 1958. The name changed to FIBA European League in 1991 as not only
the national champions are allowed to compete, but more big clubs
were invited. 1996 - 1999 the name was FIBA EuroLeague. In 2000 the
Union
des Ligues Européennes de Basket Ball (ULEB) decided to create its own
competition independent from FIBA, simply called EuroLeague.
In the seasons 2001/02 and 2005/06 - 2015/16 there exists agreements
between FIBA Europe and ULEB harmonizing the several club
competitions.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
European Champions Cup | |||||
1958, Jul 06+19 | Rīga + Sofia | ASK Rīga URS | 86:81 + 84:71 | Akademik Sofia BUL | --- |
1959, Jun 22+28 | Rīga + Sofia | ASK Rīga URS | 79:58 + 69:67 | Akademik Sofia BUL | --- |
1960, May 10+15 | Tbilisi + Rīga | ASK Rīga URS | 61:51 + 69:62 | Dinamo Tbilisi URS | --- |
1961, Jul 14+22 | Moskva + Rīga | CSKA Moskva URS | 87:62 + 61:66 | ASK Rīga URS | --- |
1962, Jun 29 | Genève SUI | Dinamo Tbilisi URS | 90:83 | Real Madrid CF ESP | --- |
1963, Jul 23+31 | Madrid + Moskva | CSKA Moskva URS | 69:86 + 91:74,99:80 | Real Madrid CF ESP | --- |
1964, Apr 27 + May 10 | Brno + Madrid | Real Madrid CF ESP | 99:110 + 84:64 | TJ Spartak ZJŠ Brno TCH | --- |
1965, Apr 08+13 | Moskva + Madrid | Real Madrid CF ESP | 81:88 + 76:62 | CSKA Moskva URS | --- |
1966, Mar 30 + Apr 01 | Bologna ITA | Olimpia Simmenthal Milano ITA | 77:72 | TJ Slavia VŠ Praha TCH | CSKA Moskva URS |
1967, Mar 30 + Apr 01 | Madrid ESP | Real Madrid CF ESP | 91:83 | Olimpia Simmenthal Milano ITA | TJ Slavia VŠ Praha TCH |
1968, Apr 11 | Lyon FRA | Real Madrid CF ESP | 98:95 | TJ Spartak ZJŠ Brno TCH | --- |
1969, Apr 24 | Barcelona ESP | CSKA Moskva URS | 103:99o2t | Real Madrid CF ESP | --- |
1970, Apr 09 | Sarajevo YUG | Ignis Varese ITA | 79:74 | CSKA Moskva URS | --- |
1971, Apr 08 | Antwerpen BEL | CSKA Moskva URS | 67:53 | Ignis Varese ITA | --- |
1972, Mar 23 | Tel Aviv ISR | Ignis Varese ITA | 70:69 | KK Jugoplastika Split YUG | --- |
1973, Mar 22 | Liège BEL | Ignis Varese ITA | 71:66 | CSKA Moskva URS | --- |
1974, Apr 03 | Nantes FRA | Real Madrid CF ESP | 84:82 | Ignis Varese ITA | --- |
1975, Apr 10 | Antwerpen BEL | Ignis Varese ITA | 79:66 | Real Madrid CF ESP | --- |
1976, Apr 01 | Genève SUI | Mobilgirgi Varese ITA | 81:74 | Real Madrid CF ESP | --- |
1977, Apr 07 | Beograd YUG | Maccabi Tel Aviv ISR | 78:77 | Mobilgirgi Varese ITA | --- |
1978, Apr 06 | München FRG | Real Madrid CF ESP | 75:67 | Mobilgirgi Varese ITA | --- |
1979, Apr 05 | Grenoble FRA | KK Bosna Sarajevo YUG | 96:93 | Emerson Varese ITA | --- |
1980, Mar 27 | Berlin FRG | Real Madrid CF ESP | 89:85 | Maccabi Tel Aviv ISR | --- |
1981, Mar 26 | Strasbourg FRA | Maccabi Tel Aviv ISR | 80:79 | Sinudyne Virtus Bologna ITA | --- |
1982, Mar 25 | Köln FRG | Squibb Cantù ITA | 86:80 | Maccabi Tel Aviv ISR | --- |
1983, Mar 24 | Grenoble FRA | Ford Cantù ITA | 69:68 | Olimpia Billy Milano ITA | --- |
1984, Mar 29 | Genève SUI | Banco di Roma Virtus ITA | 79:73 | FC Barcelona ESP | --- |
1985, Apr 03 | Athína GRE | KK Cibona Zagreb YUG | 87:78 | Real Madrid CF ESP | --- |
1986, Apr 03 | Budapest HUN | KK Cibona Zagreb YUG | 94:82 | BC Žalgiris Kaunas URS | --- |
1987, Apr 02 | Lausanne SUI | Olimpia Tracer Milano ITA | 71:69 | Maccabi Tel Aviv ISR | --- |
1988, Apr 05+07 | Gent BEL | Olimpia Philips Milano ITA | 90:84 | Maccabi Tel Aviv ISR | KK Partizan Beograd YUG |
1989, Apr 04+06 | München FRG | KK Jugoplastika Split YUG | 75:69 | Maccabi Tel Aviv ISR | Aris BSA Thessaloniki GRE |
1990, Apr 17+19 | Zaragoza ESP | KK Jugoplastika Split YUG | 72:67 | FC Barcelona ESP | Limoges CSP FRA |
1991, Apr 16+18 | Paris FRA | KK Pop 84 Split YUG | 70:65 | FC Barcelona ESP | Maccabi Elite SC Tel Aviv ISR |
FIBA European League | |||||
1992, Apr 14+16 | İstanbul TUR | KK Partizan Beograd YUG | 71:70 | Montigalà Joventut Badalona ESP | Olimpia Philips Milano ITA |
1993, Apr 13+15 | Athína GRE | Limoges CSP FRA | 59:55 | Benetton Treviso ITA | PAOK Thessaloniki GRE |
1994, Apr 19+21 | Tel Aviv ISR | 7up Joventut Badalona ESP | 59:57 | Olympiakos BC Piraeus GRE | Panathinaikos Athína GRE |
1995, Apr 11+13 | Zaragoza ESP | Real Madrid CF ESP | 73:61 | Olympiakos BC Piraeus GRE | Panathinaikos Athína GRE |
1996, Apr 09+11 | Paris FRA | Panathinaikos Athína GRE | 67:66 | FC Barcelona Banca Catalana ESP | CSKA Moskva RUS |
FIBA EuroLeague | |||||
1997, Apr 22+24 | Roma ITA | Olympiakos BC Piraeus GRE | 73:58 | FC Barcelona Banca Catalana ESP | Smelt Olimpija Ljubljana SLO |
1998, Apr 21+23 | Barcelona ESP | Kinder Virtus Bologna ITA | 58:44 | AEK Athína GRE | Benetton Treviso ITA |
1999, Apr 20+22 | München GER | BC Žalgiris Kaunas LTU | 82:74 | Kinder Virtus Bologna ITA | Olympiakos BC Piraeus GRE |
2000, Apr 18+20 | Thessaloniki GRE | Panathinaikos Athína GRE | 73:67 | Maccabi Tel Aviv ISR | Efes Pilsen SK İstanbul TUR |
EuroLeague | |||||
2001, Apr 17+19+May 01+03+10 | B+B+V+V+B | Kinder Virtus Bologna ITA | 65:78,94:73,80:60,79:96,82:74 | Tau Cerámica Baskonia Vitoria ESP | ----- |
2002, May 03+05 | Bologna ITA | Panathinaikos BC Athína GRE | 89:83 | Kinder Virtus Bologna ITA | ----- |
2003, May 09+11 | Barcelona ESP | FC Barcelona ESP | 76:65 | Benetton Pallacanestro Treviso ITA | Montepaschi Mens Sana Basket Siena ITA |
2004, Apr 29 + May 01 | Tel Aviv ISR | Maccabi Elite SC Tel Aviv ISR | 118:74 | Skipper Fortitudo Bologna ITA | BK CSKA Moskva RUS |
2005, May 06+08 | Moskva RUS | Maccabi Elite SC Tel Aviv ISR | 90:78 | Tau Cerámica Baskonia Vitoria ESP | Panathinaikos BC Athína GRE |
2006, Apr 28+30 | Praha CZE | BK CSKA Moskva RUS | 73:69 | Maccabi Elite SC Tel Aviv ISR | Tau Cerámica Baskonia Vitoria ESP |
2007, May 04+06 | Athína GRE | Panathinaikos BC Athína GRE | 93:91 | BK CSKA Moskva RUS | CB Unicaja Málaga ESP |
2008, May 02+04 | Madrid ESP | BK CSKA Moskva RUS | 91:77 | Maccabi Elite SC Tel Aviv ISR | Montepaschi Mens Sana Basket Siena ITA |
2009, May 01+03 | Berlin GER | Panathinaikos BC Athína GRE | 73:71 | BK CSKA Moskva RUS | Regal FC Barcelona ESP |
2010, May 07+09 | Paris FRA | Regal FC Barcelona ESP | 86:68 | Olympiakos BC Piraeus GRE | BK CSKA Moskva RUS |
2011, May 06+08 | Barcelona ESP | Panathinaikos BC Athína GRE | 78:70 | Maccabi Electra SC Tel Aviv ISR | Montepaschi Mens Sana Basket Siena ITA |
2012, May 11+13 | İstanbul TUR | Olympiakos BC Piraeus GRE | 62:61 | BK CSKA Moskva RUS | Regal FC Barcelona ESP |
2013, May 10+12 | London GBR | Olympiakos BC Piraeus GRE | 100:88 | Real Madrid CF ESP | BK CSKA Moskva RUS |
2014, May 16+18 | Milano ITA | Maccabi Electra SC Tel Aviv ISR | 98:86ot | Real Madrid CF ESP | FC Barcelona ESP |
2015, May 15+17 | Madrid ESP | Real Madrid CF ESP | 78:59 | Olympiakos BC Piraeus GRE | BK CSKA Moskva RUS |
2016, May 13+15 | Berlin GER | BK CSKA Moskva RUS | 101:96ot | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | PBK Lokomotiv Kuban Krasnodar RUS |
2017, May 19+21 | İstanbul TUR | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | 80:64 | Olympiakos BC Piraeus GRE | BK CSKA Moskva RUS |
2018, May 18+20 | Beograd SRB | Real Madrid CF ESP | 85:80 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | BC Žalgiris Kaunas LTU |
2019, May 17+19 | Vitoria-Gasteiz ESP | BK CSKA Moskva RUS | 91:83 | Anadolu Efes SK İstanbul TUR | Real Madrid CF ESP |
2020, May 22+24 | Köln GER | On 12.03. first suspended and finally cancelled on 25.05. due to the COVID-19 pandemic | |||
2021, May 28+30 | Köln GER | Anadolu Efes SK İstanbul TUR | 86:81 | FC Barcelona ESP | AX Armani Exchange Milano ITA |
2022, May 19+21 | Beograd SRB | Anadolu Efes SK İstanbul TUR | 58:27 | Real Madrid CF ESP | FC Barcelona ESP |
2023, May 19+21 | Kaunas LTU | Real Madrid CF ESP | 79:78 | Olympiakos BC Piraeus GRE | A.S. Monaco Basket FRA |
1963: After a 160 aggregate drew, a third decisive final game was played in Moskva on Aug 01.
The
EuroCup is the second-tier level European club competition. It was
created as ULEB Cup by ULEB in 2002. The name changed to EuroCup
in 2008.
In the seasons 2005/06 - 2015/16 there exists agreements between FIBA
Europe and ULEB harmonizing the several club competitions.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
ULEB Cup | |||||
2003, Apr 15+24 | Novo Mesto, Valencia | Pamesa Valencia BC ESP | 90:78 + 78:76 | KK Krka Novo Mesto SLO | ----- |
2004, Apr 13 | Charleroi BEL | Hapoel Migdal Jerusalem BC ISR | 83:72 | Real Madrid CF ESP | ----- |
2005, Apr 19 | Charleroi BEL | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | 78:74 | Alfa Makedonikos BC Kozani GRE | ----- |
2006, Apr 11 | Charleroi BEL | MKB Dinamo Moskva RUS | 73:60 | Aris BC Thessaloniki GRE | ----- |
2007, Apr 10 | Charleroi BEL | Real Madrid CF ESP | 87:75 | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | ----- |
2008, Apr 10-13 | Torino ITA | DKV Juventut de Badalona ESP | 79:54 | CB Akasvayu Girona ESP | MKB Dinamo Moskva RUS |
EuroCup | |||||
2009, Apr 02-05 | Torino ITA | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | 80:74 | BK Khimki RUS | --- |
2010, Apr 17+18 | Vitoria ESP | Power Electronics Valencia BC ESP | 67:44 | Alba Berlin GER | CD Bizkaia Bilbao Basket ESP |
2011, Apr 16+17 | Treviso ITA | BK Uniks Kazan RUS | 92:77 | CB Cajasol Sevilla ESP | KK Cedevita Zagreb CRO |
2012, Apr 14+15 | Khimki RUS | BK Khimki RUS | 77:68 | Valencia BC ESP | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU |
2013, Apr 13 | Charleroi BEL | PBK Lokomotiv Kuban Krasnodar RUS | 75:64 | Uxúe Bilbao Basket ESP | ----- |
2014, May 01+07 | Valencia, Kazan | Valencia BC ESP | 80:67 + 85:73 | BK Uniks Kazan RUS | ----- |
2015, Apr 24+29 | Las Palmas, Khimki | BK Khimki Moskovskaya oblast RUS | 91:66 + 83:64 | CB Gran Canaria Las Palmas ESP | ----- |
2016, Apr 22+27 | Strasbourg, İstanbul | Galatasaray Odeabank İstanbul TRU | 62:66 +78:67 | Strasbourg IG FRA | ----- |
2017, Mar 28+31 + Apr 05 | Valencia, Málaga, Valencia | CB Unicaja Málaga ESP | 62:68, 79:71, 63:58 | Valencia BC ESP | ----- |
2018, Apr 10+13 | Krasnodar, İstanbul | Darüşşafaka SK İstanbul | 81:78ot, 67:59 | PBK Lokomotiv Kuban Krasnodar RUS | ----- |
2019, Apr 09+12+15 | Valencia, Berlin, Valencia | Valencia BC ESP | 89:75, 92:95ot, 89:63 | Alba Berlin GER | ----- |
2020, Apr 21+24+27 | On 12.03. first suspended and finally cancelled on 25.05. due to the COVID-19 pandemic | ||||
2021, Apr 27+30 | Kazan, Monaco | A.S. Monaco Basket FRA | 89:87, 86:83 | UNIKS Kazan RUS | ----- |
2022, May 11 | Bologna ITA | Virtus Segafredo Bologna ITA | 80:67 | Frutti Extra Bursaspor TUR | ----- |
2023, May 03 | Las Palmas de Gran Canaria ESP | CB Gran Canaria Las Palmas ESP | 71:67 | Türk Telekom BK Ankara TUR | ----- |
As
the ULEB created its own European club competition in summer 2000
they simply used the name EuroLeague as FIBA had forgotten to trademark
the name. FIBA Europe had to find a new name for its own top tier
level competition creating the SuproLeague.
This SuproLeague was folded after one season due to the agreement
between FIBA Europe and ULEB harmonizing the several club
competitions in the seasons 2001/02 and 2005/06 - 2015/16.
As a result of these negotiations in 2002/03 FIBA Europe started the
FIBA Europe Champions Cup
as a third-tier level club competition (ranking behind EuroLeague
and EuroCup both ruled by ULEB). In the seasons 2003/04 and 2004/05
the competition runs under the name FIBA Europe League, followed by the FIBA
EuroCup in 2005/06 - 2007/08. For the
longest period the competition was called FIBA
EuroChallenge (2008/09 - 2014/15).
The agreement between FIBA Europe and ULEB ended after 2015/16 season.
FIBA Europe tried to get back the leading position in European club
basketball creating the Champions League. But ULEB
still runs its own competitions with the best European basketball
clubs. So, the Champions League is the third-tier competition further
on.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
SuproLeague | |||||
2001, May 11+13 | Paris FRA | Maccabi Tel Aviv ISR | 81:67 | Panathinaikos Athína GRE | Efes Pilsen SK İstanbul TUR |
2001/02 | no competition | ||||
FIBA Europe Champions Cup | |||||
2003, May 02+04 | Thessaloniki GRE | Aris BSA Thessaloniki GRE | 84:83 | Prokom Trefl Sopot POL | BK Ventspils LAT |
FIBA Europe League | |||||
2004, Apr 22+24 | Kazan RUS | BK Uniks Kazan RUS | 87:63 | TIM-Maroussi Athína GRE | Hapoel Samsung Tel Aviv ISR |
2005, Apr 27+28 | İstanbul TUR | Dinamo Sankt-Peterburg RUS | 85:74 | BK Kyiv UKR | BK Khimki RUS |
FIBA EuroCup | |||||
2006, Apr 07+09 | Kyiv UKR | DKV Joventut Badalona ESP | 88:63 | BK Khimki RUS | BK Kyiv UKR |
2007, Apr 13+15 | Girona ESP | CB Akasvayu Girona ESP | 79:72 | BT Azovmash Mariupol UKR | VidiVici Virtus Bologna ITA |
2008, Apr 18+20 | Limassol CYP | Barons/LMT Rīga LAT | 63:62 | Dexia Mons-Hainaut BEL | Proteas EK AEL Limassol CYP |
FIBA EuroChallenge | |||||
2009, Apr 24+26 | Bologna ITA | Virtus BolognaFiere ITA | 77:75 | Cholet Basket FRA | MBK Triumf Lyubertsy RUS |
2010, Apr 30 + May 02 | Göttingen GER | BG Göttingen GER | 83:75 | Krasnye Krylya Samara RUS | Saos Chorale Roanne Basket FRA |
2011, Apr 29 + May 01 | Oostende BEL | KK KRKA Novo Mesto SLO | 83:77 | BK Lokomotiv Kuban RUS | BC Base Oostende BEL |
2012, Apr 27+29 | Debrecen HUN | Beşiktaş JK Milangaz İstanbul TUR | 91:86 | ES Chalon-sur-Saone FRA | MBK Triumf Lyubertsy RUS |
2013, Apr 26+28 | İzmir TUR | Krasnye Krylya Samara RUS | 77:76 | Pınar Karşıyaka TUR | EWE Baskets Oldenburg GER |
2014, Apr 25+27 | Bologna ITA | Grissin Bon Reggio Emilia ITA | 79:65 | MBK Triumf Lyubertsy RUS | Royal Halı Gaziantep TUR |
2015, Apr 24+26 | Trabzon TUR | JSF Nanterre FRA | 64:63 | Trabzonspor Medical Park TUR | CS Energia Târgu-Jiu ROU |
2015/16 | no competition | ||||
FIBA Champions League | |||||
2017, Apr 28+30 | San Cristóbal de La Laguna ESP | Iberostar Tenerife ESP | 63:59 | Banvit BK Bandırma TUR | AS Monaco Basket FRA |
2018, May 04-06 | Athína GRE | AEK Athína GRE | 100:94 | AS Monaco Basket FRA | UCAM Murcia ESP |
2019, May 03+05 | Antwerpen BEL | Segafredo Virtus Bologna ITA | 73:61 | Iberostar Tenerife ESP | Telenet Giants Antwerp BEL |
2020, Sep 30 - Oct 04 | Athína GRE | Hereda San Pablo Burgos ESP | 85:74 | AEK Athína GRE | JDA Dijon FRA |
2021, May 05-09 | Nizhniy Novgorod RUS | Hereda San Pablo Burgos ESP | 64:59 | Pınar Karşıyaka TUR | Casademont Zaragoza ESP |
2022, May 06+08 | Bilbao ESP | Lenovo Tenerife ESP | 98:87 | Baxi Manresa ESP | MHP Riesen Ludwigsburg GER |
2023, May 12+14 | Málaga ESP | Telekom Baskets Bonn GER | 77:70 | Hapoel Bank Yahav Jerusalem BC ISR | Lenovo Tenerife ESP |
FIBA Europe also compete a fourth-tier level club competition for some years. The first one was the FIBA Europe Regional Challenge Cup in 2002/03. For two seasons 2003/04 and 2004/05 the competition was called FIBA Europe Cup. Then the name changed to FIBA EuroCup Challenge (2005/06 and 2006/07). After a longer break FIBA Europe started again a forth-tier competition in 2015/16: FIBA Europe Cup.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
FIBA Europe Regional Challenge Cup | |||||
North: 2003, Feb 11+12 | Mariupol UKR | Azovbasket Mariupol UKR | 88:61 | TSV Bayer 04 Leverkusen GER | Klima-Vill Purina Kaposvári KK HUN |
South: 2003, Feb 12+13 | Limassol CYP | AEL Limassol CYP | 92:82 | KK Igokea Aleksandrovac BIH | Apollon Limassol CYP |
FIBA Europe Cup | |||||
2004, Mar 27+28 | İzmir TUR | Mitteldeutscher BC (Weißenfels) GER | 84:68 | SAOS JDA Dijon Bourgogne FRA | Tuborg Pilsener SC İzmir TUR |
2005, Apr 09+10 | Ploeşti ROU | CSU Asesoft Ploeşti ROU | 75:74 | Lokomotiv Rostov RUS | Dinamo Moskovskaya Oblast RUS |
FIBA EuroCup Challenge | |||||
2006, Mar 16+23 | Yuzhny + Perm | PBK Ural Great Perm RUS | 80:67 + 74:80 | Khimik Yuzhny UKR | --- |
2007, Mar 22+29 | Nicosia + Samara | CSK-VVS Samara RUS | 83:85 + 101:81 | Keravnos Strovolos CYP | --- |
2007/08 - 2014/15 | no competition | ||||
FIBA Europe Cup | |||||
2016, Apr 29 + May 01 | Chalon-sur Saône FRA | Fraport Skyliners Frankfurt GER | 66:62 | PC Openjobmetis Varese ITA | Élan Chalon FRA |
2017, Apr 18+25 | Chalon-sur-Saône + Nanterre | Nanterre 92 FRA | 58:58 + 82+79 | Élan Chalon FRA | --- |
2018, Apr 25 + May 02 | Avellino + Venezia | S.S.P. Reyer Venezia Mestre ITA | 77:69 + 81:79 | S.S. Felice Scandone Avellina ITA | --- |
2019, Apr 24 + May 01 | Sassari + Würzburg | Dinamo Sassari ITA | 89:84 + 81+79 | s.Oliver Würzburg GER | --- |
2020, Apr 22+29 | On 13.03. first suspended and finally cancelled on 15.06. due to the COVID-19 pandemic | ||||
2021, Apr 23+25 | Tel Aviv ISR | Ironi Nes Ziona ISR | 82:74 | Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski POL | CSM Oradea ROU |
2022, Apr 20+27 | Reggio Emilia + İstanbul | Bahçeşehir Koleji SK TUR | 72:69 + 90:74 | UnaHotels Reggio Emilia ITA | --- |
2023, Apr 19+26 | Włocławek + Cholet | Anwil Włocławek POL | 81:77 + 80:78 | Cholet Basket FRA | --- |
The Saporta Cup (honoring the Spain basketball administrator Raimundo Saporta) was created as European Cup Winner's Cup. During the reformation of the FIBA European club cups in 1991/92 opened to more than the cup winners. The cup runs as the second-tier level club competition until 2001/02. The name changed several times: 1991/92 - 1995/96 European Cup, 1996/97 - 1997/98 EuroCup and 1998/99 - 2001/02 as Saporta Cup.
Venue | Champions | Final | Runners-up | |
---|---|---|---|---|
European Cup Winner's Cup | ||||
1967, Apr 07+13 | Varese + Tel Aviv | Ignis Varese ITA | 77:67 + 67:68 | Maccabi Tel Aviv ISR |
1968, Apr 04 | Athína GRE | AEK Athína GRE | 89:82 | TJ Slavia VŠ Praha TCH |
1969, Apr 17 | Wien AUT | TJ Slavia VŠ Praha TCH | 80:74 | Dinamo Tbilisi URS |
1970, Apr 15+26 | Vichy + Napoli | Fides Partenope Napoli ITA | 60:64 + 87:65 | JA Vichy Auvergne Basket FRA |
1971, Mar 30 + Apr 07 | Leningrad + Milano | Simmenthal Olimpia Milano ITA | 56:66 + 71:52 | Spartak Leningrad URS |
1972, Mar 21 | Thessaloniki GRE | Simmenthal Olimpia Milano ITA | 74:70 | KK Crvena Zvezda Beograd YUG |
1973, Mar 20 | Thessaloniki GRE | Spartak Leningrad URS | 77:62 | KK Jugoplastika Split YUG |
1974, Apr 02 | Udine ITA | KK Crvena Zvezda Beograd YUG | 86:75 | TJ Spartak ZJŠ Brno TCH |
1975, Mar 26 | Nantes FRA | Spartak Leningrad URS | 63:62 | KK Crvena Zvezda Beograd YUG |
1976, Mar 17 | Torino ITA | Cinzano Olimpia Milano ITA | 88:83 | ASPO Tours FRA |
1977, Mar 29 | Palma de Mallorca ESP | Birra Forst Cantù ITA | 87:86 | KK Radnički Beograd YUG |
1978, Mar 29 | Milano ITA | Gabetti Cantù ITA | 84:82 | Sinudyne Virtus Bologna ITA |
1979, Mar 22 | Poreč YUG | Gabetti Cantù ITA | 83:73 | Nashua den Bosch Basket NED |
1980, Mar 19 | Milano ITA | Emerson Varese ITA | 90:88ot | Gabetti Cantù ITA |
1981, Mar 18 | Roma ITA | Squibb Cantù ITA | 86:82 | FC Barcelona ESP |
1982, Mar 16 | Bruxelles BEL | KK Cibona Zagreb YUG | 96:95ot | Real Madrid CF ESP |
1983, Mar 09 | Palma de Mallorca ESP | Scavolini Pesaro ITA | 111:99 | AS Villeurbanne FRA |
1984, Mar 14 | Oostende BEL | Real Madrid CF ESP | 82:81 | Simac Olimpia Milano ITA |
1985, Mar 19 | Grenoble FRA | FC Barcelona ESP | 77:73 | Žalgiris Kaunas URS |
1986, Mar 18 | Caserta ITA | FC Barcelona ESP | 101:86 | Scavolini Pesaro ITA |
1987, Mar 17 | Novi Sad YUG | KK Cibona Zagreb YUG | 89:74 | Scavolini Pesaro ITA |
1988, Mar 16 | Grenoble FRA | Limoges CSP FRA | 96:89ot | RAM Joventut Badalona ESP |
1989, Mar 14 | Piraeus GRE | Real Madrid CF ESP | 119:113ot | Snaidero Caserta ITA |
1990, Mar 13 | Firenze ITA | Knorr Virtus Bologna ITA | 79:74 | Real Madrid CF ESP |
1991, Mar 26 | Genève SUI | PAOK Thessaloniki GRE | 76:72 | CAI Zaragoza ESP |
European Cup | ||||
1992, Mar 17 | Nantes FRA | Real Madrid CF ESP | 65:63 | PAOK Thessaloniki GRE |
1993, Mar 16 | Torino ITA | Aris BSA Thessaloniki GRE | 50:48 | Efes Pilsen SK İstanbul TUR |
1994, Mar 15 | Lausanne SUI | Smelt Olimpija Ljubljana SLO | 91:81 | Ceramica Baskonia Vitoria ESP |
1995, Mar 14 | İstanbul TUR | Benetton Treviso ITA | 94:86 | Ceramica Baskonia Vitoria ESP |
1996, Mar 12 | Vitoria ESP | Ceramica Baskonia Vitoria ESP | 88:81 | PAOK Thessaloniki GRE |
EuroCup | ||||
1997, Apr 15 | Nicosia CYP | Real Madrid Teka ESP | 78:64 | Mash Verona ITA |
1998, Apr 14 | Beograd YUG | BC Žalgiris Kaunas LTU | 82:67 | Olimpia Stefanel Milano ITA |
Saporta Cup | ||||
1999, Apr 13 | Zaragoza ESP | Benetton Treviso ITA | 64:60 | Pamesa Valencia ESP |
2000, Apr 11 | Lausanne SUI | AEK Athína GRE | 83:76 | Kinder Virtus Bologna ITA |
2001, Apr 17 | Warszawa POL | Maroussi BC Athína GRE | 74:72 | Élan Chalon-sur-Saône FRA |
2002, Apr 30 | Lyon FRA | Montepaschi Siena ITA | 81:71 | Pamesa Valencia ESP |
The Korać Cup (honoring the Yugoslav basketball player Radivoj Korać) was the third-tier level European club cup by FIBA in the early era. The name changed from European Cup Radivoj Korać to simple Korać Cup in 1996/97.
Venue | Champions | Final | Runners-up | |
---|---|---|---|---|
1972, Feb 29 + Mar 07 | Beograd + Zagreb | BK Lokomotiva Zagreb YUG | 71:83 + 94:73 | OKK Beograd YUG |
1973, Mar 20+27 | Cantù + Antwerpen | Birra Forst Cantù ITA | 106:75 + 85:94 | Maes Pils Malinas Antwerp BEL |
1974, Apr 04+11 | Cantù + Beograd | Birra Forst Cantù ITA | 99:86 + 75:68 | KK Partizan Beograd YUG |
1975, Mar 18+25 | Barcelona + Cucciago | Birra Forst Cantù ITA | 71:69 + 110:85 | FC Barcelona ESP |
1976, Mar 16+23 | Split + Torino | KK Jugoplastika Split YUG | 97:84 + 82:82 | Chinamartini Torino ITA |
1977, Apr 05 | Genève SUI | KK Jugoplastika Split YUG | 87:84 | Alco Fortitudo Bologna ITA |
1978, Mar 21 | Banja Luka YUG | KK Partizan Beograd YUG | 117:110ot | KK Bosna Sarajevo YUG |
1979, Mar 20 | Beograd YUG | KK Partizan Beograd YUG | 108:98 | Arrigoni Rieti ITA |
1980, Mar 26 | Liège BEL | Arrigoni Rieti ITA | 76:71 | KK Cibona Zagreb YUG |
1981, Mar 19 | Barcelona ESP | Joventut Freixenet Badalona ESP | 105:104ot | Carrera Venezia ITA |
1982, Mar 18 | Padova ITA | Limoges CSP FRA | 90:84 | KK Šibenka Šibenik YUG |
1983, Mar 08 | Berlin FRG | Limoges CSP FRA | 94:86 | KK Šibenka Šibenik YUG |
1984, Mar 15 | Paris FRA | Elan Béarnais Pau-Orthez FRA | 97:73 | KK Crvena Zvezda Beograd YUG |
1985, Mar 21 | Bruxelles BEL | Olimpia Simac Milano ITA | 91:78 | Ciao Crem Varese ITA |
1986, Mar 20+27 | Castel Morrone + Roma | Banco di Roma Virtus ITA | 84:78 + 73:72 | Mobilgirgi Caserta ITA |
1987, Mar 18+25 | Barcelona + Limoges | FC Barcelona ESP | 106:85 + 97:86 | Limoges CSP FRA |
1988, Mar 01+09 | Madrid + Zagreb | Real Madrid CF ESP | 102:89 + 93:94 | KK Cibona Zagreb YUG |
1989, Mar 16+22 | Cucciago + Beograd | Partizan Beograd YUG | 76:89 + 101:82 | Wiwa Vismara Cantù ITA |
1990, Mar 21+28 | Pesaro + Badalona | Ram Joventut Badalona ESP | 99:98 + 96:86 | Scavolini Pesaro ITA |
1991, Mar 20+27 | Madrid + Cucciago | Clear Cantù ITA | 73:71 + 95:93ot | Real Madrid CF ESP |
1992, Mar 11+18 | Roma + Pesaro | Il Messaggero Virtus Roma ITA | 94:94 + 99:86 | Scavolini Pesaro ITA |
1993, Mar 09+18 | Roma + Assago | Olimpia Philips Milano ITA | 95:90 + 106:91 | Il Messaggero Virtus Roma ITA |
1994, Mar 09+16 | Thessaloniki + Trieste | PAOK Thessaloniki GRE | 75:66 + 100:91 | Stefanel Trieste ITA |
1995, Mar 08+15 | Assago + Berlin | ALBA Berlin GER | 87:87 + 85:79 | Olimpia Stefanel Milano ITA |
1996, Mar 06+13 | İstanbul + Assago | Efes Pilsen SK İstanbul TUR | 76:68 + 70:77 | Olimpia Stefanel Milano ITA |
1997, Mar 26 + Apr 03 | Thessaloniki + Bursa | Aris BSA Thessaloniki GRE | 66:77 + 88:70 | Tofaş SK Bursa TUR |
1998, Mar 25 + Apr 01 | Verona + Beograd | Mash Verona ITA | 68:74 + 73:64 | KK Crvena Zvezda Beograd YUG |
1999, Mar 24+31 | Madrid + Barcelona | FC Barcelona ESP | 77:93 + 97:70 | Adecco Estudiantes Madrid ESP |
2000, Mar 22+29 | Limoges + Málaga | Limoges CSP FRA | 80:58 + 51:60 | Unicaja Málaga ESP |
2001, Apr 11+18 | Málaga + Vršac | Unicaja Málaga ESP | 77:47 + 71:69 | KK Hemofarm Vršac YUG |
2002, Apr 10+17 | Nancy + Rostov | SLUC Nancy FRA | 98:72 + 74:95 | BK Lokomotiv Mineralnye Vody RUS |
The Super Cup was played between the winners of the European Champions Cup and the European Cup Winner's Cup two times only.
Venue | Champions | Final | Runners-up | |
---|---|---|---|---|
1986, Oct 07 + 29 | Zagreb + Barcelona | FC Barcelona ESP | 101:102 + 99:87 | KK Cibona Zagreb YUG |
1987 - 1988 | not held | |||
1989, Sep 26 + Oct 03 |
|
Real Madrid CF ESP | Split withdrew | KK Jugoplastika Split YUG |
The Next Generation Tournament is organized by ULEB for the best European Under 18 basketball club teams.
Venue | Champions | Final | Runners-up | ||
---|---|---|---|---|---|
2003, May 11 | Barcelona ESP | BC Žalgiris Kaunas LTU | 87:80 | Maccabi Tel Aviv ISR | |
2004, May 01 | Tel Aviv ISR | BK CSKA Moskva RUS | 90:62 | Montepaschi Siena ITA | |
2005, May 08 | Moskva RUS | BK CSKA Moskva RUS | 97:64 | BC Žalgiris Kaunas LTU | |
2006, Apr 30 | Praha CZE | BK CSKA Moskva RUS | 59:55 | BC Žalgiris Kaunas LTU | |
2007, May 05 | Athína GRE | BC Žalgiris Kaunas LTU | 78:74 | KK FMP Beograd SRB | |
2008, May 04 | Madrid ESP | KK FMP Beograd SRB | 80:70 | FC Barcelona ESP | |
2009, May 03 | Berlin GER | KK FMP Beograd SRB | 123:110 | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | |
2010, May 09 | Paris FRA | INSEP Paris FRA | 83:73 | KK FMP Beograd SRB | |
2011, May 08 | Barcelona ESP | KK Zagreb CRO | 76:65 | BC Žalgiris Kaunas LTU | |
2012, May 13 | İstanbul TUR | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | 88:70 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | |
2013, May 12 | London GBR | FIATC Joventut Badalona ESP | 82:59 | FC Barcelona ESP | |
2014, May 18 | Milano ITA | KK Crvena Zvezda Telekom Beograd SRB | 55:42 | Real Madrid CF ESP | |
2015, May 17 | Madrid ESP | Real Madrid CF ESP | 73:70 | KK Crvena Zvezda Telekom Beograd SRB | |
2016, May 15 | Berlin GER | FC Barcelona Lassa ESP | 90:82 | KK Crvena Zvezda Telekom Beograd SRB | |
2017, May 21 | İstanbul TUR | Centre Fédéral FRA | 65:58 | KK Mega Bemax Sremska Mitrovica SRB | |
2018, May 20 | Beograd SRB | KK Lietuvos Rytas Vilnius LTU | 76:71 | A.S. Stella Azzurra Roma ITA | |
2019, May 19 | Vitoria-Gasteiz ESP | Real Madrid CF ESP | 95:76 | KK Mega Bemax Sremska Mitrovica SRB | |
2020, May 24 | Köln GER | On 12.03. first suspended and finally cancelled on 25.05. due to the COVID-19 pandemic. | |||
2021, Jun 03-06 | Valencia ESP | Real Madrid CF ESP | 81:78ot | FC Barcelona ESP | |
2022, May 18-21 | Beograd SRB | Mega Mozzart Beograd SRB | 82:61 | Next Generation Select Team | |
2023, May 18-21 | Kaunas LTU | Real Madrid CF ESP | 71:60 | Next Generation Select Team |
The Youth Champions League is organized by FIBA for European Under 18 basketball club teams.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
2023, Apr 11 - 15 | Bursa TUR | KK Igokea m:tel Aleksandrovac BIH | 73:66 | Tofaş S.K. Bursa TUR | BC Vilniaus Rytas LTU |
The EuroLeague Women is the top tier European club competition for
women. It was created as European Champions Cup by FIBA in 1958. The
name changed to FIBA EuroLeague Women in 1996.
1991 - 2012 and since 2015 the champion was crowned in a “Final
Four” tournament. 2013 and 2014 a “Final Eight”
took place instead.
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
1959, May 09 + 19 | Sofia + Moskva | Slavia Sofia BUL | 63:40 + 34:44 | Dinamo Moskva URS | --- |
1960, Apr 20+27 | Sofia + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 62:28 + 49:43 | Slavia Sofia BUL | --- |
1961, Jun 17 + Jul 07 | Praha + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 76:77ot + 72:37 | Slovan Orbis Praha TCH | --- |
1962, Jun 12 + 19 | Rīga + Leningrad | TTT Daugava Riga URS | 55:58 + 48:44 | Spartak Leningrad URS | --- |
1963, May 28 + Jun 08 | Praha + Sofia | Slavia Sofia BUL | 52:57 + 60:49 | Slovan Orbis Praha TCH | --- |
1964, Mar 12+26 | Praha + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 63:58 + 40:43 | Spartak Sokolovo Praha TCH | --- |
1965, Mar 11 + 18 | Rīga + Sofia | TTT Daugava Riga URS | 49:31 + 52:62 | Slavia Sofia BUL | --- |
1966, Mar 10+17 | Rīga + Praha | TTT Daugava Riga URS | 62:39 + 73:56 | Slovan Orbis Praha TCH | --- |
1967, Feb 23 + Mar 02 | Praha + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 56:41 + 55:52 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1968, Apr 18+25 | Rīga + Praha | TTT Daugava Riga URS | 76:45 + 58:47 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1969, May 01+05 | Rīga + Halle | TTT Daugava Riga URS | 62:48 + 82:57 | SC Chemie Halle GDR | --- |
1970, Apr 26 + May 02 | Rīga + Kraków | TTT Daugava Riga URS | 61:45 + 59:42 | GTS Wisła Kraków POL | --- |
1971, Apr 08+11 | Clermont-Ferrand + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 72:59 + 62:56 | CUC Clermont-Ferrand FRA | --- |
1972, Mar 21 + Apr 06 | Rīga + Praha | TTT Daugava Riga URS | 80:59 + 86:59 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1973, Mar 22 + 29 | Clermont-Ferrand + Rīga | TTT Daugava Riga URS | 64:44 + 83:60 | CUC Clermont-Ferrand FRA | --- |
1974, Apr 04+ 13 | Rīga + Clermont-Ferrand | TTT Daugava Riga URS | 96:67 + 69:53 | CUC Clermont-Ferrand FRA | --- |
1975, Mar 27 + Apr 03 | Rīga + Praha | TTT Daugava Riga URS | 87:59 + 72:56 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1976, Mar 18+25 | Clermont-Ferrand + Praha | Sparta ČKD Praha TCH | 55:58 + 77:57 | CUC Clermont-Ferrand FRA | --- |
1977, Mar 31 | Barcelona ESP | TTT Daugava Riga URS | 79:53 | CUC Clermont-Ferrand FRA | --- |
1978, Mar 30 | Nice FRA | GEAS Sesto San Giovanni ITA | 74:66 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1979, Mar 29 | La Coruña ESP | KK Crvena Zvezda Beograd YUG | 97:62 | BSE Budapest HUN | --- |
1980, Mar 20 | Wittenheim FRA | GS FIAT Torino ITA | 75:66 | Minyor Pernik BUL | --- |
1981, Mar 18 | Saint-Nazaire FRA | TTT Daugava Riga URS | 83:65 | KK Crvena Zvezda Beograd YUG | --- |
1982, Mar 25 | Köln FRG | TTT Daugava Riga URS | 78:56 | Minyor Pernik BUL | --- |
1983, Mar 17 | Venezia ITA | AS Zolù Vicenza ITA | 76:67 | DJK Agon 08 Düsseldorf FRG | --- |
1984, Mar 08 | Budapest HUN | Levski/ Spartak Sofia BUL | 82:77 | AS Zolù Vicenza ITA | --- |
1985, Mar 13 | Viterbo ITA | AS Fiorella Vicenza ITA | 63:55 | TTT Daugava Riga URS | --- |
1986, Mar 20 | Milano ITA | AS Primigi Vicenza ITA | 71:57 | DJK Agon 08 Düsseldorf FRG | --- |
1987, Mar 12 | Thessaloniki GRE | AS Primigi Vicenza ITA | 86:73 | Dinamo Novosibirsk URS | --- |
1988, Mar 23 | Düsseldorf FRG | AS Primigi Vicenza ITA | 70:64 | Dinamo Novosibirsk URS | --- |
1989, Mar 22 | Firenze ITA | KK Jedinstvo Tuzla YUG | 74:70 | AS Alda Primigi Vicenza ITA | --- |
1990, Mar 29 | Cesena ITA | Trogylos Enimont Priolo ITA | 86:71 | CSKA Moskva URS | --- |
1991, Apr 10-11 | Barcelona ESP | AP Conad-Unica Cesena ITA | 84:66 | Arvika Basket SWE | AO Sporting Athína GRE |
1992, Mar 25-26 | Bari ITA | Dorna Godella Valencia ESP | 66:56 | Dinamo Kyiv Aspro UKR | ASDG Comense 1872 ITA |
1993, Mar 24-25 | Llíria ESP | Dorna Godella Valencia ESP | 66:58 | ASDG Comense 1872 ITA | Challes Savoie Basket FRA |
1994, Mar 30-31 | Poznań POL | ASDG Comense 1872 ITA | 79:68 | Dorna Godella Valencia ESP | TS Olimpia Poznań POL |
1995, Mar 21+23 | Cantù ITA | ASDG Comense 1872 ITA | 64:57 | Dorna Godella Valencia ESP | CSKA Moskva RUS |
1996, Mar 19+21 | Sofia BUL | BTV GoldZack Wuppertal GER | 76:62 | ASDG Comense 1872 ITA | MBK SCP Ružomberok SVK |
1997, Apr 08+10 | Larissa GRE | CJM Bourges Basket FRA | 71:52 | BTV GoldZack Wuppertal GER | MBK SCP Ružomberok SVK |
1998, Apr 07+09 | Bourges FRA | CJM Bourges Basket FRA | 76:64 | CD Elemantal Pool Getafe ESP | ASDG Comense 1872 ITA |
1999, Apr 06+08 | Brno CZE | MBK SCP Ružomberok SVK | 63:48 | ASDG Comense 1872 ITA | Galatasaray SK İstanbul TUR |
2000, Apr 04+06 | Ružomberok SVK | MBK SCP Ružomberok SVK | 67:64o2t | CJM Bourges Basket FRA | BK Gambrinus Brno - Žabovřesky CZE |
2001, Apr 20+22 | Messina ITA | CJM Bourges Basket FRA | 73:71 | US Valenciennes Olympic FRA | MiZo Pécsi VSK HUN |
2002, Apr 26+28 | Gdynia POL | US Valenciennes Olympic FRA | 78:72 | Lotos VBW Clima Gdynia POL | Lavezzini Basket Parma ITA |
2003, Apr 11+13 | Bourges FRA | UMMC Yekaterinburg RUS | 82:80 | US Valenciennes Olympic FRA | BK Gambrinus JME Brno CZE |
2004, Apr 16+18 | Pécs HUN | US Valenciennes Olympic FRA | 93:69 | Lotos VBW Clima Gdynia POL | MiZo Pécsi VSK HUN |
2005, Apr 22+24 | Samara RUS | BK Volgaburmash-SGAU Samara RUS | 69:66 | BK Gambrinus JME Brno CZE | Lietuvos Telekomas Vilnius LTU |
2006, Mar 31 + Apr 02 | Brno CZE | BK Gambrinus Sika Brno CZE | 68:54 | BK Volgaburmash-SGAU Samara RUS | US Valenciennes Olympic FRA |
2007, Mar 30 + Apr 01 | Vidnoye RUS | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 76:62 | Ros Casares Valencia ESP | CSKA Moskva RUS |
2008, Apr 11+13 | Brno CZE | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 75:60 | BK Gambrinus Sika Brno CZE | UMMC Yekaterinburg RUS |
2009, Apr 03+05 | Salamanca ESP | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 85:70 | Perfumerias Avenida ESP | UMMC Yekaterinburg RUS |
2010, Apr 09+11 | Valencia ESP | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 87:80 | Ros Casares Valencia ESP | UMMC Yekaterinburg RUS |
2011, Apr 08+10 | Yekaterinburg RUS | Halcon Avenida ESP | 68:59 | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | UMMC Yekaterinburg RUS |
2012, Mar 30 + Apr 01 | İstanbul TUR | Ros Casares Valencia ESP | 65:52 | Rivas Ecópolis Vaciamadrid ESP | UMMC Yekaterinburg RUS |
2013, Mar 18-24 | Yekaterinburg RUS | UMMC Yekaterinburg RUS | 82:56 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | CJM Bourges Basket FRA |
2014, Apr 07-13 | Yekaterinburg RUS | Galatasaray odeabank İstanbul TUR | 69:58 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | UMMC Yekaterinburg RUS |
2015, Apr 10+12 | Praha CZE | ZVVZ USK Praha CZE | 72:68 | UMMC Yekaterinburg RUS | BK Dinamo Kursk RUS |
2016, Apr 15+17 | İstanbul TUR | UMMC Yekaterinburg RUS | 72:69 | BK Nadezhda Orenburg RUS | Fenerbahçe SK İstanbul TUR |
2017, Apr 14+16 | Yekaterinburg RUS | BK Dinamo Kursk RUS | 77:63 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | UMMC Yekaterinburg RUS |
2018, Apr 20+22 | Sopron HUN | UMMC Yekaterinburg RUS | 72:53 | Sopron Basket HUN | BK Dinamo Kursk RUS |
2019, Apr 12+14 | Sopron HUN | UMMC Yekaterinburg RUS | 91:67 | BK Dinamo Kursk RUS | ZVVZ USK Praha CZE |
2020, Apr 17+19 | On 13.03. first suspended and finally cancelled on 15.06. due to the COVID-19 pandemic | ||||
2021, Apr 16+18 | İstanbul TUR | UMMC Yekaterinburg RUS | 78:68 | Perfumerías Avenida ESP | Fenerbahçe SK İstanbul TUR |
2022, Apr 08+10 | İstanbul TUR | Sopron Basket HUN | 60:55 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | Perfumerías Avenida ESP |
2023, Apr 14+16 | Praha CZE | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | 99:60 | Mersin Yenişehir ÇBK SK TUR | Famila Basket Schio ITA |
The EuroCup Women was created as European Cup Winner's Cup for Women.
Since 1974/75 the cup was opened to more than the cup winners and
renamed to European Cup Liliana Ronchetti (honoring the Italian
basketball player Liliana Ronchetti). The name changed several
times: 1995/96 - 2001/02 simple Ronchetti Cup, 2002/03 - 2004/05 FIBA Europe Cup
and since 2005/06 as EuroCup Women.
2002/03 - 2004/05 the champion was crowned in a “Final Four”
Venue | Champions | Final | Runners-up | 3rd place | |
---|---|---|---|---|---|
European Cup Winner's Cup for Women | |||||
1972, Apr 30 + May 08 | Leningrad + Beograd | Spartak Leningrad URS | 84:63 + 86:61 | ŽKK Voždovac Beograd YUG | --- |
1973, Mar 21 + 28 | Praha + Leningrad | Spartak Leningrad URS | 64:55 + 76:37 | Sparta ČKD Praha TCH | --- |
1974, Apr 03+10 | Leningrad + Sesto San Giovanni | Spartak Leningrad URS | 68:58 + 57:65 | GEAS Sesto San Giovanni ITA | --- |
European Cup Liliana Ronchetti | |||||
1975, Mar 26 + Apr 02 | Sofia + Leningrad | Spartak Leningrad URS | 64:59 + 79:54 | Levski/ Spartak Sofia BUL | --- |
1976, Mar 17+24 | Praha + Zagreb | Slavia VŠ Praha TCH | 68:51 + 73:78 | KK Industromontaža Zagreb YUG | --- |
1977, Mar 30 | Roma ITA | Spartak Moskva URS | 97:54 | Minyor Pernik BUL | --- |
1978, Mar 29 | Haskovo BUL | Levski/ Spartak Sofia BUL | 50:49 | TJ Slovan ChZJD Bratislava TCH | --- |
1979, Mar 28 | Yambol BUL | Levski/ Spartak Sofia BUL | 70:69 | DFS Maritsa Plovdiv BUL | --- |
1980, Mar 19 | Pernik BUL | KK Monting Zagreb YUG | 82:76 | DFS Maritsa Plovdiv BUL | --- |
1981, Mar 10 | Roma ITA | Spartak Moskva URS | 95:63 | KK Monting Zagreb YUG | --- |
1982, Mar 09 | Linz AUT | Spartak Moskva URS | 89:68 | Královopolská Brno TCH | --- |
1983, Mar 17 | Mestre ITA | BSE Budapest HUN | 83:81o2t | Spartak Moskva URS | --- |
1984, Mar 08 | Budapest HUN | SS Bata Roma ITA | 69:59 | BSE Budapest HUN | --- |
1985, Mar 13 | Viterbo ITA | CSKA Moskva URS | 76:64 | SISV Bata Viterbo ITA | --- |
1986, Mar 11 | Barcelona ESP | Dinamo Novosibirsk URS | 81:58 | BSE Budapest HUN | --- |
1987, Mar 11 | Wittenheim FRA | TTT Daugava Riga URS | 87:80 | BF Deborah Milano ITA | --- |
1988, Mar 03 | Athína GRE | Dinamo Kiev URS | 100:83 | BF Deborah Milano ITA | --- |
1989, Mar 22 | Firenze ITA | CSKA Moskva URS | 92:86 | BF Deborah Milano ITA | --- |
1990, Mar 14+21 | Parma + Tuzla | Parma Primizie ITA | 79:54 + 71:77 | KK Jedinstvo Aida Tuzla YUG | --- |
1991, Mar 19+27 | Milano + Como | Gemeaz Cusin Milano ITA | 94:76 + 58:69 | Como Jersey ITA | --- |
1992, Mar 11+18 | Priolo + Vicenza | AS Vivo “Will Wood” Vicenza ITA | 78:67 + 76:69 | Isab Energy Priolo ITA | --- |
1993, Mar 10+17 | Parma + Poznań | Lavezzini Basket Parma ITA | 91:62 + 71:70 | TS Olimpia Poznań POL | --- |
1994, Mar 09+16 | Cesena + Parma | T.M.C. Ahena Cesena ITA | 78:65 + 66:68 | Lavezzini Basket Parma ITA | --- |
1995, Mar 08+15 | Bourges + Parma | CJM Bourges Basket FRA | 56:47 + 56:53 | Lavezzini Basket Parma ITA | --- |
Ronchetti Cup | |||||
1996, Mar 06+13 | Trapani + Tarbes | Tarbes Gespes Bigorre FRA | 81:63 + 82:63 | S.C. Banca don Rizzo Alcamo ITA | --- |
1997, Mar 26 + Apr 02 | Moskva + Parma | CSKA Moskva RUS | 72:54 + 71:59 | Lavezzini Basket Parma ITA | --- |
1998, Mar 25 + Apr 01 | Sopron + Aix-en-Provence | GySEV Ringa Sopron HUN | 70:65 + 72:70 | Aix-en-Provence Basket Ball Femin FRA | --- |
1999, Mar 24+31 | Ramat Hasharon + Las Palmas | Caja Rural de Canarias ESP | 72:79 + 64:54 | Lachen Ramat Hasharon ISR | --- |
2000, Mar 22+29 | Parma + Las Palmas | Lavezzini Basket Parma ITA | 64:60 + 63:56 | Caja Rural de Canarias ESP | --- |
2001, Apr 11+18 | Adana + Schio | Famila Schio ITA | 75:73 + 87:70 | Botaşspor Adana TUR | --- |
2002, Apr 10+17 | Tarbes + Schio | Famila Schio ITA | 73:69 + 77:74 | Tarbes Gespes Bigorre FRA | --- |
FIBA Europe Cup Women | |||||
2003, Apr 26-27 | Samara RUS | Aix-en-Provence Basket Ball Feminin FRA | 80:71 | Caja Rural de Canarias ESP | BK Volgaburmash-SGAU Samara RUS |
2004, Apr 03-04 | İstanbul TUR | Baltiyskaya Zvezda Sankt-Peterburg RUS | 68:64 | Szolnoki MÁV Coop HUN | ZhBK Dinamo Moskva RUS |
2005, Apr 02-03 | Napoli ITA | Phard Napoli Basket ITA | 53:45 | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | Anda Ramat Hasharon ISR |
EuroCup Women | |||||
2006, Mar 14+21 | Aix-en-Provence + Vidnoye | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 80:65 + 72:66 | Pays d’Aix Basket 13 FRA | --- |
2007, Apr 04+11 | Faenza + Moskva | ZhBK Dinamo Moskva RUS | 74:61 + 76:56 | C.A. Faenza Pallacanestro ITA | --- |
2008, Mar 27 + Apr 03 | Schio + Moskva | Beretta-Famila Schio ITA | 87:67 + 78:69 | BK Moskva RUS | --- |
2009, Apr 02+09 | Taranto + İstanbul | Galatasaray İstanbul TUR | 55:67 + 82:61 | Cras Basket Taranto ITA | --- |
2010, Apr 01+08 | Orenburg + Byron | Sony Athinaikos Byron GRE | 65:57 + 53:57 | BK Nadezhda Orenburg RUS | --- |
2011, Mar 17+24 | Ramla + Arras | Elitzur Ramla ISR | 61:61 + 61:53 | Arras Pays d’Artois FRA | --- |
2012, Mar 06+08 | Kayseri + Kursk | BK Dinamo Kursk RUS | 55:69 + 75:52 | Kayseri Kaskispor TUR | --- |
2013, Mar 07+14 | Moskva + Kayseri | ZhBK Dinamo Moskva RUS | 66:61 + 70:74 | Kayseri Kaskispor TUR | --- |
2014, Mar 20+27 | Moskva + Kursk | ZhBK Dinamo Moskva RUS | 97:65 + 61:85 | BK Dinamo Kursk RUS | --- |
2015, Mar 19+26 | Villeneuve d’Ascq + Charleroi | ESBVA Lille Metropole FRA | 64:68 + 73:53 | Castors Braine Brabant Wallon BEL | --- |
2016, Apr 06+13 | Villeneuve d’Ascq + Bourges | Tango Bourges Basket FRA | 51:40 + 54:53 | ESB Villeneuve-d’Asq FRA | --- |
2017, Apr 05+12 | Kayseri + İstanbul | YDÜ İstanbul TUR | 73:69 + 63:58 | Bellona AGÜ Kayseri TUR | --- |
2018, Apr 11+18 | İstanbul + Venezia | Galatasaray İstanbul TUR | 90:68 + 65:72 | SSP Reyer Venezia Mestre ITA | --- |
2019, Apr 03+10 | Orenburg + Lattes | BK Nadezhda Orenburg RUS | 71:75 + 75:57 | Basket Lattes Montpellier Agglomération FRA | --- |
2020, Apr 08+15 | On 13.03. first suspended and finally cancelled on 15.06. due to the COVID-19 pandemic | ||||
2021, Apr 09+11 | Szekszárd HUN | Valencia Basket ESP | 82:81 | Reyer Venezia ITA | Atomerőmű KSC Szekszárd HUN |
2022, Apr 05+07 | Bourges FRA | Tango Bourges Basket FRA | 74:38 | Reyer Venezia ITA | Galatasaray İstanbul TUR |
2023, Apr 05+12 | Lyon + İstanbul | LDLC ASVEL Féminin Villeurbanne FRA | 95:56 + 85:57 | Galatasaray İstanbul TUR | --- |
The SuperCup is played between the winners of the EuroLeague and the EuroCup.
Venue | Champions | Final | Runners-up | |
---|---|---|---|---|
2009, Okt 20 | Vidnoye RUS | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 92:59 | Galatasaray İstanbul TUR |
2010, Okt 18 | Athína GRE | ZhBK Spartak Moskovskaya Oblast RUS | 70:61 | Sony Athinaikos Byron GRE |
2011, Okt 05 | Salamanca ESP | Perfumerias Avenida ESP | 95:72 | Elitzur Ramla ISR |
2012 | not held | |||
2013, Oct 29 | Yekaterinburg RUS | UMMC Yekaterinburg RUS | 72:63 | ZhBK Dinamo Moskva RUS |
2014 | not held | |||
2015, Oct 06-07 | Braine-l’Alleud BEL | ZVVZ USK Praha CZE | 93:91 | UMMC Yekaterinburg RUS |
2016, Oct 20 | Villeneuve d’Ascq FRA | UMMC Yekaterinburg RUS | 66:63 | ESB Villeneuve-d’Asq FRA |
2017, Oct 05 | Kursk RUS | BK Dinamo Kursk RUS | 84:73 | YDÜ İstanbul TUR |
2018, Oct 17 | Yekaterinburg RUS | UMMC Yekaterinburg RUS | 79:40 | Galatasaray İstanbul TUR |
2019, Oct 23 | Yekaterinburg RUS | UMMC Yekaterinburg RUS | 87:67 | BK Nadezhda Orenburg RUS |
2020 | not held as the season was cancelled | |||
2021, Oct 22 | Valencia ESP | Valencia Basket ESP | 73:66 | UMMC Yekaterinburg RUS |
2022, Oct 18 | Bourges FRA | Tango Bourges Basket FRA | 65:44 | Sopron Basket HUN |
2023, Sep 28 | Lyon FRA | Fenerbahçe SK İstanbul TUR | 109:52 | LDLC ASVEL Féminin Villeurbanne FRA |
Only in 2015 the runners-up of both competitions also joined to the SuperCup. So a third place was contested: Castors Braine Brabant Wallon BEL
Last modified: 07.12.2023