Beach Volleyball

Beach Volleyball at the Olympic Games

Beach Volleyball at the World Games

World Championship

U23 World Championship

U21 World Championship

U19 World Championship

U17 World Championship

Beach Volleyball at the Youth Olympic Games

FIVB World Tour - Men

FIVB World Tour - Women

World Cup


Beach Volleyball at the Olympic Games

1. 1996, Jul 23-28 Atlanta USA
2. 2000, Sep 16-26 Sydney AUS
3. 2004, Aug 15-25 Athína GRE
4. 2008, Aug 09-22 Beijing CHN
5. 2012, Jul 28 - Aug 09 London GBR
6. 2016, Aug 06-18 Rio de Janeiro BRA

Men

  Olympic Champions Final 2nd place 3rd place
1996 KIRALY Karch/ STEFFES Kent USA 2:0 DODD Mike/ WHITMARSH Mike USA CHILD John/ HEESE Mark CAN
2000 BLANTON Dain/ FONOIMOANA Eric USA 2:0 MELO José Marco/ SANTOS Ricardo BRA AHMANN Jörg/ HAGER Axel GER
2004 SANTOS Ricardo / REGO Emanuel BRA 2:0 BOSMA Javier/ HERRERA Pablo ESP HEUSCHER Patrick/ KOBEL Stefan SUI
2008 ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA 2:1 ARAÚJO Márcio/ FÁBIO LUIZ BRA SANTOS Ricardo / REGO Emanuel BRA
2012 BRINK Julius/ RECKERMANN Jonas GER 2:1 REGO Emanuel / CERUTTI Alison BRA PĻAVIŅŠ Mārtiņš/ ŠMĒDIŅŠ Jānis LAT
2016 CERUTTI Alison/ SCHMIDT Bruno BRA 2:0 LUPO Daniele/ NICOLAI Paolo ITA BROUWER Alexander/ MEEUWSEN Robert NED

Women

  Olympic Champions Final 2nd place 3rd place
1996 SILVA Jackie/ PIRES Sandra BRA 2:0 RODRIGUES Mônica/ SAMUEL Adriana BRA COOK Natalie/ POTTHARST Kerri AUS
2000 COOK Natalie/ POTTHARST Kerri AUS 2:0 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA SILVA Jackie/ PIRES Sandra BRA
2004 MAY Misty/ WALSH Kerri USA 2:0 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA McPEAK Holly/ YOUNGS Elaine USA
2008 MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA 2:0 TIAN Jia/ WANG Fei CHN XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2012 MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA 2:0 KESSY Jennifer/ ROSS April USA SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA
2016 LUDWIG Laura/ WALKENHORST Kira GER 2:0 BEDNARCZUK Ágatha/ SEIXAS Bárbara BRA ROSS April/ WALSH JENNINGS Kerri USA

Since 2005: MAY-TREANOR Misty née MAY and WALSH JENNINGS Kerri née WALSH

Back to top

Beach Volleyball at the World Games

The World Games are organized by the International World Games Association (IWGA, founded in 1981) every 4 years. Thus, an International Sports Federation (IF) can become a member of the IWGA, it must satisfy two essential conditions:
The IF must be a member of SportAccord (the umbrella organisation for all (Olympic and non-Olympic) international sports federations), and their sport does not belong to the current Olympic program.
Since 1989 the World Games are under the special patronage of the IOC.
Beach volleyball was only played once at the World Games 1993, Jul 23-25 in Den Haag NED.

  1st place Final 2nd place 3rd place
Men JODARD Jean-Philippe/ PENIGAUD Christian FRA 2:0 PROSSER Julien/ BURDIN Andy AUS DUARTE Roberto/ GARRIDO Eduardo BRA
Women RODRIGUES Mônica/ SAMUEL Adriana BRA 2:0 CRIELAARD Heleen/ CRIELAARD Lilian NED PATERSON Claire/ COOPER Audrey SCO

Back to top

World Championship

1. 1997, Sep 10-13 Los Angeles USA
2. 1999, Jul 19-25 Marseille FRA
3. 2001, Aug 01-05 Klagenfurt AUT
4. 2003, Oct 07-19 Rio de Janeiro BRA
5. 2005, Jun 21-26 Berlin GER
6. 2007, Jul 24-29 Gstaad SUI
7. 2009, Jun 26 - Jul 05 Stavanger NOR
8. 2011, Jun 13-19 Roma ITA
9. 2013, Jul 01-07 Stare Jabłonski POL
10. 2015, Jun 26 - Jul 05 Den Haag NED

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
1997 FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA 2:1 WHITMARSH Mike/ CEMAN Canyon USA -----
1999 REGO Emanuel/ LOIOLA José BRA 15:8 LACIGA Paul/ LACIGA Martin SUI FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA
2001 BARACETTI Mariano/ CONDE Martín ARG 2:1 SANTOS Ricardo/ LOIOLA José BRA KJEMPERUD Jørre/ HØIDALEN Vegard NOR
2003 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA 2:0 HOLDREN Daxtron/ METZGER Stein USA INSFRAN Benjamin/ ARAÚJO Márcio BRA
2005 ARAÚJO Márcio/ MAGALHÃES Fábio Luiz BRA 2:0 HEYER Sascha/ LACIGA Paul SUI BRINK Julius/ SCHNEIDER Kjell GER
2007 ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA 2:0 KOLODINSKIY Igor/ BARSUK Dmitriy RUS SCHACHT Andrew/ SLACK Joshua AUS
2009 BRINK Julius/ RECKERMANN Jonas GER 2:0 MARQUES SILVA Harley/ CERUTTI Alison BRA ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA
2011 REGO Emanuel/ CERUTTI Alison BRA 2:0 ARAÚJO Márcio/ SANTOS Ricardo BRA BRINK Julius/ RECKERMANN Jonas GER
2013 BROUWER Alexander/ MEEUWSEN Robert NED 2:0 SANTOS Ricardo/ MORAIS FILHO Álvaro BRA ERDMANN Jonathan/ MATYSIK Kay GER
2015 CERUTTI Alison/ SCHMIDT Bruno BRA 2:1 NUMMERDOR Reinder/ VARENHORST Christiaan NED SOLBERG Pedro/ GONÇALVES Evandro BRA

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
1997 SILVA Jackie/ PIRES Sandra BRA 2:1 ARCE Lisa/ McPEAK Holly USA -----
1999 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA 15:11 DAVIS Annett/ JOHNSON JORDAN Jenny USA MASAKAYAN Liz/ YOUNGS Elaine USA
2001 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA 2:0 PIRES Sandra/ MINELLO Tatiana BRA CELBOVÁ Eva/ NOVÁKOVÁ Soňa CZE
2003 MAY Misty/ WALSH Kerri USA 2:0 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA COOK Natalie/ SANDERSON Nicole AUS
2005 MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA 2:0 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA TIAN Jia/ WANG Fei CHN
2007 MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA 2:0 TIAN Jia/ WANG Fei CHN SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA
2009 ROSS April/ KESSY Jennifer USA 2:0 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA ANTUNES Talita/ ANTONELLI María BRA
2011 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA 2:1 MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2013 XUE Chen/ ZHANG Xi CHN 2:1 BORGER Karla/ BÜTHE Britta GER MAESTRINI Liliane/ SEIXAS Bárbara BRA
2015 BEDNARCZUK Ágatha/ SEIXAS Bárbara BRA 2:0 LIMA Taiana/ ALVES Fernanda BRA SILVA Juliana/ ANTONELLI María BRA

Since 2005: MAY-TREANOR Misty née MAY and WALSH JENNINGS Kerri née WALSH

Back to top

U23 World Championship

1. 2013, Jun 05-09 Mysłowice POL
2. 2014, Jun 10-15 Mysłowice POL

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2013 KANTOR Piotr/ ŁOSIAK Bartosz POL 2:0 FELIPE Vitor/GAUDIE Márcio BRA PETUTSCHNIG Lorenz/ WINTER Tobias AUT
2014 KOSIAK Maciej/ RUDOL Maciej POL 2:1 TVINDE Lars Fredrik/ MOL Hendrik Nikolai NOR CARVALHAES Gustavo/ FRANCIONI Allison BRA

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2013 BIENECK Victoria/ SCHNEIDER Isabell GER 2:1 LISBOA Eduarda/ FERREIRA Thais BRA PISCHKE Taylor/ HUMANA-PAREDES Melissa CAN
2014 LAIRD Nicole/ ARTACHO Mariafe AUS 2:1 DYKSTRA Lara/ PARDON Jace USA PISCHKE Taylor/ HUMANA-PAREDES Melissa CAN

Back to top

U21 World Championship

1. 2001, Aug 24-26 Le Lavandou FRA
2. 2002, Jul 10-14 Catania ITA
3. 2003, Aug 07-10 Saint-Quay-Portrieux FRA
4. 2004, Sep 16-19 Porto Santo POR
5. 2005, Sep 07-11 Rio de Janeiro BRA
6. 2006, Aug 24-27 Mysłowice POL
7. 2007, Sep 05-09 Modena ITA
8. 2008, Sep 03-07 Brighton GBR
9. 2009, Sep 16-20 Blackpool GBR
10. 2010, Sep 15-19 Antalya TUR
11. 2011, Aug 31 - Sep 04 Halifax CAN
12. 2012, Aug 29 - Sep 02 Halifax CAN
13. 2013, Jun 19-23 Umag CRO
14. 2014, Jul 23-27 Larnaca CYP
15. 2016, May 11-16 Luzern SUI

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2001 SIGOLI Anselmo/ CUNHA Pedro BRA 2:0 MESA Raúl/ HERRERA Pablo ESP VERBOV Aleksey/ KULINOVSKIY Anton RUS
2002 MESA Raúl/ HERRERA Pablo ESP 2:0 FONSECA Adriano/ CUNHA Pedro BRA KARGER Matthias/ LAMMENS Maarten GER
2003 SOLBERG Pedro/ CUNHA Pedro BRA 2:0 KRUG Daniel/ URBATZKA Mischa GER ROTREKL Pavel/ KOLÁŘ Pavel CZE
2004 DE AMO Miguel Ángel/ LARIO Inocencio ESP 2:0 RAMMA Valters/ ŠMĒDIŅŠ Toms LAT SOLBERG Pedro/ SANTOS Moisés BRA
2005 PĻAVIŅŠ Mārtiņš/ SAMOILOVS Aleksandrs LAT 2:0 VILLAFAÑE Jesús/ HENRIQUEZ Jackson VEN PROKOPYEV Sergey/ KOSHKAREV Yaroslav RUS
2006 SCHMIDT Bruno/ SOLBERG Pedro BRA 2:0 SIŃCZAK Tomasz/ SZTERNEL Rafał POL MARCINIAK Piotr/ ORMAN Krzysztof POL
2007 GIONTELLA Francesco/ NICOLAI Paolo ITA 2:1 GAVIRA Adrián/ FERNÁNDEZ Alejandro ESP ERDMANN Jonathan/ WINDSCHEIF Stefan GER
2008 GIONTELLA Francesco/ NICOLAI Paolo ITA 2:0 BROUWER Alexander/ VARENHORST Christiaan NED INGROSSO Matteo/ INGROSSO Paolo ITA
2009 KĄDZIOŁA Michał/ SZAŁANKIEWICZ Jakub POL 2:0 FILHO Álvaro/ FELIPE Vitor BRA KOSTYUKHIN Sergey/ PASTUKHOV Aleksey RUS
2010 MAY Garrett/ SCHACHTER Sam CAN 2:1 FILHO Álvaro/ FELIPE Vitor BRA EGLSEER Peter/ KORAIMANN Felix AUT
2011 POPOV Sergiy/ SAMODAY Valeriy UKR 2:1 KANTOR Piotr/ ŁOSIAK Bartosz POL CARVALHAES Marcus/ FELIPE Vitor BRA
2012 KANTOR Piotr/ ŁOSIAK Bartosz POL 2:0 GERSON Mirco/ KISSLING Gabriel SUI STORK Dominik/ SCHMIDT Fabian GER
2013 CARVALHAES Gustavo/ FRANCIONI Allison BRA 2:0 O′GORMAN Grant/ NUSBAUM Aaron CAN KOSIAK Maciej/ RUDOL Maciej POL
2014 BRYL Michał/ KUJAWIAK Kacper POL 2:0 LESHUKOV Ilya/ MARGIYEV Aleksandr RUS THIERCY Maxime/ DI GIANTOMMASO Romain FRA
2016 LANCI Arthur/ WANDERLEY George BRA 2:0 RUBIO José Luis/ GAXIOLA Josué MEX GÓMEZ Tigrito/ HERNANDEZ Peter VEN

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2001 BEDÊ Shaylyn/ RUFINO Maria Clara BRA 2:0 MOROZOVA Anna/ BOBROVA Anna RUS TYCHNOVÁ Markéta/ TYCHNOVÁ Kateřina CZE
2002 LIMA Taiana/ SILVA Juliana BRA 2:0 FORRER Isabelle/ SCHÖNENBERGER Melanie SUI RUFINO Maria Clara/ ANTUNES Talita BRA
2003 MOROZOVA Anna/ SHIRYAYVA Aleksandra RUS 2:0 HOLTWICK Katrin/ KLEEFISCH Maria GER SALGADO SOLBERG Carolina/ RUFINO Maria Clara BRA
2004 LIMA Taiana/ SALGADO SOLBERG Carolina BRA 2:0 CASTELLI Marion/ HAMZAOUI Eva FRA NAKLÁDALOVÁ Šárka/ OPRAVILOVÁ Veronika CZE
2005 SALGADO SOLBERG Carolina/ SALDANHA Camilla BRA 2:1 FLEMIG Ruth/ SEMMLER Ilka GER SCHWAIGER Doris/ SCHWAIGER Stefanie AUT
2006 SEIXAS Bárbara/ ARAGÃO Carolina BRA 2:1 KÖHLER Jana/ SUDE Julia GER VAN IERSEL Marleen/ WESSELINK Marloes NED
2007 MAESTRINI Lili/ SEIXAS Bárbara BRA 2:1 PALMER Becchara/ ROHKAMPER Alice AUS VAN IERSEL Marleen/ WESSELINK Marloes NED
2008 VAN IERSEL Marleen/ REMMERS Daniëlle NED 2:0 VAN GESTEL Sophie/ STIEKEMA Michelle NED BRZOSTEK Monika/ SOWAŁA Karolina POL
2009 BRZOSTEK Monika/ KOŁOSIŃSKA Kinga POL 2:1 STIEKEMA Michelle/ REMMERS Daniëlle NED CHAIKA Irina/ VOZAKOVA Anna RUS
2010 ROENICKE Tara/ ROSS Summer USA 2:1 MENEGATTI Marta/ ORSI TOTH Viktoria ITA BOOGAERDT Fabiane/ SCHMIDT Júlia BRA
2011 BETSCHART Nina/ HEIDRICH Joana SUI 2.1 ALTOMARE Victoria/ HUMANA-PAREDES Melissa CAN VAN GESTEL Sophie/ BRAAKMAN Rimke NED
2012 BETSCHART Nina/ VERGÉ-DÉPRÉ Anouk SUI 2:0 COSTA Drussyla/ CAVALCANTI Rebecca BRA ARTACHO Mariafe/ CLANCY Taliqua AUS
2013 KOCIOŁEK Katarzyna/ GRUSZCZYŃSKA Jagoda POL 2:0 KREBS Anika/ WLK Jelena GER SCHÜTZENHÖFER Katharina/ PLESIUTSCHNIG Lena AUT
2014 BUKOVEC Sophie/ MIRIC Tiadora CAN 2:1 DUMBAUSKAITĖ Ieva/ POVILAITYTĖ Monika LTU HUGHES Sara/ CLAES Kelly USA
2016 LISBOA Eduarda/ RAMOS Ana Patrícia BRA 2:0 MAKROGUZOVA Nadezhda/ KHOLOMINA Svetlana RUS McNAMARA Megan/ McNAMARA Nicole CAN

Back to top

U19 World Championship


U18
1. 2002, Aug 28 - Sep 01 Xylokastro GRE
2. 2003, Aug 27-31 Pattaya THA
3. 2004, Sep 08-12 Termoli ITA

U19
4. 2005, Aug 03-07 Saint-Quay-Portrieux FRA
5. 2006, Sep 06-10 Horseshoe Bay BER
6. 2007, Jul 12-15 Mysłowice POL
7. 2008, Jul 30 - Aug 03 Den Haag NED
8. 2009, Aug 19-23 Antalya TUR
9. 2010, Jul 29 - Aug 01 Porto POR
10. 2011, Jun 22-26 Umag CRO
11. 2012, Jul 11-14 Larnaca CYP
12. 2013, Jul 10-14 Porto POR
13. 2014, Jul 29 - Aug 03 Porto POR
14. 2016, Jul 27-31 Larnaca CYP

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2002 SOLBERG Pedro/ BORGES Ian BRA 2:0 GORTISANOUK Andreas/ PAPADIMITRIOU Theodoris GRE DAYANOV Ruslan/ KOSHKAREV Yaroslav RUS
2003 FUCHS Sebastian/ KACZMAREK Thomas GER 2:1 SOLBERG Pedro/ BORGES Ian BRA SZTERNEL Rafał/ SIŃCZAK Tomasz POL
2004 KIRSNYS Arūnas/ MIŠEIKIS Arvydas LTU 2:1 BARTMAN Zbigniew/ KUBIAK Michał POL IVANOVS Ingars/ ŠMĒDIŅŠ Jānis LAT
2005 ZEMLJAK Nejc/ URNAUT Tine SLO 2:1 DYKSTRA Joseph/ VAN ZWIETEN Mark USA FIJAŁEK Grzegorz/ MATYJA Michał POL
2006 ERDMANN Jonathan/ KLASS Marvin GER 2:1 GIONTELLA Francesco/ NICOLAI Paolo ITA INGROSSO Matteo/ INGROSSO Paolo ITA
2007 KĄDZIOŁA Michał/ SZAŁANKIEWICZ Jakub POL 2:0 KÖHLER Stefan/ STIEL Malte GER DIDUKH Vitaliy/ OSTAPENKO Pavlo UKR
2008 KOLLO Kristo/ VENNO Oliver EST 2:0 CIARELLI Antonio/ CARLSON Jeffrey USA LEŹNICKI Marek/ WOJTASIK Damian POL
2009 POPOV Sergiy/ SAMODAY Valeriy UKR 2:0 BOLGOV Andrey/ BYKANOV Ruslan RUS MEDINA Kevin/ MENÉNDEZ César ESP
2010 KANTOR Piotr/ ŁOSIAK Bartosz POL 2:1 KUCHERENKO Artyom/ ANUFRIEV Maksim RUS SCHÜMANN Lorenz/ STORK Dominik GER
2011 KOSIAK Maciej/ KACZMAREK Łukasz POL 2:1 TAKVAM Andreas/ TORSVIK SANNARNES Runar NOR NUSBAUM Aaron/ O′GORMAN Grant CAN
2012 BRYL Michał/ KUJAWIAK Kacper POL 2:1 KACZMAREK Łukasz/ KACZMAREK Sebastian POL URAIKIN Dmitriy/ KIRIENKO Vyacheslav RUS
2013 REICHERT Moritz/ WICKLER Clemens GER 2:0 HUUS Bjarne/ SØRUM Christian NOR DeFALCO Torey/ YODER Lucas USA
2014 LANCI Arthur/ WANDERLEY George BRA 2:1 KOVALIOV Illia/ PLOTNYTSKIY Oleh UKR GÓMEZ Tigrito/ HERNANDEZ Peter VEN
2016 QUEIROZ Rafael/ CARVALHO Renato BRA 2:0 BREER Florian/ HAUSSENER Yves SUI ŠMITS Kristaps/ SAMOILOVS Mihails LAT

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2002 KEIZER Sanne/ STEVENS Arjanne NED 2:0 LEHMANN Claudia/ ROMBERG Friederike GER FLEMIG Ruth/ SEMMLER Ilka GER
2003 KÖHLER Jana/ LUDWIG Laura GER 2:1 SALGADO SOLBERG Carolina/ SEIXAS Bárbara BRA FISCHER Frederike/ PIASECKI Sandra GER
2004 URBAN Katarzyna/ WIATR Joanna POL 2:1 SALGADO SOLBERG Carolina/ SEIXAS Bárbara BRA BÜTTNER Florentina/ SUDE Julia GER
2005 SEIXAS Bárbara / ARAGÃO Carolina BRA 2:1 URBAN Katarzyna/ WIATR Joanna POL BÜTTNER Florentina/ SUDE Julia GER
2006 PALMER Becchara/ ROHKAMPER Alice AUS 2:1 VAN IERSEL Marleen/ REMMERS Daniëlle NED ENGELHARDT Svenja/ BÜTHE Britta GER
2007 REMMERS Daniëlle/ STIEKEMA Michelle NED 2:1 LOMBARDO Gilda/ MENEGATTI Marta ITA HALBICHOVÁ Iveta/ JEŘÁBKOVÁ Barbora CZE
2008 LABOUREUR Chantal/ SPRINGER Levke GER 2:1 VAN GESTEL Sophie/ BRAAKMAN Rimke NED CHAIKA Irina/ KARAPISHCHENKO Yekaterina RUS
2009 AULENBROCK Christine/ BIENECK Victoria GER 2:0 CHAIKA Irina/ KARAPISHCHENKO Yekaterina RUS SUKHAREVA Kseniya/ USHKOVA Mariya RUS
2010 ROSS Summer/ CROSON Jane USA 2:1 USHKOVA Mariya/ KARAPISHCHENKO Yekaterina RUS CLANCY Taliqua/ HYNES Eliza AUS
2011 KOCIOŁEK Katarzyna/ BARAN Karolina POL 2:0 SCHÜTZENHÖFER Katharina/ PLESIUTSCHNIG Lena AUT ZHANG Changning/ LIN Lingling CHN
2012 DUMBAUSKAITĖ Ieva/ POVILAITYTĖ Monika LTU 2:0 KOCIOŁEK Katarzyna/ BARAN Karolina POL DABIZHA Kseniya/ GORBUNOVA Anna RUS
2013 LISBOA Eduarda/ SILVA Tainá BRA 2:0 MAKROGUZOVA Nadezhda/ GORBUNOVA Anna RUS HUGHES Sara/ CLAES Kelly USA
2014 LISBOA Eduarda/ CAVALCANTI Andressa BRA 2:1 SCHNEIDER Sarah/ ARNHOLDT Lisa GER McNAMARA Megan/ McNAMARA Nicole CAN
2016 LISBOA Eduarda/ TOSTA Victória BRA 2:0 DAALDEROP Nika/ VAN DRIEL Mexime NED MIRKOVIC Milica/ PLUMMER Kathryn USA

Back to top

U17 World Championship

1. 2014, Jul 15-20 Acapulco MEX

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2014 HAUSSENER Yves/ BREER Florian SUI 2:1 JIMÉNEZ Óscar/ HUERTA Alejandro ESP DARRIEUX Marc/ PLATRE Timothée FRA

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2014 MARTIN Morgan/ PLUMMER Kathryn USA 2:1 DENNIS Joy/ HALLGREN Haley USA GRAUDIŅA Tina/ GRAMBERGA Linda LAT

Back to top

Beach volleyball at the Youth Olympic Games

1. 2014, Aug 17-27 Nanjing CHN

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2014 STOYANOVSKIY Oleg/ YARZUTIN Artyom RUS 2:0 GÓMEZ Tigrito/ HERNÁNDEZ Rolando VEN AULISI Santiago / AVEIRO Leo ARG

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2014 LISBOA Eduarda/ RAMOS Ana Patrícia BRA 2:1 McNAMARA Megan/ McNAMARA Nicole CAN SCHNEIDER Sarah/ ARNHOLDT Lisa GER

Back to top

FIVB World Tour - Men

The FIVB Beach Volleyball World Tour is a series of beach volleyball tournaments around the world. In 1987 (Feb 17-22) und 1988 (Feb 20-28) there was only one tournament played, the Brazil Open in Rio de Janeiro. From 1989 onwards the number of tournaments rises up to 16 tournaments in 2005. Since 2013 the World Tour comprises the 10 Grand Slams and the World Championship only.
The FIVB releases an official World Tour ranking since 1993.

  1st place 2nd place 3rd place
1987 SMITH Sinjin/ STOKLOS Randy USA KIRALY Karch/ POWERS Pat USA DAL ZOTTO Renan/ MONTANARO José BRA
1988 KIRALY Karch/ POWERS Pat USA RAJZMAN Bernard/ AMÉRICO Luis BRA DAL ZOTTO Renan/ MONTANARO José BRA
1989/90 SMITH Sinjin/ STOKLOS Randy USA --- ---
1990/91 SMITH Sinjin/ STOKLOS Randy USA --- ---
1991/92 SMITH Sinjin/ STOKLOS Randy USA --- ---
1992/93 SMITH Sinjin/ STOKLOS Randy USA --- ---
1993/94 NETO Franco/ LOPES Roberto BRA JOHNSON Adam/ STEFFES Kent USA GARRIDO Eduardo/ DUARTE Roberto BRA
1994/95 KVALHEIM Jan/ MAASEIDE Bjørn NOR BRICENO Carlos/ WILLIAMS Jeff USA PENIGAUD Christian/ JODARD Jean-Philippe FRA
1995/96 NETO Franco/ LOPES Roberto BRA MELO José Marco/ SANTOS Ricardo BRA KVALHEIM Jan/ MAASEIDE Bjørn NOR
1996 MELO José Marco/ REGO Emanuel BRA KVALHEIM Jan/ MAASEIDE Bjørn NOR FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA
1997 MELO José Marco/ REGO Emanuel BRA FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA MOREIRA Roberto/ SILVA Paulo Emilio BRA
1998 FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA REGO Emanuel/ LOIOLA José BRA LACIGA Paul/ LACIGA Martin SUI
1999 REGO Emanuel/ LOIOLA José BRA MELO José Marco/ SANTOS Ricardo BRA FERREIRA Rogério/ MARQUES Guilherme BRA
2000 MELO José Marco/ SANTOS Ricardo BRA LACIGA Paul/ LACIGA Martin SUI REGO Emanuel/ LOIOLA José BRA
2001 REGO Emanuel/ RAMOS Tande BRA LACIGA Paul/ LACIGA Martin SUI BARACETTI Mariano/ CONDE Martín ARG
2002 BARACETTI Mariano/ CONDE Martín ARG INSFRAN Benjamin/ ARAÚJO Márcio BRA SANTOS Ricardo/ LOIOLA José BRA
2003 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA INSFRAN Benjamin/ ARAÚJO Márcio BRA LACIGA Paul/ LACIGA Martin SUI
2004 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA RAMOS Tande/ NETO Franco BRA HEUSCHER Patrick/ KOBEL Stefan SUI
2005 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA ARAÚJO Márcio/ MAGALHÃES Fábio Luiz BRA INSFRAN Benjamin/ MARQUES SILVA Harley BRA
2006 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA ARAÚJO Márcio/ MAGALHÃES Fábio Luiz BRA BRINK Julius/ DIECKMANN Christoph GER
2007 SANTOS Ricardo/ REGO Emanuel BRA ARAÚJO Márcio/ MAGALHÃES Fábio Luiz BRA KOLODINSKIY Igor/ BARSUK Dmitriy RUS
2008 MARQUES SILVA Harley/ SOLBERG Pedro BRA BRINK Julius/ DIECKMANN Christoph GER WU Penggen/ XU Linyin CHN
2009 BRINK Julius/ RECKERMANN Jonas GER MARQUES SILVA Harley / CERUTTI Alison BRA HERRERA Pablo/ GAVIRA Adrián ESP
2010 ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA REGO Emanuel/ CERUTTI Alison BRA HERRERA Pablo/ GAVIRA Adrián ESP
2011 REGO Emanuel/ CERUTTI Alison BRA ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA BRINK Julius/ RECKERMANN Jonas GER
2012 GIBB Jacob/ ROSENTHAL Sean USA REGO Emanuel/ CERUTTI Alison BRA ROGERS Todd/ DALHAUSSER Phil USA
2013 ŠMĒDIŅŠ Jānis/ SAMOILOVS Aleksandrs LAT PEIXOTO Pedro/ SCHMIDT Bruno BRA NICOLAI Paolo/ LUPO Daniele ITA
2014 ŠMĒDIŅŠ Jānis/ SAMOILOVS Aleksandrs LAT ROSENTHAL Sean/ DALHAUSSER Philip USA SCHMIDT Bruno/ CERUTTI Alison BRA
2015 SCHMIDT Bruno/ CERUTTI Alison BRA SOLBERG Pedro/ GONÇALVES Evandro BRA BROUWER Alexander/ MEEUWSEN Robert NED
2016 ŠMĒDIŅŠ Jānis/ SAMOILOVS Aleksandrs LAT LUCENA Nicholas/ DALHAUSSER Philip USA ŁOSIAK Bartosz/ KANTOR Piotr POL

Back to top

FIVB World Tour - Women

  1st place 2nd place 3rd place
1992/93 KIRBY Karolyn/ RENO Nancy USA CHISHOLM Linda/ ROCK Angela USA SANTOS Roseliane/ TIMM Roseli BRA
1993/94 MASAKAYAN Liz/ KIRBY Karolyn USA SALGADO Isabel/ TIMM Roseli BRA FONTANA Barbra/ FORSYTHE Lori USA
1994/95 RODRIGUES Mônica/ SAMUEL Adriana BRA SANTOS Roseliane/ TIMM Roseli BRA FONTANA Barbra/ FORSYTHE Lori USA
1995/96 PIRES Sandra/ SILVA Jackie BRA McPEAK Holly/ RENO Nancy USA COOK Natalie/ POTTHARST Kerri AUS
1996 PIRES Sandra/ SILVA Jackie BRA BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA RODRIGUES Mônica/ SAMUEL Adriana BRA
1997 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA RODRIGUES Mônica/ SAMUEL Adriana BRA McPEAK Holly/ ARCE Lisa USA
1998 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA PIRES Sandra/ SAMUEL Adriana BRA McPEAK Holly/ ARCE Lisa USA
1999 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA JOHNSON JORDAN Jenny/ DAVIS Annett USA PIRES Sandra/ SAMUEL Adriana BRA
2000 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA McPEAK Holly/ MAY Misty USA JOHNSON JORDAN Jenny/ DAVIS Annett USA
2001 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA PIRES Sandra/ MINELLO Tatiana BRA YOUNGS Elaine/ FONTANA Barbra USA
2002 WALSH Kerri/ MAY Misty USA BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA COOK Natalie/ POTTHARST Kerri AUS
2003 CONNELLY Ana Paula/ PIRES Sandra BRA WALSH Kerri/ MAY Misty USA BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA
2004 BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA McPEAK Holly/ YOUNGS Elaine USA
2005 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA BEHAR Adriana/ BEDÊ Shelda BRA TIAN Jia/ WANG Fei CHN
2006 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA TIAN Jia/ WANG Fei CHN XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2007 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA TIAN Jia/ WANG Fei CHN XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2008 BEDÊ Shelda/ CONNELLY Ana Paula BRA KESSY Jennifer/ ROSS April USA ANTUNES Talita/ RIBEIRO Renata BRA
2009 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA ANTUNES Talita/ ANTONELLI María BRA ROSS April/ KESSY Jennifer USA
2010 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA ANTUNES Talita/ ANTONELLI María BRA XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2011 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA MAY-TREANOR Misty/ WALSH JENNINGS Kerri USA XUE Chen/ ZHANG Xi CHN
2012 SILVA Juliana/ FRANÇA Larissa BRA XUE Chen/ ZHANG Xi CHN ANTUNES Talita/ ANTONELLI María BRA
2013 LIMA Taiana/ ANTUNES Talita BRA RUFINO Maria Clara / SALGADO SOLBERG Carolina BRA SEMMLER Ilka/ HOLTWICK Katrin GER
2014 ANTONELLI Maria/ SILVA Juliana BRA BEDNARCZUK Ágatha/ SEIXAS Bárbara BRA ROSS April/ WALSH JENNINGS Kerri USA
2015 BEDNARCZUK Ágatha/ SEIXAS Bárbara BRA ANTUNES Talita/ FRANÇA Larissa BRA BANSLEY Heather/ PAVAN Sarah CAN
2016 LUDWIG Laura/ WALKENHORST Kira GER ROSS April/ WALSH JENNINGS Kerri USA LABOUREUR Chantal/ SUDE Julia GER

Since 2005: MAY-TREANOR Misty née MAY and WALSH JENNINGS Kerri née WALSH

Back to top

Beach volleyball World Cupp

In 2010 the FIVB starts the Continental Cup in all of its five continental confederations as a qualifying tournament to the Olympic Games 2012. The five national federations winning their Continental Cups together with the Gold medalist federation of the Olympic Games und those federations having qualified the maximum of two Olympic places compete in the World Cup final. The participating national federations are limited by ten per gender.

1. 2013, May 29 Jun 02 Campinas BRA

Men

  1st place Final 2nd place 3rd place
2013 REGO Emanuel/ CERUTTI Alison BRA 2:1 GIBB Jacob/ PATTERSON Casey USA PĻAVIŅŠ Mārtiņš/ ŠMĒDIŅŠ Jānis LAT

Women

  1st place Final 2nd place 3rd place
2013 ANTUNES Talita/ ANTONELLI María BRA 2:0 ROSS April/ KESSY Jennifer USA HOLTWICK Katrin/ SEMMLER Ilka GER

Back to top


Last modified: 14.11.16