World Speed Skating Competitions

Speed Skating at the Winter Olympic Games

2x500 m - Men

2x500 m - Women

1,000 m - Men

1,000 m - Women

1,500 m - Men

1,500 m - Women

5,000 m - Men

3,000 m - Women

10,000 m - Men

5,000 m - Women

All-round - Men

Team Pursuit - Men

Team Pursuit - Women

Allround World Championships

Men

Women

Sprint World Championships

Men

Women

Single Distance World Championships

2x500 m - Men

2x500 m - Women

1,000 m - Men

1,000 m - Women

1,500 m - Men

1,500 m - Women

5,000 m - Men

3,000 m - Women

10,000 m - Men

5,000 m - Women

Team Pursuit - Men

Team Pursuit - Women

Mass Start - Men

Mass Start - Women


Speed Skating at the Winter Olympic Games

Speed Skating is one of the main sports at the Winter Olympic Games since their introduction in 1924. At the Winter Olympic Games there is no overall competition.
In 1932, the speed skating were held having all competitors skate at the same time. The women events were demonstration sport only, in 1932.

1. 1924, Jan 26-27 Chamonix FRA
2. 1928, Feb 13-14 St. Moritz SUI
3. 1932, Feb 04-10 Lake Placid USA
4. 1936, Feb 11-14 Garmisch-Partenkirchen GER
5. 1948, Jan 31 - Feb 03 St. Moritz SUI
6. 1952, Feb 16-19 Oslo NOR
7. 1956, Jan 28-31 Cortina d′Ampezzo ITA
8. 1960, Feb 20-27 Squaw Valley USA
9. 1964, Jan 30 - Feb 07 Innsbruck AUT
10. 1968, Feb 09-17 Grenoble FRA
11. 1972, Feb 04-12 Sapporo JPN
12. 1976, Feb 05-14 Innsbruck AUT
13. 1980, Feb 14-23 Lake Placid USA
14. 1984, Feb 09-18 Sarajevo YUG
15. 1988, Feb 14-28 Calgary CAN
16. 1992, Feb 09-20 Albertville FRA
17. 1994, Feb 13-25 Lillehammer NOR
18. 1998, Feb 08-20 Nagano JPN
19. 2002, Feb 09-23 Salt Lake City USA
20. 2006, Feb 11-25 Torino ITA
21. 2010, Feb 13-27 Vancouver CAN
22. 2014, Feb 08-22 Sochi RUS

2x500 m - Men (until 1994 1x500 m)

  Olympic Champion s/pts. Silver s/pts. Bronze s/pts.
1924 JEWTRAW Charles USA 44,0 OLSEN Oskar NOR 44,2 LARSEN Roald NOR
THUNBERG Clas FIN
44,8
1928 EVENSEN Bernt NOR
THUNBERG Clas FIN
43,4 ---
FARRELL John USA
FRIMAN Jaakko FIN
LARSEN Roald NOR
43,6
1932 SHEA Jack USA 43,4 EVENSEN Bernt NOR
HURD Alexander CAN
1936 BALLANGRUD Ivar NOR 43,4 KROG Georg NOR 43,5 FREISINGER Leo USA 44,0
1948 HELGESEN Finn NOR 43,1 BARTHOLOMEW Ken USA
BYBERG Thomas NOR
FITZGERALD Robert USA
43,2 ---
1952 HENRY Ken USA 43,2 McDERMOTT Don USA 43,9 AUDLEY Gordon CAN
JOHANSEN Arne NOR
44,0
1956 GRISHIN Yevgeniy URS 40,2 GRACH Rafayel URS 40,8 GJESTVANG Alv NOR 41,0
1960 GRISHIN Yevgeniy URS 40,2 DISNEY Bill USA 40,3 GRACH Rafayel URS 40,4
1964 McDERMOTT Terry USA 40,1 GJESTVANG Alv NOR
GRISHIN Yevgeniy URS
ORLOV Vladimir URS
40,6 ---
1968 KELLER Erhard FRG 40,3 McDERMOTT Terry USA
THOMASSEN Magne NOR
40,5 ---
1972 KELLER Erhard FRG 39,44 BRJES Hasse SWE 39,69 MURATOV Valeriy URS 39,80
1976 KULIKOV Yevgeniy URS 39,17 MURATOV Valeriy URS 39,25 IMMERFALL Dan USA 39,54
1980 HEIDEN Eric USA 38,03 KULIKOV Yevgeniy URS 38,37 DE BOER Lieuwe NED 38,48
1984 FOKICHEV Sergey URS 38,19 KITAZAWA Yoshihiro JPN 38,30 BOUCHER Gatan CAN 38,39
1988 MEY Uwe-Jens GDR 36,45 YKEMA Jan NED 36,76 KUROIWA Akira JPN 36,77
1992 MEY Uwe-Jens GER 37,14 KUROIWA Toshiyuki JPN 37,18 INOUE Junichi JPN 37,26
1994 GOLUBEV Aleksandr RUS 36,33 KLEVCHENYA Sergey RUS 36,39 HORII Manabu JPN 36,53
1998 SHIMIZU Hiroyasu JPN 71,350 WOTHERSPOON Jeremy CAN 71,840 OVERLAND Kevin CAN 71,860
2002 FITZRANDOLPH Casey USA 69,230 SHIMIZU Hiroyasu JPN 69,260 CARPENTER Kip USA 69,470
2006 CHEEK Joey USA 69,760 DOROFEYEV Dmitriy RUS 70,410 LEE Kang-Seok KOR 70,430
2010 MO Tae-Bum KOR 69,820 NAGASHIMA Keiichiro JPN 69,980 KATO Joji JPN 70,010
2014 MULDER Michel NED 69,312 SMEEKENS Jan NED 69,324 MULDER Ronald NED 69,460

Back to top

1,000 m - Men

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1976 MUELLER Peter USA 1:19,32 DIDRIKSEN Jrn NOR 1:20,45 MURATOV Valeriy URS 1:20,57
1980 HEIDEN Eric USA 1:15,18 BOUCHER Gatan CAN 1:16,68 LOBANOV Vladimir URS
RNNING Frode NOR
1:16,91
1984 BOUCHER Gatan CAN 1:15,80 KHLEBNIKOV Sergey URS 1:16,63 ENGELSTAD Kai Arne NOR 1:16,75
1988 GULYAYEV Nikolay URS 1:13,03 MEY Uwe-Jens GDR 1:13,11 ZHELEZOVSKIY Igor URS 1:13,19
1992 ZINKE Olaf GER 1:14,85 KIM Yoon Man KOR 1:14,86 MIYABE Yukinori JPN 1:14,92
1994 JANSEN Dan USA 1:12,43 ZHALAZOUSKI Ihor BLR 1:12,72 KLEVCHENYA Sergey RUS 1:12,85
1998 POSTMA Ids NED 1:10,64 BOS Jan NED 1:10,71 SHIMIZU Hiroyasu JPN 1:11,00
2002 VAN VELDE Gerard NED 1:07,18 BOS Jan NED 1:07,53 CHEEK Joey USA 1:07,61
2006 DAVIS Shani USA 1:08,89 CHEEK Joey USA 1:09,16 WENNEMARS Erben NED 1:09,32
2010 DAVIS Shani USA 1:08,94 MO Tae-Bum KOR 1:09,12 HEDRICK Chad USA 1:09,32
2014 GROOTHUIS Stefan NED 1:08,39 MORRISON Denny CAN 1:08,43 MULDER Michel NED 1:08,74

1994: ZHALAZOUSKI Ihor (Belarusian) or ZHELEZOVSKIY Igor (Russian)

Back to top

1,500 m - Men

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1924 THUNBERG Clas FIN 2:20,8 LARSEN Roald NOR 2:22,0 MOEN Sigurd NOR 2:25,6
1928 THUNBERG Clas FIN 2:21,1 EVENSEN Bernt NOR 2:21,9 BALLANGRUD Ivar NOR 2:22,6
1932 SHEA Jack USA 2:57,5 HURD Alexander CAN
LOGAN William CAN
1936 MATHIESEN Charles NOR 2:19,2 BALLANGRUD Ivar NOR 2:20,2 WASENIUS Birger FIN 2:20,9
1948 FARSTAD Sverre NOR 2:17,6 SEYFFARTH ke SWE 2:18,1 LUNDBERG Odd NOR 2:18,9
1952 ANDERSEN Hjalmar NOR 2:20,4 VAN DER VOORT Wim NED 2:20,6 AAS Roald NOR 2:21,6
1956 GRISHIN Yevgeniy URS
MIKHAILOV Yuriy URS
2:08,6 ---
SALONEN Toivo FIN 2:09,4
1960 AAS Roald NOR
GRISHIN Yevgeniy URS
2:10,4 ---
STENIN Boris URS 2:11,5
1964 ANTSON Ants URS 2:10,3 VERKERK Kees NED 2:10,6 HAUGEN Villy NOR 2:11,2
1968 VERKERK Kees NED 2:03,4 ERIKSEN Ivar NOR
SCHENK Ard NED
2:05,0 ---
1972 SCHENK Ard NED 2:02,96 GRNVOLD Roar NOR 2:04,26 CLAESON Gran SWE 2:05,89
1976 STORHOLT Jan Egil NOR 1:59,38 KONDAKOV Yuriy URS 1:59,97 VAN HELDEN Hans NED 2:00,87
1980 HEIDEN Eric USA 1:55,44 STENSHJEMMET Kay NOR 1:56,81 ANDERSEN Terje NOR 1:56,92
1984 BOUCHER Gatan CAN 1:58,36 KHLEBNIKOV Sergey URS 1:58,83 BOZHEV Oleg URS 1:58,89
1988 HOFFMANN Andr GDR 1:52,06 FLAIM Eric USA 1:52,12 HADSCHIEFF Michael AUT 1:52,31
1992 KOSS Johann Olav NOR 1:54,81 SNDRL dne NOR 1:54,85 VISSER Leo NED 1:54,90
1994 KOSS Johann Olav NOR 1:51,29 RITSMA Rintje NED 1:51,99 ZANDSTRA Falko NED 1:52,38
1998 SNDRL dne NOR 1:47,87 POSTMA Ids NED 1:48,13 RITSMA Rintje NED 1:48,52
2002 PARRA Derek USA 1:43,95 UYTDEHAAGE Jochem NED 1:44,57 SNDRL dne NOR 1:45,26
2006 FABRIS Enrico ITA 1:45,97 DAVIS Shani USA 1:46,13 HEDRICK Chad USA 1:46,22
2010 TUITERT Mark NED 1:45,57 DAVIS Shani USA 1:46,10 BKKO Hvard NOR 1:46,13
2014 BRDKA Zbigniew POL 1:45,006 VERWEIJ Koen NED 1:45,009 MORRISON Denny CAN 1:45,22

Back to top

5,000 m - Men

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1924 THUNBERG Clas FIN 8:39,0 SKUTNABB Julius FIN 8:48,0 LARSEN Roald NOR 8:50,2
1928 BALLANGRUD Ivar NOR 8:50,5 SKUTNABB Julius FIN 8:59,1 EVENSEN Bernt NOR 9:01,1
1932 JAFFEE Irving USA 9:40,8 MURPHY Edward USA
LOGAN William CAN
1936 BALLANGRUD Ivar NOR 8:19,6 WASENIUS Birger FIN 8:23,3 OJALA Antero FIN 8:30,1
1948 LIAKLEV Reidar NOR 8:29,4 LUNDBERG Odd NOR 8:32,7 HEDLUND Gthe SWE 8:34,8
1952 ANDERSEN Hjalmar NOR 8:10,6 BROEKMAN Kees NED 8:21,6 HAUGLI Sverre NOR 8:22,4
1956 SHILKOV Boris URS 7:48,7 ERICSSON Sigvard SWE 7:56,7 GONCHARENKO Oleg URS 7:57,5
1960 KOSICHKIN Viktor URS 7:51,3 JOHANNESEN Knut NOR 8:00,8 PESMAN Jan NED 8:05,1
1964 JOHANNESEN Knut NOR 7:38,4 MOE Per Ivar NOR 7:38,6 MAIER Fred Anton NOR 7:42,0
1968 MAIER Fred Anton NOR 7:22,4 VERKERK Kees NED 7:23,2 NOTTET Peter NED 7:25,5
1972 SCHENK Ard NED 7:23,61 GRNVOLD Roar NOR 7:28,18 STENSEN Sten NOR 7:33,39
1976 STENSEN Sten NOR 7:24,48 KLEINE Piet NED 7:26,47 VAN HELDEN Hans NED 7:26,54
1980 HEIDEN Eric USA 7:02,29 STENSHJEMMET Kay NOR 7:03,28 OXHOLM Tom Erik NOR 7:05,59
1984 GUSTAFSON Tomas SWE 7:12,28 MALKOV Igor URS 7:12,30 SCHFISCH Ren GDR 7:17,49
1988 GUSTAFSON Tomas SWE 6:44,63 VISSER Leo NED 6:44,98 KEMKERS Gerard NED 6:45,92
1992 KARLSTAD Geir NOR 6:59,97 ZANDSTRA Falko NED 7:02,28 VISSER Leo NED 7:04,96
1994 KOSS Johann Olav NOR 6:34,96 STORELID Kjell NOR 6:42,68 RITSMA Rintje NED 6:43,94
1998 ROMME Gianni NED 6:22,20 RITSMA Rintje NED 6:28,24 VELDKAMP Bart BEL 6:28,31
2002 UYTDEHAAGE Jochem NED 6:14,66 PARRA Derek USA 6:17,98 BODEN Jens GER 6:21,73
2006 HEDRICK Chad USA 6:14,68 KRAMER Sven NED 6:16,40 FABRIS Enrico ITA 6:18,25
2010 KRAMER Sven NED 6:14,60 LEE Seung-Hoon KOR 6:16,95 SKOBREV Ivan RUS 6:18,05
2014 KRAMER Sven NED 6:10,76 BLOKHUIJSEN Jan NED 6:15,71 BERGSMA Jorrit NED 6:16,66

1998: VELDKAMP Bart BEL in 1992 and 1994 he represented NED

Back to top

10,000 m - Men

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1924 SKUTNABB Julius FIN 18:04,8 THUNBERG Clas FIN 18:07,8 LARSEN Roald NOR 18:12,2
1928 The competition was cancelled in the fifth heat because of thawing ice.

1932 JAFFEE Irving USA 19:13,6 BALLANGRUD Ivar NOR
STACK Frank CAN
1936 BALLANGRUD Ivar NOR 17:24,3 WASENIUS Birger FIN 17:28,2 STIEPL Max AUT 17:30,0
1948 SEYFFARTH ke SWE 17:26,3 PARKKINEN Lassi FIN 17:36,0 LAMMIO Pentti FIN 17:42,7
1952 ANDERSEN Hjalmar NOR 16:45,8 BROEKMAN Kees NED 17:10,6 ASPLUND Carl-Erik SWE 17:16,6
1956 ERICSSON Sigvard SWE 16:35,9 JOHANNESEN Knut NOR 16:36,9 GONCHARENKO Oleg URS 16:42,3
1960 JOHANNESEN Knut NOR 15:46,6 KOSICHKIN Viktor URS 15:49,2 BCKMAN Kjell SWE 16:14,2
1964 NILSSON Jonny SWE 15:50,1 MAIER Fred Anton NOR 16:06,0 JOHANNESEN Knut NOR 16:06,3
1968 HGLIN Johnny SWE 15:23,6 MAIER Fred Anton NOR 15:23,9 SANDLER rjan SWE 15:31,8
1972 SCHENK Ard NED 15:01,35 VERKERK Kees NED 15:04,70 STENSEN Sten NOR 15:07,08
1976 KLEINE Piet NED 14:50,59 STENSEN Sten NOR 14:53,30 VAN HELDEN Hans NED 15:02,02
1980 HEIDEN Eric USA 14:28,13 KLEINE Piet NED 14:36,03 OXHOLM Tom Erik NOR 14:36,60
1984 MALKOV Igor URS 14:39,90 GUSTAFSON Tomas SWE 14:39,95 SCHFISCH Ren GDR 14:46,91
1988 GUSTAFSON Tomas SWE 13:48,20 HADSCHIEFF Michael AUT 13:56,11 VISSER Leo NED 14:00,55
1992 VELDKAMP Bart NED 14:12,12 KOSS Johann Olav NOR 14:14,58 KARLSTAD Geir NOR 14:18,13
1994 KOSS Johann Olav NOR 13:30,55 STORELID Kjell NOR 13:49,25 VELDKAMP Bart NED 13:56,73
1998 ROMME Gianni NED 13:15,33 DE JONG Bob NED 13:25,76 RITSMA Rintje NED 13:28,19
2002 UYTDEHAAGE Jochem NED 12:58,92 ROMME Gianni NED 13:10,03 STRE Lasse NOR 13:16,92
2006 DE JONG Bob NED 13:01,57 HEDRICK Chad USA 13:05,40 VERHEIJEN Carl NED 13:08,80
2010 LEE Seung-Hoon KOR 12:58,55 SKOBREV Ivan RUS 13:02,07 DE JONG Bob NED 13:06,73
2014 BERGSMA Jorrit NED 12:44,45 KRAMER Sven NED 12:49,02 DE JONG Bob NED 13:07,19

Back to top

All-round - Men (1924 only)

  Olympic Champion pts. Silver pts. Bronze pts.
1924 THUNBERG Clas FIN 5,5 LARSEN Roald NOR 9,5 SKUTNABB Julius FIN 11

Team Pursuit - Men


 



min.

2006 1. ITA ANESI Matteo - FABRIS Enrico - SANFRATELLO Ippolito 3:44,36

2. CAN DANKERS Arne - ELM Steven - WARSYLEWICZ Justin 3:47,28

3. NED KRAMER Sven - VERHEIJEN Carl - TUITERT Mark 3:44,53
2010 1. CAN GIROUX Mathieu - MAKOWSKY Lucas - MORRISON Denny 3:41,37

2. USA HANSEN Brian - HEDRICK Chad - KUCK Jonathan 3:41,58

3. NED KRAMER Sven - BLOKHUIJSEN Jan - TUITERT Mark 3:39,95
2014 1. NED KRAMER Sven - BLOKHUIJSEN Jan - VERWEIJ Koen 3:37,71

2. KOR JOO Hyong-Jun - KIM Cheol-Min - LEE Seung-Hoon 3:40,85

3. POL BRDKA Zbigniew - NIEDŹWIEDZKI Konrad - SZYMAŃSKI Jan 3:41,94

Back to top

2x500 m - Women (until 1994 1x500 m)

  Olympic Champion s/pts. Silver s/pts. Bronze s/pts.
1932 WILSON Jean CAN 58.0 DUBOIS Elizabeth USA
KLEIN Kit USA
1936 - 1956 not competed




1960 HAASE Helga GER (GDR) 45,9 DONCHENKO Natalya URS 46,0 ASHWORTH Jeanne USA 46,1
1964 SKOBLIKOVA Lidiya URS 45,0 YEGOROVA Irina URS 45,4 SIDOROVA Tatyana URS 45,5
1968 TITOVA Lyudmila URS 46,1 FISH Jenny USA
HOLUM Dianne USA
MEYERS Mary USA
46,3 ---
1972 HENNING Anne USA 43,33 KRASNOVA Vera URS 44,01 TITOVA Lyudmila URS 44,45
1976 YOUNG Sheila USA 42,76 PRIESTNER Cathy CAN 43,12 AVERINA Tatyana URS 43,17
1980 ENKE Karin GDR 41,78 POULOS-MUELLER Leah USA 42,26 PETRUSYOVA Natalya URS 42,42
1984 ROTHENBURGER Christa GDR 41,02 ENKE Karin GDR 41,28 SHIVE Natalya URS 41,50
1988 BLAIR Bonnie USA 39,10 ROTHENBURGER Christa GDR 39,12 KANIA Karin GDR 39,24
1992 BLAIR Bonnie USA 40,33 YE Qiaobo CHN 40,51 LUDING Christa GER 40,57
1994 BLAIR Bonnie USA 39,25 AUCH Susan CAN 39,61 SCHENK Franziska GER 39,70
1998 LeMAY DOAN Catriona CAN 76,600 AUCH Susan CAN 76,930 OKAZAKI Tomomi JPN 77,100
2002 LeMAY DOAN Catriona CAN 74,750 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 74,940 VLKER Sabine GER 75,190
2006 ZHUROVA Svetlana RUS 76,570 WANG Manli CHN 76,780 REN Hui CHN 76,870
2010 LEE Sang-Hwa KOR 76,090 WOLF Jenny GER 76,140 WANG Beixing CHN 76,630
2014 LEE Sang-Hwa KOR 74,700 FATKULINA Olga RUS 75,060 BOER Margot NED 75,480

1988: KANIA Karin ne ENKE
1992: LUDING Christa ne ROTHENBURGER
2002: GARBRECHT-ENFELDT Monique ne GARBRECHT

Back to top

1,000 m - Women

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1932 DUBOIS Elizabeth USA 2:04.0 DONALDSON Hattie CAN
FRANEY Dorothy USA
1936 - 1956 not competed




1960 GUSEVA Klara URS 1:34,1 HAASE Helga GER (GDR) 1:34,3 RYLOVA Tamara URS 1:34,8
1964 SKOBLIKOVA Lidiya URS 1:33,2 YEGOROVA Irina URS 1:34,3 MUSTONEN Kaija FIN 1:34,8
1968 GEIJSSEN Carry NED 1:32,6 TITOVA Lyudmila URS 1:32,9 HOLUM Dianne USA 1:33,4
1972 PFLUG Monika FRG 1:31,40 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 1:31,61 HENNING Anne USA 1:31,62
1976 AVERINA Tatyana URS 1:28,43 POULOS Leah USA 1:28,57 YOUNG Sheila USA 1:29,14
1980 PETRUSYOVA Natalya URS 1:24,10 POULOS-MUELLER Leah USA 1:25,41 ALBRECHT Sylvia GDR 1:26,46
1984 ENKE Karin GDR 1:21,61 SCHNE Andrea GDR 1:22,83 PETRUSYOVA Natalya URS 1:23,21
1988 ROTHENBURGER Christa GDR 1:17,65 KANIA Karin GDR 1:17,70 BLAIR Bonnie USA 1:18,31
1992 BLAIR Bonnie USA 1:21,90 YE Qiaobo CHN 1:21,92 GARBRECHT Monique GER 1:22,10
1994 BLAIR Bonnie USA 1:18,74 BAIER Anke GER 1:20,12 YE Qiaobo CHN 1:20,22
1998 TIMMER Marianne NED 1:16,51 WITTY Chris USA 1:16,79 LeMAY DOAN Catriona CAN 1:17,37
2002 WITTY Chris USA 1:13,83 VLKER Sabine GER 1:13,96 RODRIGUEZ Jennifer USA 1:14,24
2006 TIMMER Marianne NED 1:16,05 KLASSEN Cindy CAN 1:16,09 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:16,11
2010 NESBITT Christine CAN 1:16,56 GERRITSEN Annette NED 1:16,58 VAN RIESSEN Laurine NED 1:16,72
2014 ZHANG Hong CHN 1:14,02 WST Ireen NED 1:14,69 BOER Margot NED 1:14,90

1980: POULOS-MUELLER Leah ne POULOS
1988: KANIA Karin ne ENKE

Back to top

1,500 m - Women

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1932 KLEIN Kit USA 3:00,6 WILSON Jean CAN
BINA Helen USA
1936 - 1956 not competed




1960 SKOBLIKOVA Lidiya URS 2:25,2 SEROCZYŃSKA Elwira POL 2:25,7 PILEJCZYK Helena POL 2:27,1
1964 SKOBLIKOVA Lidiya URS 2:22,6 MUSTONEN Kaija FIN 2:25,5 KOLOKOLTSEVA Berta URS 2:27,1
1968 MUSTONEN Kaija FIN 2:22,4 GEIJSSEN Carry NED 2:22,7 KAISER Stien NED 2:24,5
1972 HOLUM Dianne USA 2:20,85 KAISER Stien NED 2:21,05 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 2:22,05
1976 STEPANSKAYA Galina URS 2:16,58 YOUNG Sheila USA 2:17,06 AVERINA Tatyana URS 2:17,96
1980 BORCKINK Annie NED 2:10,95 VISSER Ria NED 2:12,35 BECKER Sabine GDR 2:12,38
1984 ENKE Karin GDR 2:03,42 SCHNE Andrea GDR 2:05,29 PETRUSYOVA Natalya URS 2:05,78
1988 VAN GENNIP Yvonne NED 2:00,68 KANIA Karin GDR 2:00,82 EHRIG Andrea GDR 2:01,49
1992 BRNER Jacqueline GER 2:05,87 NIEMANN Gunda GER 2:05,92 HASHIMOTO Seiko JPN 2:06,88
1994 HUNYADY Emese AUT 2:02,19 FEDOTKINA Svetlana RUS 2:02,69 NIEMANN Gunda GER 2:03,41
1998 TIMMER Marianne NED 1:57,58 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 1:58,66 WITTY Chris USA 1:58,97
2002 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:54,02 VLKER Sabine GER 1:54,97 RODRIGUEZ Jennifer USA 1:55,32
2006 KLASSEN Cindy CAN 1:55,27 GROVES Kristina CAN 1:56,74 WST Ireen NED 1:56,90
2010 WST Ireen NED 1:56,89 GROVES Kristina CAN 1:57,14 SBLKOV Martina CZE 1:57,96
2014 TER MORS Jorien NED 1:53,51 WST Ireen NED 1:54,09 VAN BEEK Lotte NED 1:54,54

1988: KANIA Karin ne ENKE, EHRIG Andrea divorced SCHNE ne MITSCHERLICH
1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda divorced NIEMANN

Back to top

3,000 m - Women

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1960 SKOBLIKOVA Lidiya URS 5:14,3 STENINA Valentina URS 5:16,9 HUTTUNEN Eevi FIN 5:21,0
1964 SKOBLIKOVA Lidiya URS 5:14,9 HAN Pil Hwa PRK
STENINA Valentina URS
5:18,5 ---
1968 SCHUT Ans NED 4:56,2 MUSTONEN Kaija FIN 5:01,0 KAISER Stien NED 5:01,3
1972 KAISER Stien NED 4:52,14 HOLUM Dianne USA 4:58,67 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 4:59,91
1976 AVERINA Tatyana URS 4:45,19 MITSCHERLICH Andrea GDR 4:45,23 KORSMO Lisbeth NOR 4:45,24
1980 JENSEN Bjrg Eva NOR 4:32,13 BECKER Sabine GDR 4:32,79 HEIDEN Beth USA 4:33,77
1984 SCHNE Andrea GDR 4:24,79 ENKE Karin GDR 4:26,33 SCHNBRUNN Gabi GDR 4:33,13
1988 VAN GENNIP Yvonne NED 4:11,94 EHRIG Andrea GDR 4:12,09 ZANGE Gabi GDR 4:16,92
1992 NIEMANN Gunda GER 4:19,90 WARNICKE Heike GER 4:22,88 HUNYADY Emese AUT 4:24,64
1994 BAZHANOVA Svetlana RUS 4:17,43 HUNYADY Emese AUT 4:18,14 PECHSTEIN Claudia GER 4:18,34
1998 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 4:07,29 PECHSTEIN Claudia GER 4:08,47 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 4:09,44
2002 PECHSTEIN Claudia GER 3:57,70 GROENEWOLD Renate NED 3:58,94 KLASSEN Cindy CAN 3:58,97
2006 WST Ireen NED 4:02,43 GROENEWOLD Renate NED 4:03,48 KLASSEN Cindy CAN 4:04,37
2010 SBLKOV Martina CZE 4:02,53 BECKERT Stephanie GER 4:04,62 GROVES Kristina CAN 4:04,84
2014 WST Ireen NED 4:00,34 SBLKOV Martina CZE 4:01,95 GRAF Olga RUS 4:03,47

1984: SCHNE Andrea ne MITSCHERLICH
1988: EHRIG Andrea divorced SCHNE, ZANGE Gabi ne SCHNBRUNN
1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda divorced NIEMANN

Back to top

5,000 m - Women

  Olympic Champion min. Silver min. Bronze min.
1988 VAN GENNIP Yvonne NED 7:14,13 EHRIG Andrea GDR 7:17,12 ZANGE Gabi GDR 7:21,61
1992 NIEMANN Gunda GER 7:31,57 WARNICKE Heike GER 7:37,59 PECHSTEIN Claudia GER 7:39,80
1994 PECHSTEIN Claudia GER 7:14,37 NIEMANN Gunda GER 7:14,88 YAMAMOTO Hiromi JPN 7:19,68
1998 PECHSTEIN Claudia GER 6:59,61 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 6:59,65 PROKASHEVA Lyudmila KAZ 7:11,14
2002 PECHSTEIN Claudia GER 6:46,91 SMIT Gretha NED 6:49,22 HUGHES Clara CAN 6:53,53
2006 HUGHES Clara CAN 6:59,07 PECHSTEIN Claudia GER 7:00,08 KLASSEN Cindy CAN 7:00,57
2010 SBLKOV Martina CZE 6:50,91 BECKERT Stephanie GER 6:51,39 HUGHES Clara CAN 6:55,73
2014 SBLKOV Martina CZE 6:51,54 WST Ireen NED 6:54,28 KLEIBEUKER Carien NED 6:55,66

1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda divorced NIEMANN

Back to top

Team Pursuit - Women


 



min.

2006 1. GER PECHSTEIN Claudia - FRIESINGER Anna Christina „Anni” - ANSCHTZ-THOMS Daniela 3:01,25

2. CAN HUGHES Clara - GROVES Kristina CAN - NESBITT Christine 3:02,91

3. RUS ABRAMOVA Yekaterina - LOBYSHEVA Yekaterina - VYSOKOVA Svetlana overtook
2010 1. GER BECKERT Stephanie - MATTSCHERODT Katrin - ANSCHTZ-THOMS Daniela 3:02,82

2. JPN HOZUMI Masako - KODAIRA Nao - TABATA Maki 3:02,84

3. POL BACHLEDA-CURUŚ Katarzyna - WOŹNIAK Katarzyna -ZŁOTKOWSKA Luiza 3:03,73
2014 1. NED TER MORS Jorien - WST Ireen - LEENSTRA Marrit 2:58,05

2. POL BACHLEDA-CURUŚ Katarzyna - WOŹNIAK Katarzyna -ZŁOTKOWSKA Luiza 3:05,55

3. RUS GRAF Olga - LOBYSHEVA Yekaterina - SKOKOVA Yuliya 2:59,73

Allround World Championships

Since 1893 the World Championships are organized by the ISU as well as the European Championships. Until 1907 only a winner was declared, if winning at least (all, 1889) three distances of the four ones. If not no winner was declared. 1908 - 1925 ranking points (1 point for winning the distance, 2 points for the runner-up and so on) were awared. 1926 and 1927 the ranking points were calculated by the skater′s time and the world record (in %). Since then the used system is shown in the world record section under the combination records. The rule beeing the world champion by winning at least three distances was still in use until 1986.
Distances:
1889: , 1 and 2 miles; After qualification races at every distance the top four skaters of each single race compete again in the final races.
1890 - 1892: , 1, 2 and 5 miles; Only qualification race at the mile distance.
1893 - 1895: 500, 1500, 5000 and 10000; After qualification races at 500 and 1500 m the top four skaters of each single race compete again in the final races.
Since 1896 for men: 500, 5000, 1500 and 10000 m
1933 - 1935 for women: 1000, 500 and 1500 m
1936 - 1955 for women: 500, 3000, 1000 and 5000 m
1956 - 1982 for women: 500, 1500, 1000 and 3000 m
Since 1983 for women: 500, 3000, 1500 and 5000 m

I. 1889, Jan 08-09 Amsterdam NED unofficial

II. 1890, Jan 03-04 Amsterdam NED unofficial

III. 1891, Jan 06-07 Amsterdam NED unofficial


1892, Feb 01-02 Amsterdam NED unofficial, canceled due to bad ice conditions

1. 1893, Jan 13-14 Amsterdam NED

2. 1894, Feb 10-11 Stockholm SWE

3. 1895, Feb 23-24 Hamar NOR

4. 1896, Feb 07-08 Sankt Peterburg RUS

5. 1897, Feb 05-06 Montreal CAN

6. 1898, Feb 06-07 Davos SUI

7. 1899, Feb 04-05 Berlin GER

8. 1900, Feb 24-25 Kristiania NOR

9. 1901, Feb 09-10 Stockholm SWE

10. 1902, Feb 22-23 Helsinki FIN

11. 1903, Mar 20-21 Sankt Peterburg RUS

12. 1904, Feb 06-07 Helsinki FIN

13. 1905, Jan 21-22 Groningen NED

14. 1906, Feb 24-25 Helsinki FIN

15. 1907, Feb 21-22 Trondheim NOR

16. 1908, Feb 08-09 Davos SUI

17. 1909, Feb 27-28 Kristiania NOR

18. 1910, Mar 05-06 Helsinki FIN

19. 1911, Feb 25-26 Trondheim NOR

20. 1912, Feb 17-18 Kristiania NOR

21. 1913, Mar 01-02 Helsinki FIN

22. 1914, Feb 14-15 Kristiania NOR


1915 - 1921 not held

23. 1922, Feb 18-19 Kristiania NOR

24. 1923, Feb 10-11 Stockholm SWE

25. 1924, Mar 01-02 Helsinki FIN

26. 1925, Feb 21-22 Leningrad URS

27. 1926, Feb 20-21 Trondheim NOR

28. 1927, Feb 26-27 Tampere FIN

29. 1928, Feb 04-05 Davos SUI

30. 1929, Feb 09-10 Oslo NOR

31. 1930, Feb 08-09 Oslo NOR

32. 1931, Feb 21-22 Helsinki FIN

33. 1932, Feb 19-20 Lake Placid USA

Separate Women′s World Championships


34. 1933, Feb 18-19 Oslo NOR 1933, Feb 05-06 Oslo NOR unofficial
35. 1934, Feb 17-18 Helsinki FIN 1934, Feb 11-12 Oslo NOR unofficial
36. 1935, Feb 16-17 Oslo NOR 1935, Feb 26-27 Oslo NOR unofficial
37. 1936, Feb 01-02 Davos SUI 1936, Feb 01-02 Stockholm SWE
38. 1937, Feb 13-14 Oslo NOR 1937, Jan 30-31 Davos SUI
39. 1938, Feb 05-06 Davos SUI 1938, Feb 09-10 Oslo NOR
40. 1939, Feb 18-19 Helsinki FIN 1939, Feb 26-27 Tampere FIN

1940, Feb 03-04 Oslo NOR unofficial 1940 not held

1941 - 1945 not held
1941 - 1945 not held

1946, Feb 09-10 Oslo NOR unofficial 1946 not held
41. 1947, Feb 15-16 Oslo NOR 1947, Feb 08-09 Drammen NOR
42. 1948, Feb 28-29 Helsinki FIN 1948, Feb 14-15 Turku FIN
43. 1949, Feb 19-20 Oslo NOR 1949, Feb 12-13 Kongsberg NOR
44. 1950, Feb 18-19 Eskilstuna SWE 1950, Feb 11-12 Moskva URS
45. 1951, Feb 10-11 Davos SUI 1951, Feb 03-04 Eskilstuna SWE
46. 1952, Mar 01-02 Hamar NOR 1952, Mar 01-02 Kokkola FIN
47. 1953, Feb 14-15 Helsinki FIN 1953, Feb 21-22 Lillehammer NOR
48. 1954, Jan 16-17 Sapporo JPN 1954, Feb 20-21 stersund SWE
49. 1955, Feb 19-20 Moskva URS 1955, Feb 12-13 Kuopio FIN
50. 1956, Feb 11-12 Oslo NOR 1956, Feb 04-05 Kvarnsveden SWE
51. 1957, Feb 16-17 stersund SWE 1957, Feb 09-10 Imatra FIN
52. 1958, Feb 15-16 Helsinki FIN 1958, Feb 08-09 Kristinehamn SWE
53. 1959, Feb 14-15 Oslo NOR 1959, Feb 28 - Mar 01 Sverdlovsk URS
54. 1960, Feb 06-07 Davos SUI 1960, Jan 30-31 stersund SWE
55. 1961, Feb 18-19 Gteborg SWE 1961, Feb 11-12 Tnsberg NOR
56. 1962, Feb 17-18 Moskva URS 1962, Feb 17-18 Imatra FIN
57. 1963, Feb 23-24 Karuizawa JPN 1963, Feb 21-22 Karuizawa JPN
58. 1964, Feb 22-23 Helsinki FIN 1964, Feb 15-16 Kristinehamn SWE
59. 1965, Feb 13-14 Oslo NOR 1965, Feb 06-07 Oulu FIN
60. 1966, Feb 19-20 Gteborg SWE 1966, Feb 12-13 Trondheim NOR
61. 1967, Feb 11-12 Oslo NOR 1967, Feb 18-19 Deventer NED
62. 1968, Feb 24-25 Gteborg SWE 1968, Jan 27-28 Helsinki FIN
63. 1969, Feb 15-16 Deventer NED 1969, Feb 01-02 Grenoble FRA
64. 1970, Feb 14-15 Oslo NOR 1970, Feb 28 - Mar 01 West Allis USA
65. 1971, Feb 13-14 Gteborg SWE 1971, Feb 06-07 Helsinki FIN
66. 1972, Feb 19-20 Oslo NOR 1972, Mar 04-05 Heerenveen NED
67. 1973, Feb 18-19 Deventer NED 1973, Feb 24-25 Strmsund SWE
68. 1974, Feb 09-10 Inzell FRG 1974, Feb 23-24 Heerenveen NED
69. 1975, Feb 08-09 Oslo NOR 1975, Feb 22-23 Assen NED
70. 1976, Feb 21-22 Gjvik NOR 1976, Feb 28-29 Heerenveen NED
71. 1977, Feb 12-13 Heerenveen NED 1977, Feb 12-13 Keystone USA
72. 1978, Feb 25-26 Gteborg SWE 1978, Mar 04-05 Helsinki FIN
73. 1979, Feb 11-12 Oslo NOR 1979, Feb 03-04 den Haag NED
74. 1980, Mar 01-02 Heerenveen NED 1980, Jan 12-13 Hamar NOR
75. 1981, Feb 14-15 Oslo NOR 1981, Feb 07-08 Quebec City CAN
76. 1982, Feb 20-21 Assen NED 1982, Feb 13-14 Inzell FRG
77. 1983, Feb 12-13 Oslo NOR 1983, Feb 19-20 Karl-Marx-Stadt GDR
78. 1984, Feb 25-26 Gteborg SWE 1984, Jan 28-29 Deventer NED
79. 1985, Feb 16-17 Hamar NOR 1985, Feb 09-10 Sarajevo YUG
80. 1986, Feb 15-16 Inzell FRG 1986, Feb 08-09 den Haag NED
81. 1987, Feb 14-15 Heerenveen NED 1987, Feb 07-08 West Allis USA
82. 1988, Mar 05-06 Medeo URS 1988, Jan 12-13 Skien NOR
83. 1989, Feb 11-12 Oslo NOR 1989, Feb 04-05 Lake Placid USA
84. 1990, Feb 17-18 Innsbruck AUT 1990, Feb 10-11 Calgary CAN
85. 1991, Feb 09-10 Heerenveen NED 1991, Feb 02-03 Hamar NOR
86. 1992, Mar 21-22 Calgary CAN 1992, Mar 07-08 Heerenveen NED
87. 1993, Feb 13-14 Hamar NOR 1993, Feb 06-07 Berlin GER
88. 1994, Mar 12-13 Gteborg SWE 1994, Feb 05-06 Butte USA
89. 1995, Feb 11-12 Baselga di Pin ITA 1995, Mar 04-05 Savalen NOR
90. 1996, Feb 02-04 Inzell GER

91. 1997, Feb 14-16 Nagano JPN

92. 1998, Mar 13-15 Heerenveen NED

93. 1999, Feb 06-07 Hamar NOR

94. 2000, Feb 05-06 Milwaukee USA

95. 2001, Feb 10-11 Budapest HUN

96. 2002, Mar 15-17 Heerenveen NED

97. 2003, Feb 08-09 Gteborg SWE

98. 2004, Feb 07-08 Hamar NOR

99. 2005, Feb 05-06 Moskva RUS

100. 2006, Mar 18-19 Calgary CAN

101. 2007, Feb 09-11 Heerenveen NED

102. 2008, Feb 09-10 Berlin GER

103. 2009, Feb 07-08 Hamar NOR

104. 2010, Mar 19-21 Heerenveen NED

105. 2011, Feb 12-13 Calgary CAN

106. 2012, Feb 18-19 Moskva RUS

107. 2013, Feb 16-17 Hamar NOR

108. 2014, Mar 22-23 Heerenveen NED

109. 2015, Mar 07-08 Calgary CAN

110. 2016, Mar 03-06 Berlin GER

Men

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1889 none declared
---
---
1890 none declared
---
---
1891 DONOGHUE Joseph F. USA
---
---
1893 EDEN Jaap NED
---
---
1894 none declared
---
---
1895 EDEN Jaap NED
---
---
1896 EDEN Jaap NED
---
---
1897 McCULLOCK Jack K. CAN
---
---
1898 STLUND Peder NOR
---
---
1899 STLUND Peder NOR
---
---
1900 ENGELSAAS Edvard NOR
---
---
1901 WATHN Franz Frederik FIN
---
---
1902 none declared
---
---
1903 none declared
---
---
1904 MATHISEN Sigurd NOR
---
---
1905 DE KONING C. Coen NED
---
---
1906 none declared




1907 none declared




1908 MATHISEN Oscar NOR 13 STERHAUG Martin NOR 13,5 HOLM Mauritz „Moje” SWE 15
1909 MATHISEN Oscar NOR 11 STEEN Oluf NOR 14 ANDERSSON Otto SWE 18
1910 STRUNNIKOV Nikolay RUS 9 MATHISEN Oscar NOR 10 STERHAUG Martin NOR 14
1911 STRUNNIKOV Nikolay RUS 4 STERHAUG Martin NOR 14 OLSEN Henning NOR 15
1912 MATHISEN Oscar NOR 4 STRMSTN Gunnar FIN 10,5 LUNDGREEN Trygve NOR 12,5
1913 MATHISEN Oscar NOR 6 IPPOLITOV Vasiliy RUS 15 NAIDENOV Nikita RUS 20
1914 MATHISEN Oscar NOR 6 IPPOLITOV Vasiliy RUS 9 WICKSTRM Vin FIN 17
1922 STRM Harald NOR 9 LARSEN Roald NOR 13 THUNBERG Clas FIN 15
1923 THUNBERG Clas FIN 11,0 STRM Harald NOR 13,0 MELNIKOV Yakov URS 14,0
1924 LARSEN Roald NOR 7,0 PIETIL Uuno FIN 13,5 SKUTNABB Julius FIN 17,0
1925 THUNBERG Clas FIN 5,0 PIETIL Uuno FIN 17,0 LARSEN Roald NOR 18,0
1926 BALLANGRUD Ivar NOR 380,660 LARSEN Roald NOR 378,100 EVENSEN Bernt NOR 374,350
1927 EVENSEN Bernt NOR 378,410 THUNBERG Clas FIN 375,460 CARLSEN Armand NOR 370,850
1928 THUNBERG Clas FIN 193,867 BALLANGRUD Ivar NOR 194,377 EVENSEN Bernt NOR 194,857
1929 THUNBERG Clas FIN 200,555 BALLANGRUD Ivar NOR 201,113 STAKSRUD Michael NOR 202,093
1930 STAKSRUD Michael NOR 197,660 BALLANGRUD Ivar NOR 197,982 VAN DER SCHEER Dolf NED 202,745
1931 THUNBERG Clas FIN 203,978 EVENSEN Bernt NOR 205,447 BALLANGRUD Ivar NOR 207,755
1932 BALLANGRUD Ivar NOR 199,227 STAKSRUD Michael NOR 200,475 EVENSEN Bernt NOR 201,663
1933 ENGNESTANGEN Hans NOR 198,872 STAKSRUD Michael NOR 199,555 BALLANGRUD Ivar NOR 200,277
1934 EVENSEN Bernt NOR 220,418 WASENIUS Birger FIN 222,145 BALLANGRUD Ivar NOR 224,560
1935 STAKSRUD Michael NOR 196,425 BALLANGRUD Ivar NOR 198,620 ENGNESTANGEN Hans NOR 199,305
1936 BALLANGRUD Ivar NOR 194,905 WASENIUS Birger FIN 196,683 SCHROEDER Edward USA 198,410
1937 STAKSRUD Michael NOR 194,722 WASENIUS Birger FIN 196,433 STIEPL Max AUT 196,525
1938 BALLANGRUD Ivar NOR 190,907 WAZULEK Karl AUT 192,233 MATHIESEN Charles NOR 192,660
1939 WASENIUS Birger FIN 212,158 BĒRZIŅŠ Alfons LAT 214,072 MATHIESEN Charles NOR 216,448
1940 BĒRZIŅŠ Alfons LAT 194,647 HARALDSEN Harry NOR 195,135 MATHIESEN Charles NOR 195,638
1946 LUNDBERG Odd NOR 196,085 HEDLUND Gthe SWE 196,488 MATHIESEN Charles NOR 197,757
1947 PARKKINEN Lassi FIN 196,872 FARSTAD Sverre NOR 197,345 SEYFFARTH ke SWE 199,175
1948 LUNDBERG Odd NOR 198,660 WERKET Johnny USA 199,818 WAHL Henry NOR 200,182
1949 PAJOR Kornl HUN 211,073 BROEKMAN Kees NED 211,618 LUNDBERG Odd NOR 212,960
1950 ANDERSEN Hjalmar NOR 210,580 LUNDBERG Odd NOR 211,567 WERKET Johnny USA 212,195
1951 ANDERSEN Hjalmar NOR 200,147 CRONSHEY Johnny GBR 204,033 PAJOR Kornl HUN 205,248
1952 ANDERSEN Hjalmar NOR 193,722 PARKKINEN Lassi FIN 195,948 MARTINSEN Ivar NOR 196,518
1953 GONCHARENKO Oleg URS 193,143 SHILKOV Boris URS 194,508 VAN DER VOORT Wim NED 195,522
1954 SHILKOV Boris URS 197,463 GONCHARENKO Oleg URS 198,225 GRISHIN Yevgeniy URS 200,353
1955 ERICSSON Sigvard SWE 194,997 GONCHARENKO Oleg URS 195,832 SHILKOV Boris URS 195,858
1956 GONCHARENKO Oleg URS 188,255 MERKULOV Robert URS 188,297 GRISHIN Yevgeniy URS 188,660
1957 JOHANNESEN Knut NOR 188,952 SHILKOV Boris URS 189,288 TSYBIN Boris URS 189,745
1958 GONCHARENKO Oleg URS 193,905 SHILYKOVSKIY Vladimir URS 194,105 AAS Roald NOR 195,773
1959 JRVINEN Juhani FIN 190,155 SALONEN Toivo FIN 190,837 MERKULOV Robert URS 191,015
1960 STENIN Boris URS 186,487 KOUPRIANOFF Andr FRA 189,245 KUHNERT Helmut GDR 189,497
1961 VAN DER GRIFT Henk NED 189,213 KOSICHKIN Viktor URS 189,375 LIEBRECHTS Rudie NED 189,670
1962 KOSICHKIN Viktor URS 188,340 VAN DER GRIFT Henk NED 189,143 NILSSON Ivar SWE 189,317
1963 NILSSON Jonny SWE 178,447 JOHANNESEN Knut NOR 179,598 AANESS Nils Egil NOR 180,405
1964 JOHANNESEN Knut NOR 182,708 KOSICHKIN Viktor URS 183,065 LIEBRECHTS Rudie NED 183,642
1965 MOE Per Ivar NOR 178,727 LAUNONEN Jouko FIN 179,165 SCHENK Ard NED 179,178
1966 VERKERK Kees NED 182,660 SCHENK Ard NED 183,498 NILSSON Jonny SWE 184,733
1967 VERKERK Kees NED 178,058 SCHENK Ard NED 178,533 MAIER Fred Anton NOR 180,495
1968 MAIER Fred Anton NOR 176,340 THOMASSEN Magne NOR 176,467 SCHENK Ard NED 177,695
1969 FORNSS Dag NOR 177,368 CLAESON Gran SWE 178,177 VERKERK Kees NED 178,180
1970 SCHENK Ard NED 173,487 THOMASSEN Magne NOR 173,893 VERKERK Kees NED 174,433
1971 SCHENK Ard NED 171,130 CLAESON Gran SWE 173,368 VERKERK Kees NED 174,958
1972 SCHENK Ard NED 171,549 GRNVOLD Roar NOR 174,306 BOLS Jan NED 174,493
1973 CLAESON Gran SWE 181,259 STENSEN Sten NOR 181,343 KLEINE Piet NED 181,869
1974 STENSEN Sten NOR 173,150 KUIPERS Harm NED 173,305 CLAESON Gran SWE 174,763
1975 KUIPERS Harm NED 176,002 IVANOV Vladimir URS 176,050 KONDAKOV Yuriy URS 176,382
1976 KLEINE Piet NED 170,255 STENSEN Sten NOR 170,956 VAN HELDEN Hans NED 171,108
1977 HEIDEN Eric USA 167,831 STORHOLT Jan Egil NOR 168,003 STENSEN Sten NOR 168,196
1978 HEIDEN Eric USA 169,016 STORHOLT Jan Egil NOR 170,346 MARCHUK Sergey URS 171,144
1979 HEIDEN Eric USA 162,973 STORHOLT Jan Egil NOR 167,805 STENSHJEMMET Kay Arne NOR 167,903
1980 VAN DER DUIM Hilbert NED 171,747 HEIDEN Eric USA 171,879 OXHOLM Tom Erik NOR 172,330
1981 SJBREND Amund NOR 167,781 STENSHJEMMET Kay Arne NOR 167,887 STORHOLT Jan Egil NOR 168,374
1982 VAN DER DUIM Hilbert NED 168,410 BOCHKARYOV Dmitriy URS 168,771 FALK-LARSSEN Rolf NOR 169,320
1983 FALK-LARSSEN Rolf NOR 166,637 GUSTAFSON Tomas SWE 166,213 BARANOV Aleksandr URS 167,157
1984 BOZHYEV Oleg URS 169,663 EHRIG Andreas GDR 170,283 VAN DER DUIM Hilbert NED 170,678
1985 VERGEER Hein NED 166,931 BOZHYEV Oleg URS 167,679 VAN DER DUIM Hilbert NED 167,718
1986 VERGEER Hein NED 161,936 BOZHYEV Oleg URS 162,077 SHASHERIN Viktor URS 162,727
1987 GULYAYEV Nikolay URS 159,356 BOZHYEV Oleg URS 160,558 HADSCHIEFF Michael AUT 160,567
1988 FLAIM Eric USA 162,849 VISSER Leo NED 163,751 SILK Dave USA 163,926
1989 VISSER Leo NED 165,698 KEMKERS Gerard NED 167,101 KARLSTAD Geir NOR 167,622
1990 KOSS Johann Olav NOR 164,099 VAN DER BURG Ben NED 164,489 VELDKAMP Bart NED 164,648
1991 KOSS Johann Olav NOR 157,396 SIGHEL Roberto ITA 160,125 VELDKAMP Bart NED 160,391
1992 SIGHEL Roberto ITA 157,150 ZANDSTRA Falko NED 157,565 KOSS Johann Olav NOR 157,827
1993 ZANDSTRA Falko NED 157,626 KOSS Johann Olav NOR 157,961 RITSMA Rintje NED 159,042
1994 KOSS Johann Olav NOR 167,233 POSTMA Ids NED 168,457 RITSMA Rintje NED 168,566
1995 RITSMA Rintje NED 160,992 SHIRAHATA Keiji JPN 161,864 SIGHEL Roberto ITA 162,851
1996 RITSMA Rintje NED 160,299 POSTMA Ids NED 160,459 SHIRAHATA Keiji JPN 161,714
1997 POSTMA Ids NED 157,906 SHIRAHATA Keiji JPN 158,466 DITTRICH Frank GER 158,687
1998 POSTMA Ids NED 153,367 RITSMA Rintje NED 154,091 SIGHEL Roberto ITA 155,830
1999 RITSMA Rintje NED 152,651 SAYUTIN Vadim RUS 153,360 ERVIK Eskil NOR 154,176
2000 ROMME Gianni NED 153,277 POSTMA Ids NED 155,433 RITSMA Rintje NED 155,822
2001 RITSMA Rintje NED 158,731 POSTMA Ids NED 159,476 VELDKAMP Bart BEL 159,731
2002 UYTDEHAAGE Jochem NED 152,482 SHEPEL Dmitriy RUS 153,116 PARRA Derek USA 153,661
2003 ROMME Gianni NED 158,105 RITSMA Rintje NED 158,889 POSTMA Ids NED 159,013
2004 HEDRICK Chad USA 150,478 DAVIS Shani USA 150,726 VERHEIJEN Carl NED 151,110
2005 DAVIS Shani USA 150,777 HEDRICK Chad USA 150,961 KRAMER Sven NED 152,244
2006 DAVIS Shani USA 145,742 FABRIS Enrico ITA 147,216 KRAMER Sven NED 148,107
2007 KRAMER Sven NED 147,934 FABRIS Enrico ITA 149,043 VERHEIJEN Carl NED 149,237
2008 KRAMER Sven NED 148,494 BKKO Hvard NOR 149,823 DAVIS Shani USA 149,908
2009 KRAMER Sven NED 147,567 BKKO Hvard NOR 148,077 FABRIS Enrico ITA 149,469
2010 KRAMER Sven NED 148,921 KUCK Jonathan USA 149,558 BKKO Hvard NOR 150,227
2011 SKOBREV Ivan RUS 146,230 BKKO Hvard NOR 146,408 BLOKHUIJSEN Jan NED 146,603
2012 KRAMER Sven NED 149,327 BLOKHUIJSEN Jan NED 149,614 VERWEIJ Koen NED 150,085
2013 KRAMER Sven NED 149,228 BKKO Hvard NOR 149,447 SWINGS Bart BEL 149,800
2014 VERWEIJ Koen NED 149,365 BLOKHUIJSEN Jan NED 149,600 YUSKOV Denis RUS 150,030
2015 KRAMER Sven NED 146,509 YUSKOV Denis RUS 146,934 LUNDE PEDERSEN Sverre NOR 147,182
2016 KRAMER Sven NED 148,995 LUNDE PEDERSEN Sverre NOR 149,483 BLOKHUIJSEN Jan NED 149,672

2001: VELDKAMP Bart BEL - in 1990 and 1991 he represented NED

Back to top

Women

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1933 LANDBECK Liselotte AUT 167,183 LIE Synnve NOR 169,067 BINA Helen USA 169,200
1934 BLIKKEN Undis NOR 157,283 LESCHE Vern FIN 158,017 LIE Synnve NOR 162,767
1935 SCHOU NILSEN Laila NOR 158,550 LIE Synnve NOR 160,817 KLEIN Kit USA 160,917
1936 KLEIN Kit USA 234,700 LESCHE Vern FIN 235,613 LIE Synnve NOR 239,377
1937 SCHOU NILSEN Laila NOR 207,563 LIE Synnve NOR 213,260 LESCHE Vern FIN 217,347
1938 SCHOU NILSEN Laila NOR 220,537 LESCHE Vern FIN 224,160 LIE Synnve NOR 225,003
1939 LESCHE Vern FIN 239,793 SALMI Liisa FIN 252,507 TAMMINEN Laura FIN 252,787
1947 LESCHE Vern FIN 226,120 CHRISTIANSEN Else Marie NOR 247,043 KVESTAD Maggi NOR 248,033
1948 ISAKOVA Mariya URS 216,397 SELIKHOVA Lidiya URS 222,557 KHOLSHCHEVNIKOVA Zoya URS 223,343
1949 ISAKOVA Mariya URS 214,400 KHOLSHCHEVNIKOVA Zoya URS 212,890 ZHUKOVA Rimma URS 213,793
1950 ISAKOVA Mariya URS 230,990 KROTOVA Zinaida URS 232,857 ZHUKOVA Rimma URS 233,413
1951 HUTTUNEN Eevi FIN 217,147 THORVALDSEN Randi NOR 219,513 MIKKELSEN Ragnhild NOR 239,630
1952 SELIKHOVA Lidiya URS 217,813 ANIKANOVA Mariya URS 218,867 THORVALDSEN Randi NOR 220,507
1953 SHCHEGOLEYEVA Khalida URS 207,640 ZHUKOVA Rimma URS 207,713 SELIKHOVA Lidiya URS 209,797
1954 SELIKHOVA Lidiya URS 209,883 ZHUKOVA Rimma URS 210,793 KONDAKOVA Sofya URS 212,563
1955 ZHUKOVA Rimma URS 212,857 RYLOVA Tamara URS 215,007 KONDAKOVA Sofya URS 215,563
1956 KONDAKOVA Sofya URS 207,484 ZHUKOVA Rimma URS 208,383 RYLOVA Tamara URS 208,833
1957 ARTAMONOVA Inga URS 207,500 RYLOVA Tamara URS 210,283 SELIKHOVA Lidiya URS 210,300
1958 ARTAMONOVA Inga URS 208,483 RYLOVA Tamara URS 209,766 KONDAKOVA Sofya URS 210,800
1959 RYLOVA Tamara URS 204,916 STENINA Valentina URS 206,233 SKOBLIKOVA Lidiya URS 206,283
1960 STENINA Valentina URS 208,833 RYLOVA Tamara URS 209,633 SKOBLIKOVA Lidiya URS 210,600
1961 STENINA Valentina URS 202,533 TUZOVA Albina URS 205,600 SKOBLIKOVA Lidiya URS 205,817
1962 VORONINA Inga URS 204,683 SKOBLIKOVA Lidiya URS 206,183 TUZOVA Albina URS 208,334
1963 SKOBLIKOVA Lidiya URS 190,817 VORONINA Inga URS 194,934 STENINA Valentina URS 195,283
1964 SKOBLIKOVA Lidiya URS 194,450 VORONINA Inga URS 196,733 RYLOVA Tamara URS 198,517
1965 VORONINA Inga URS 198,583 STENINA Valentina URS 199,967 KAISER Christina „Stien” NED 200,800
1966 STENINA Valentina URS 197,733 KIM Song-Sun PRK 198,233 KAISER Christina „Stien” NED 199,217
1967 KAISER Christina „Stien” NED 195,384 KAUNISTE Lasma URS 199,584 HOLUM Dianne USA 199,600
1968 KAISER Christina „Stien” NED 195,050 SCHUT Ans NED 197,017 GEIJSSEN Carry NED 198,016
1969 KAUNISTE Lasma URS 189,567 KAISER Christina „Stien” NED 190,484 SCHUT Ans NED 190,584
1970 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 192,303 KAISER Christina „Stien” NED 192,780 SUNDBY Sigrid NOR 193,473
1971 STATKEVICH Nina URS 191,400 KAISER Christina „Stien” NED 193,433 TITOVA Lyudmila URS 195,883
1972 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 185,341 BAAS-KAISER Christina „Stien” NED 185,543 HOLUM Dianne USA 186,252
1973 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 185,950 SHELEKHOVA Tatyana URS 188,363 REP Trijnie NED 188,651
1974 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 184,410 AVERINA Tatyana URS 186,869 STATKEVICH Nina URS 187,385
1975 KESSOW Karin GDR 186,394 AVERINA Tatyana URS 186,653 YOUNG Sheila USA 186,984
1976 BURKA Sylvia CAN 184,840 AVERINA Tatyana URS 185,283 YOUNG Sheila USA 185,540
1977 BRYNDZEI Vera URS 177,085 STEPANSKAYA Galina URS 178,297 NIKITINA Galina URS 178,624
1978 AVERINA Tatyana URS 186,891 STEPANSKAYA Galina URS 187,218 DITTMANN Marion GDR 187,760
1979 HEIDEN Beth USA 179,029 PETRUSYOVA Natalya URS 181,721 BURKA Sylvia CAN 181,994
1980 PETRUSYOVA Natalya URS 179,046 HEIDEN Beth USA 180,163 JENSEN Bjrg Eva NOR 180,922
1981 PETRUSYOVA Natalya URS 178,947 ENKE Karin GDR 180,266 DOCTER Sarah USA 182,441
1982 BUSCH Karin GDR 168,271 SCHNE Andrea GDR 170,699 PETRUSYOVA Natalya URS 171,231
1983 SCHNE Andrea GDR 178,983 ENKE Karin GDR 181,472 LALENKOVA Valentina URS 182,163
1984 ENKE Karin GDR 175,510 SCHNE Andrea GDR 176,980 SCHNBRUNN Gabi GDR 181,063
1985 SCHNE Andrea GDR 173,853 SCHNBRUNN Gabi GDR 176,798 BREHM Sabine GDR 177,122
1986 KANIA Karin GDR 175,649 EHRIG Andrea GDR 176,810 BREHM Sabine GDR 179,732
1987 KANIA Karin GDR 176,721 EHRIG Andrea GDR 177,358 VAN GENNIP Yvonne NED 180,384
1988 KANIA Karin GDR 178,313 VAN GENNIP Yvonne NED 180,054 RYŚ-FERENS Erwina POL 182,682
1989 MOSER Constanze GDR 181,389 KLEEMANN Gunda GDR 182,686 VAN GENNIP Yvonne NED 183,034
1990 BRNER Jacqueline GDR 171,634 HASHIMOTO Seiko JPN 172,037 MOSER Constanze GDR 172,509
1991 KLEEMANN Gunda GER 177,263 WARNICKE Heike GER 182,324 VAN SCHIE Lia NED 183,278
1992 NIEMANN Gunda GER 171,651 HUNYADY Emese AUT 172,621 HASHIMOTO Seiko JPN 174,489
1993 NIEMANN Gunda GER 172,441 HUNYADY Emese AUT 174,113 WARNICKE Heike GER 174,911
1994 HUNYADY Emese AUT 177,480 ADEBERG Ulrike GER 178,733 DASCĂLU Mihaela ROU 178,943
1995 NIEMANN Gunda GER 171,276 PROKASHEVA Lyudmila KAZ 175,201 THOMAS Annamarie NED 175,548
1996 NIEMANN Gunda GER 173,272 PECHSTEIN Claudia GER 175,465 UEHARA Mie JPN 175,677
1997 NIEMANN Gunda GER 165,708 PECHSTEIN Claudia GER 168,179 DE JONG Tonny NED 168,206
1998 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 163,020 PECHSTEIN Claudia GER 163,669 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 166,014
1999 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 161,479 PECHSTEIN Claudia GER 162,935 DE JONG Tonny NED 163,780
2000 PECHSTEIN Claudia GER 163,830 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 163,985 TABATA Maki JPN 165,296
2001 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 169,690 PECHSTEIN Claudia GER 169,791 GROENEWOLD Renate NED 170,133
2002 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 162,260 KLASSEN Cindy CAN 162,472 PECHSTEIN Claudia GER 163,114
2003 KLASSEN Cindy CAN 170,545 PECHSTEIN Claudia GER 171,144 ANSCHTZ Daniela GER 173,633
2004 GROENEWOLD Renate NED 162,573 PECHSTEIN Claudia GER 163,291 CRAMER Wieteke NED 163,916
2005 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 161,557 KLASSEN Cindy CAN 163,214 PECHSTEIN Claudia GER 163,418
2006 KLASSEN Cindy CAN 154,580 PECHSTEIN Claudia GER 158,265 GROVES Kristina CAN 158,295
2007 WST Ireen NED 158,662 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 160,515 KLASSEN Cindy CAN 160,754
2008 VAN DEUTEKOM Paulien NED 162,191 WST Ireen NED 162,533 GROVES Kristina CAN 162,878
2009 SBLIKOV Martina CZE 161,616 GROVES Kristina CAN 162,264 WST Ireen NED 163,639
2010 SBLIKOV Martina CZE 161,022 GROVES Kristina CAN 161,512 WST Ireen NED 162,106
2011 WST Ireen NED 157,313 NESBITT Christine CAN 158,939 SBLIKOV Martina CZE 159,288
2012 WST Ireen NED 161,050 SBLIKOV Martina CZE 161,870 NESBITT Christine CAN 162,360
2013 WST Ireen NED 161,530 VALKENBURG Diane NED 163,120 SHIKHOVA Yekaterina RUS 163,444
2014 WST Ireen NED 158,615 GRAF Olga RUS 161,315 NAUTA Yvonne NED 162,488
2015 SBLIKOV Martina CZE 157,717 WST Ireen NED 159,278 NJTUN Ida NOR 159,795
2016 SBLIKOV Martina CZE 159,042 WST Ireen NED 159,732 DE JONG Antoinette NED 161,380

1962: VORONINA Inga ne ARTAMONOVA
1972: BAAS-KAISER Christina „Stien” ne KAISER
1982: BUSCH Karin ne ENKE
1983: ENKE Karin divorced BUSCH
1986: KANIA Karin ne ENKE, EHRIG Andrea divorced SCHNE
1992: NIEMANN Gunda ne KLEEMANN
1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda divorced NIEMANN

Back to top

Sprint World Championships

The times of the single distances are converted into points and then added:
500 m: points = time in seconds, 1000 m: points = time in seconds/2
The rule beeing the world champion by winning at least three distances was in use until 1986.
1970 and 1971 the championships are officially called the ISU Sprint Championships.

1. 1970, Feb 21-22 West Allis USA
2. 1971, Jan 20-21 Inzell FRG
3. 1972, Feb 26-27 Eskilstuna SWE
4. 1973, Feb 03-04 Oslo NOR
5. 1974, Feb 16-17 Innsbruck AUT
6. 1975, Feb 15-16 Gteborg SWE
7. 1976, Mar 06-07 Berlin FRG
8. 1977, Feb 26-27 Alkmaar NED
9. 1978, Feb 11-12 Lake Placid USA
10. 1979, Feb 17-18 Inzell FRG
11. 1980, Feb 09-10 West Allis USA
12. 1981, Feb 21-22 Grenoble FRA
13. 1982, Feb 06-07 Alkmaar NED
14. 1983, Feb 26-27 Helsinki FIN
15. 1984, Mar 03-04 Trondheim NOR
16. 1985, Feb 23-24 Heerenveen NED
17. 1986, Feb 22-23 Karuizawa JPN
18. 1987, Jan 31 - Feb 01 Quebec City CAN
19. 1988, Feb 06-07 West Allis USA
20. 1989, Feb 25-26 Heerenveen NED
21. 1990, Feb 24-25 Troms NOR
22. 1991, Feb 23-24 Inzell GER
23. 1992, Feb 29 - Mar 01 Oslo NOR
24. 1993, Feb 27-28 Ikaho JPN
25. 1994, Jan 29-30 Calgary CAN
26. 1995, Feb 18-19 Milwaukee USA
27. 1996, Feb 17-18 Heerenveen NED
28. 1997, Feb 01-02 Hamar NOR
29. 1998, Jan 24-25 Berlin GER
30. 1999, Jan 20-21 Calgary CAN
31. 2000, Feb 26-27 Seoul KOR
32. 2001, Jan 20-21 Inzell GER
33. 2002, Jan 19-20 Hamar NOR
34. 2003, Jan 18-19 Calgary CAN
35. 2004, Jan 17-18 Nagano JPN
36. 2005, Jan 22-23 Salt Lake City USA
37. 2006, Jan 21-22 Heerenveen NED
38. 2007, Jan 20-21 Hamar NOR
39. 2008, Jan 19-20 Heerenveen NED
40. 2009, Jan 17-18 Moskva RUS
41. 2010, Jan 16-17 Obihiro JPN
42. 2011, Jan 22-23 Heerenveen NED
43. 2012, Jan 28-29 Calgary CAN
44. 2013, Jan 26-27 Salt Lake City USA
45. 2014, Jan 18-19 Nagano JPN
46. 2015, Feb 28 - Mar 01 Astana KAZ
47. 2016, Feb 27-28 Seoul KOR

Men

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1970 MURATOV Valeriy URS 163,450 SUZUKI Keiichi JPN 163,860 THOMASSEN Magne NOR 164,200
1971 KELLER Erhard FRG 158,420 KNIG Ove SWE 158,510 SCHENK Ard NED 159,080
1972 LINKOVESI Leo FIN 160,925 MURATOV Valeriy URS 161,145 SCHENK Ard NED 161,505
1973 MURATOV Valeriy URS 161,260 VALENTIJN Jos NED 161,495 BLEEKER Eppie NED 161,925
1974 BJRANG Per NOR 160,750 SUZUKI Masaki JPN 161,410 BLEEKER Eppie NED 161,665
1975 SAFRONOV Aleksandr URS 162,915 KULIKOV Yevgeniy URS 162,935 MURATOV Valeriy URS 163,845
1976 GRANATH Johan SWE 160,845 IMMERFALL Dan USA 161,200 MUELLER Peter USA 161,235
1977 HEIDEN Eric USA 157,455 MUELLER Peter USA 157,925 KULIKOV Yevgeniy URS 158,960
1978 HEIDEN Eric USA 153,905 RNNING Frode NOR 156,955 GRANATH Johan SWE 157,670
1979 HEIDEN Eric USA 151,430 BOUCHER Gatan CAN 154,080 RNNING Frode NOR 154,400
1980 HEIDEN Eric USA 154,905 BOUCHER Gatan CAN 157,920 PLANT Tom USA 158,960
1981 RNNING Frode NOR 153,700 KHLEBNIKOV Sergey URS 154,100 MEDENNIKOV Anatoliy URS 155,195
1982 KHLEBNIKOV Sergey URS 154,250 BOUCHER Gatan CAN 154,400 RNNING Frode NOR 155,110
1983 KUROIWA Akira JPN 153,540 PEGOV Pavel URS 154,290 VAN DER DUIM Hilbert NED 154,820
1984 BOUCHER Gatan CAN 151,700 KHLEBNIKOV Sergey URS 151,710 ENGELSTAD Kai Arne NOR 153,345
1985 ZHELEZOVSKIY Igor URS 150,825 BOUCHER Gatan CAN 151,740 JANSEN Daniel „Dan” USA 153,335
1986 ZHELEZOVSKIY Igor URS 149,085 JANSEN Daniel „Dan” USA 149,595 KUROIWA Akira JPN 150,810
1987 KUROIWA Akira JPN 154,955 THOMETZ Keith „Nick” USA 155,160 MITANI Yukihiro JPN 155,465
1988 JANSEN Daniel „Dan” USA 155,975 MEY Uwe-Jens GDR 156,895 FLAIM Eric USA 157,065
1989 ZHELEZOVSKIY Igor URS 145,945 MEY Uwe-Jens GDR 146,770 BAKHVALOV Andrey URS 147,285
1990 BAE Ki-Tae KOR 154,400 BAKHVALOV Andrey URS 154,420 ZHELEZOVSKIY Igor URS 154,820
1991 ZHELEZOVSKIY Igor URS 147,905 MEY Uwe-Jens GER 148,135 KUROIWA Toshiyuki JPN 149,115
1992 ZHELEZOVSKIY Igor CIS 152,280 JANSEN Daniel „Dan” USA 154,250 KUROIWA Toshiyuki JPN 154,280
1993 ZHALAZOUSKI Ihor BLR 151,025 MIYABE Yasunori JPN 151,440 SHIMIZU Hiroyasu JPN 152,165
1994 JANSEN Daniel „Dan” USA 144,815 KLEVCHENYA Sergey RUS 145,315 INOUE Junichi JPN 145,670
1995 KIM Yun-Man KOR 146,025 SHIMIZU Hiroyasu JPN 146,975 MIYABE Yasunori JPN 147,025
1996 KLEVCHENYA Sergey RUS 145,655 SHIMIZU Hiroyasu JPN 146,135 HORII Manabu JPN 147,300
1997 KLEVCHENYA Sergey RUS 146,215 STRM Roger NOR 146,420 FITZRANDOLPH Casey USA 146,510
1998 BOS Jan NED 143,735 WOTHERSPOON Jeremy CAN 144,425 WENNEMARS Erben NED 145,235
1999 WOTHERSPOON Jeremy CAN 138,310 BOS Jan NED 138,960 SHIMIZU Hiroyasu JPN 139,895
2000 WOTHERSPOON Jeremy CAN 142,215 IRELAND Mike CAN 142,420 SHIMIZU Hiroyasu JPN 142,675
2001 IRELAND Mike CAN 143,125 SHIMIZU Hiroyasu JPN 143,275 WOTHERSPOON Jeremy CAN 143,350
2002 WOTHERSPOON Jeremy CAN 139,820 FITZRANDOLPH Casey USA 140,605 IRELAND Mike CAN 140,830
2003 WOTHERSPOON Jeremy CAN 137,230 VAN VELDE Gerard NED 137,830 WENNEMARS Erben NED 138,150
2004 WENNEMARS Erben NED 140,755 WOTHERSPOON Jeremy CAN 140,970 IRELAND Mike CAN 141,010
2005 WENNEMARS Erben NED 137,310 WOTHERSPOON Jeremy CAN 137,820 CHEEK Joey USA 137,975
2006 CHEEK Joey USA 139,990 DOROFEYEV Dmitriy RUS 140,365 BOS Jan NED 140,420
2007 LEE Kyou-Hyuk KOR 138,775 KOSKELA Pekka FIN 138,840 DAVIS Shani USA 139,435
2008 LEE Kyou-Hyuk KOR 139,170 WOTHERSPOON Jeremy CAN 139,265 MUN Joon KOR 140,080
2009 DAVIS Shani USA 139,560 NAGASHIMA Keiichiro JPN 139,720 KUIPERS Simon NED 140,450
2010 LEE Kyou-Hyuk KOR 139,910 LEE Kang-Seok KOR 140,880 NAGASHIMA Keiichiro JPN 141,060
2011 LEE Kyou-Hyuk KOR 139,255 MO Tae-Bum KOR 139,365 DAVIS Shani USA 139,600
2012 GROOTHUIS Stefan NED 136,810 LEE Kyou-Hyuk KOR 137,000 MO Tae-Bum KOR 137,080
2013 MULDER Michel NED 136,790 KOSKELA Pekka FIN 137,015 OTTERSPEER Hein NED 137,045
2014 MULDER Michel NED 139,885 DAVIS Shani USA 140,600 GREIG Daniel AUS 140,715
2015 KULIZHNIKOV Pavel RUS 138,325 OTTERSPEER Hein NED 139,335 YESIN Aleksey RUS 139,855
2016 KULIZHNIKOV Pavel RUS 139,245 NUIS Kjeld NED 139,995 VERBIJ Kai NED 140,420

1993: ZHALAZOUSKI Ihor (Belarusian) or ZHELEZOVSKIY Igor (Russian)

Back to top

Women

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1970 TITOVA Lyudmila URS 184,290 STATKEVICH Nina URS 185,180 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 186,290
1971 SCHLEIERMACHER Ruth GDR 175,730 HENNING Anne USA 176,610 HOLUM Dianne USA 179,020
1972 PFLUG Monika FRG 183,085 HOLUM Dianne USA 183,345 TITOVA Lyudmila URS 183,440
1973 YOUNG Sheila USA 177,515 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 180,395 PFLUG Monika FRG 181,225
1974 POULOS Leah USA 180,415 KEULEN-DEELSTRA Atje NED 180,990 PFLUG Monika FRG 181,275
1975 YOUNG Sheila USA 178,045 LANGE Heike GDR 180,830 PRIESTNER Cathy CAN 181,040
1976 YOUNG Sheila USA 173,950 POULOS Leah USA 175,900 BURKA Sylvia CAN 177,305
1977 BURKA Sylvia CAN 177,115 POULOS Leah USA 179,545 PIJLMAN Haitske NED 180,495
1978 SADCHIKOVA Lyubov URS 174,670 HEIDEN Beth USA 174,850 RYŚ-FERENS Erwina POL 177,485
1979 POULOS-MUELLER Leah USA 171,020 HEIDEN Beth USA 171,910 ROTHENBURGER Christa GDR 171,945
1980 ENKE Karin GDR 171,120 POULOS-MUELLER Leah USA 174,585 HEIDEN Beth USA 175,130
1981 ENKE Karin GDR 168,640 TARASOVA Tatyana URS 168,785 PETRUSYOVA Natalya URS 169,215
1982 PETRUSYOVA Natalya URS 167,985 BUSCH Karin GDR 169,360 HOLZNER-PFLUG Monika FRG 171,740
1983 ENKE Karin GDR 167,655 PETRUSYOVA Natalya URS 167,875 ROTHENBURGER Christa GDR 169,580
1984 ENKE Karin GDR 165,365 LALENKOVA Valentina URS 166,245 GLEBOVA Natalya URS 167,200
1985 ROTHENBURGER Christa GDR 170,880 STAHNKE Angela GDR 167,315 RYŚ-FERENS Erwina POL 167,410
1986 KANIA Karin GDR 160,060 ROTHENBURGER Christa GDR 162,720 BLAIR Bonnie USA 163,695
1987 KANIA Karin GDR 166,685 BLAIR Bonnie USA 167,810 ROTHENBURGER Christa GDR 168,940
1988 ROTHENBURGER Christa GDR 166,625 KANIA Karin GDR 166,810 BLAIR Bonnie USA 167,495
1989 BLAIR Bonnie USA 159,435 LUDING Christa GDR 159,600 HASHIMOTO Seiko JPN 162,395
1990 HAUCK Angela GDR 169,090 BLAIR Bonnie USA 169,395 AAFTINK Christine NED 169,455
1991 GARBRECHT Monique GER 162,660 YE Qiaobo CHN 163,185 AAFTINK Christine NED 163,790
1992 YE Qiaobo CHN 167,260 BLAIR Bonnie USA 168,790 LUDING Christa GER 169,350
1993 YE Qiaobo CHN 165,925 BLAIR Bonnie USA 166,475 RAVILOVA Oksana RUS 167,355
1994 BLAIR Bonnie USA 157,405 HAUCK Angela GDR 159,020 XUE Ruihong CHN 159,080
1995 BLAIR Bonnie USA 158,145 RAVILOVA Oksana RUS 160,820 SCHENK Franziska GER 160,830
1996 WITTY Christine „Chris” USA 161,170 HISETH Edel Therese NOR 161,350 SCHENK Franziska GER 162,270
1997 SCHENK Franziska GER 159,090 XUE Ruihong CHN 160,985 WITTY Christine „Chris” USA 161,495
1998 LeMAY DOAN Catriona CAN 154,890 VLKER Sabine GER 156,125 WITTY Christine „Chris” USA 156,320
1999 GARBRECHT Monique GER 151,605 LeMAY DOAN Catriona CAN 151,640 VLKER Sabine GER 151,860
2000 GARBRECHT Monique GER 155,265 WITTY Christine „Chris” USA 155,670 TIMMER Marianne NED 156,460
2001 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 155,970 SANMIYA Eriko JPN 156,580 LeMAY DOAN Catriona CAN 156,840
2002 LeMAY DOAN Catriona CAN 152,680 NUYT Andrea NED 153,420 KOTYUGA Anzhelika BLR 153,635
2003 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 150,225 KLASSEN Cindy CAN 151,925 SHINYA Shihomi JPN 151,980
2004 TIMMER Marianne NED 155,255 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 155,400 RODRIGUEZ Jennifer USA 155,950
2005 RODRIGUEZ Jennifer USA 150,015 KOTYUGA Anzhelika BLR 150,415 VLKER Sabine GER 150,425
2006 ZHUROVA Svetlana RUS 153,625 WANG Manli CHN 154,200 SIMIONATO Chiara ITA 154,450
2007 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 151,935 WST Ireen NED 152,995 KLASSEN Cindy CAN 153,370
2008 WOLF Jenny GER 152,315 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 153,160 GERRITSEN Annette NED 153,510
2009 WANG Beixing CHN 152,475 WOLF Jenny GER 153,410 YU Ying CHN 153,740
2010 LEE Sang-Hwa KOR 154,580 YOSHII Sayuri JPN 154,830 WOLF Jenny GER 155,110
2011 NESBITT Christine CAN 152,220 GERRITSEN Annette NED 154,015 BOER Margot NED 154,025
2012 YU Jing CHN 148,610 NESBITT Christine CAN 148,630 ZHANG Hong CHN 149,705
2013 RICHARDSON Heather USA 148,015 YU Jing CHN 148,280 LEE Sang-Hwa KOR 148,560
2014 YU Jing CHN 151,275 ZHANG Hong CHN 151,705 RICHARDSON Heather USA 151,790
2015 BOWE Brittany USA 149,600 RICHARDSON Heather USA 150,815 ERBANOV Karolna CZE 152,625
2016 BOWE Brittany USA 151,595 RICHARDSON-BERGSMA Heather USA 151,945 TER MORS Jorien NED 152,340

1979:POULOS-MUELLER Leah ne POULOS
1982: BUSCH Karin ne ENKE, HOLZNER-PFLUG Monika ne PFLUG
1983: ENKE Karin divorced BUSCH
1984: GLEBOVA Natalya ne SHIVE
1986: KANIA Karin ne ENKE
1989: LUDING Christa ne ROTHENBURGER
1990: HAUCK Angela ne STAHNKE
2001: GARBRECHT-ENFELDT Monique ne GARBRECHT
2016: RICHARDSON-BERGSMA Heather ne RICHARDSON

Back to top

Single Distance World Championships

Since 2002 not held in the years of Winter Olympic Games.

1. 1996, Mar 15-17 Hamar NOR
2. 1997, Mar 07-09 Warszawa POL
3. 1998, Mar 27-29 Calgary CAN
4. 1999, Mar 12-14 Heerenveen NED
5. 2000, Mar 03-05 Nagano JPN
6. 2001, Mar 09-11 Salt Lake City USA
7. 2003, Mar 14-16 Berlin GER
8. 2004, Mar 12-14 Seoul KOR
9. 2005, Mar 03-06 Inzell GER
10. 2007, Mar 08-11 Salt Lake City USA
11. 2008, Mar 06-09 Nagano JPN
12. 2009, Mar 12-15 Richmond CAN
13. 2011, Mar 10-13 Inzell GER
14. 2012, Mar 22-25 Heerenveen NED
15. 2013, Mar 21-24 Sochi RUS
16. 2015, Feb 12-15 Heerenveen NED
17. 2016, Feb 11-14 Kolomna RUS

2x500 m - Men

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1996 SHIMIZU Hiroyasu JPN 72,060 KLEVCHENYA Sergey RUS 72,210 STRM Roger NOR 72,850
1997 HORII Manabu JPN 73,550 STRM Roger NOR 73,580 SHIMIZU Hiroyasu JPN 73,970
1998 SHIMIZU Hiroyasu JPN 70,180 BOUCHARD Sylvain CAN 70,680 WOTHERSPOON Jeremy CAN 70,880
1999 SHIMIZU Hiroyasu JPN 70,690 WENNEMARS Erben NED 71,380 VAN LEEUWANGH Jakko NED 77,830
2000 SHIMIZU Hiroyasu JPN 70,490 IRELAND Mike CAN 71,140 WOTHERSPOON Jeremy CAN 71,380
2001 SHIMIZU Hiroyasu JPN 68,960 WOTHERSPOON Jeremy CAN 69,290 FITZRANDOLPH Casey USA 69,760
2003 WOTHERSPOON Jeremy CAN 69,970 SHIMIZU Hiroyasu JPN 70,360 WENNEMARS Erben NED 70,540
2004 WOTHERSPOON Jeremy CAN 70,790 LOBKOV Dmitriy RUS 71,140 IRELAND Mike CAN 71,200
2005 KATO Joji JPN 71,020 SHIMIZU Hiroyasu JPN 71,460 WOTHERSPOON Jeremy CAN 71,700
2007 LEE Kang-Seok KOR 68,690 OIKAWA Yuya JPN 69,020 FREDERICKS Tucker USA 69,030
2008 WOTHERSPOON Jeremy CAN 69,460 LEE Kyou-Hyuk KOR 70,010 KATO Joji JPN 70,320
2009 LEE Kang-Seok KOR 69,730 LEE Kyou-Hyuk KOR 69,920 YU Fengtong CHN 69,970
2011 LEE Kyou-Hyuk KOR 69,100 KATO Joji JPN 69,420 SMEEKENS Jan NED 69,430
2012 MO Tae-Bum KOR 69,640 MULDER Michel NED 69,650 KOSKELA Pekka FIN 69,820
2013 MO Tae-Bum KOR 69,760 KATO Joji JPN 69,820 SMEEKENS Jan NED 69,860
2015 KULIZHNIKOV Pavel RUS 68,931 MULDER Michel NED 69,622 DUBREUIL Laurent CAN 69,694
2016 KULIZHNIKOV Pavel RUS 69,026 MURASHOV Ruslan RUS 69,680 BOISVERT-LACROIX Alex CAN 69,788

Back to top

1,000 m - Men

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 KLEVCHENYA Sergey RUS 1:13,30 SNDRL dne NOR 1:13,78 JAEGAL Sung-Yeol KOR 1:14,16
1997 SNDRL dne NOR 1:14,40 BOS Jan NED 1:14,81 HERSMAN Martin NED 1:15,07
1998 BOUCHARD Sylvain CAN 1:09,60 WOTHERSPOON Jeremy CAN 1:09,67 SHIMIZU Hiroyasu JPN 1:09,83
1999 BOS Jan NED 1:10,41 SHIMIZU Hiroyasu JPN 1:10,75 VAN LEEUWANGH Jakko NED 1:10,79
2000 SNDRL dne NOR 1:09,96 BOS Jan NED 1:09,98 IRELAND Mike CAN 1:10,58
2001 WOTHERSPOON Jeremy CAN 1:08,28 SNDRL dne NOR 1:08,50 KLEVCHENYA Sergey RUS 1:08,59
2003 WENNEMARS Erben NED 1:09,71 VAN VELDE Gerard NED 1:10,52 CHEEK Joey USA 1:10,94
2004 WENNEMARS Erben NED 1:10,66 WOTHERSPOON Jeremy CAN 1:11,12 KOBAYASHI Masaaki JPN 1:11,58
2005 WETTEN Even NOR 1:10,10 BOS Jan NED 1:10,32 ANDERSEN Petter NOR
KOSKELA Pekka FIN
1:10,63
2007 DAVIS Shani USA 1:07,28 MORRISON Denny CAN 1:07,30 LEE Kyou-Hyuk KOR 1:07,51
2008 DAVIS Shani USA 1:08,99 LALENKOV Yevgeniy RUS 1:09,39 MORRISON Denny CAN 1:09,43
2009 MARSICANO Trevor USA 1:08,96 MORRISON Denny CAN 1:09,00 DAVIS Shani USA 1:09,02
2011 DAVIS Shani USA 1:08,45 NUIS Kjeld NED 1:08,67 GROOTHUIS Stefan NED 1:08,73
2012 GROOTHUIS Stefan NED 1:08,57 NUIS Kjeld NED 1:08,79 DAVIS Shani USA 1:08,83
2013 KUZIN Denis KAZ 1:09,14 MO Tae-Bum KOR 1:09,24 DAVIS Shani USA 1:09,30
2015 DAVIS Shani USA 1:08,57 KULIZHNIKOV Pavel RUS 1:08,61 NUIS Kjeld NED 1:08,71
2016 KULIZHNIKOV Pavel RUS 1:08,33 YUSKOV Denis RUS 1:08,43 NUIS Kjeld NED 1:08,47

Back to top

1,500 m - Men

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 STRAATHOF Jeroen NED 1:53,94 SNDRL dne NOR 1:54,14 HERSMAN Martin NED 1:54,38
1997 RITSMA Rintje NED 1:53,58 SNDRL dne NOR 1:55,16 MARSHALL Neal CAN 1:55,65
1998 SNDRL dne NOR 1:46,43 POSTMA Ids NED 1:47,08 SIGHEL Roberto ITA 1:47,47
1999 POSTMA Ids NED 1:47,92 SNDRL dne NOR 1:48,25 RITSMA Rintje NED 1:49,28
2000 POSTMA Ids NED 1:47,98 SNDRL dne NOR 1:48,61 BOS Jan NED 1:48,66
2001 SNDRL dne NOR 1:46,10 PARRA Derek USA 1:46,20 WENNEMARS Erben NED 1:46,22
2003 WENNEMARS Erben NED 1:47,80 VAN DER RIJST Ralf NED 1:48,46 CHEEK Joey USA 1:48,56
2004 DAVIS Shani USA 1:48,64 TUITERT Mark NED 1:49,29 WENNEMARS Erben NED 1:49,40
2005 STORDAL Rune NOR 1:50,69 TUITERT Mark NED 1:50,84 WETTEN Even NOR 1:51,63
2007 DAVIS Shani USA 1:42,39 WENNEMARS Erben NED 1:42,80 MORRISON Denny CAN 1:42,88
2008 MORRISON Denny CAN 1:45,22 KRAMER Sven NED
DAVIS Shani USA
1:45,32 -----
2009 DAVIS Shani USA 1:46,17 MARSICANO Trevor USA 1:46,30 MORRISON Denny CAN 1:47,05
2011 BKKO Hvard NOR 1:45,04 DAVIS Shani USA 1:45,09 MAKOWSKY Lucas CAN 1:45,22
2012 MORRISON Denny CAN 1:46,44 SKOBREV Ivan RUS 1:46,49 BKKO Hvard NOR 1:46,50
2013 YUSKOV Denis RUS 1:46,32 DAVIS Shani USA 1:46,83 SKOBREV Ivan RUS 1:46,97
2015 YUSKOV Denis RUS 1:43,36 MORRISON Denny CAN 1:45,08 VERWEIJ Koen NED 1:45,15
2016 YUSKOV Denis RUS 1:44,13 NUIS Kjeld NED 1:45,66 KROL Thomas NED 1:45,75

Back to top

5,000 m - Men

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 POSTMA Ids NED 6:47,09 SHIRAHATA Keiji JPN 6:47,20 ROMME Gianni NED 6:48,21
1997 RITSMA Rintje NED 7:02,34 ROMME Gianni NED 7:03,22 DITTRICH Frank GER 7:12,12
1998 ROMME Gianni NED 6:21,49 RITSMA Rintje NED 6:25,55 VELDKAMP Bart BEL 6:27,58
1999 ROMME Gianni NED 6:29,39 VELDKAMP Bart BEL 6:29,75 DE JONG Bob NED 6:29,88
2000 ROMME Gianni NED 6:23,31 DE JONG Bob NED 6:25,40 SHIRAHATA Keiji JPN 6:31,16
2001 DE JONG Bob NED 6:19,58 VERHEIJEN Carl NED 6:22,43 ROMME Gianni NED 6:25,00
2003 UYTDEHAAGE Jochem NED 6:25,29 DE JONG Bob NED 6:25,76 VERHEIJEN Carl NED 6:30,46
2004 HEDRICK Chad USA 6:34,37 VERHEIJEN Carl NED 6:38,15 ROMME Gianni NED 6:38,73
2005 HEDRICK Chad USA 6:25,61 DE JONG Bob NED 6:30,53 VERHEIJEN Carl NED 6:32,73
2007 KRAMER Sven NED 6:10,70 FABRIS Enrico ITA 6:12,53 VERHEIJEN Carl NED 6:15,21
2008 KRAMER Sven NED 6:17,24 FABRIS Enrico ITA 6:20,22 OLDE HEUVEL Wouter NED 6:24,05
2009 KRAMER Sven NED 6:16,20 BKKO Hvard NOR 6:18,02 MARSICANO Trevor USA 6:20,06
2011 DE JONG Bob NED 6:15,41 LEE Seung-Hoon KOR 6:17,45 SKOBREV Ivan RUS 6:17,47
2012 KRAMER Sven NED 6:13,87 DE JONG Bob NED 6:15,26 KUCK Jonathan USA 6:16,28
2013 KRAMER Sven NED 6:14,41 BERGSMA Jorrit NED 6:17,94 SKOBREV Ivan RUS 6:18,31
2015 KRAMER Sven NED 6:09,65 BERGSMA Jorrit NED 6:11,53 DE VRIES Douwe NED 6:18,24
2016 KRAMER Sven NED 6:10,31 BERGSMA Jorrit NED 6:10,66 PEDERSEN Sverre Lunde NOR 6:15,08

Back to top

10,0000 m - Men

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 ROMME Gianni NED 14:05,46 VELDKAMP Bart BEL 14:15,20 DITTRICH Frank GER 14:15,33
1997 ROMME Gianni NED 14:18,75 RITSMA Rintje NED 14:30,60 DE JONG Bob NED 14:33,82
1998 ROMME Gianni NED 13:08,71 DE JONG Bob NED 13:22,64 DITTRICH Frank GER 13:30,33
1999 DE JONG Bob NED 13:26,61 ROMME Gianni NED 13:29,83 DITTRICH Frank GER 13:30,22
2000 ROMME Gianni NED 13:12,27 DE JONG Bob NED 13:21,74 DITTRICH Frank GER 13:27,93
2001 VERHEIJEN Carl NED 13:12,49 DE JONG Bob NED 13:13,81 SAYUTIN Vadim RUS 13:17,83
2003 DE JONG Bob NED 13:21,33 VERHEIJEN Carl NED 13:31,53 STRE Lasse NOR 13:40,69
2004 VERHEIJEN Carl NED 13:37,15 DE JONG Bob NED 13:45,52 HEDRICK Chad USA 13:54,98
2005 DE JONG Bob NED 13:25,64 VERHEIJEN Carl NED 13:26,97 HEDRICK Chad USA 13:30,88
2007 KRAMER Sven NED 12:41,69 VERHEIJEN Carl NED 13:00,46 RYKKJE Brigt NED 13:06,03
2008 KRAMER Sven NED 12:57,71 FABRIS Enrico ITA 13:18,81 DE JONG Bob NED 13:25,01
2009 KRAMER Sven NED 12:55,32 BKKO Hvard NOR 13:03,95 DE JONG Bob NED 13:13,16
2011 DE JONG Bob NED 12:48,20 DE VRIES Bob NED 13:04,62 SKOBREV Ivan RUS 13:08,17
2012 DE JONG Bob NED 12:53,91 BERGSMA Jorrit NED 12:57,71 KUCK Jonathan USA 13:12,66
2013 BERGSMA Jorrit NED 12:57,69 KRAMER Sven NED 12:59,71 DE JONG Bob NED 13:00,26
2015 BERGSMA Jorrit NED 12:54,82 KOOIMAN Erik Jan NED 13:02,57 BECKERT Patrick GER 13:10,95
2016 KRAMER Sven NED 12:56,77 BLOEMEN Ted-Jan CAN 12:59,69 KOOIMAN Erik Jan NED 13:02,15

Back to top

Team Pursuit - Men


 



min.

2005 1. NED TUITERT Mark - VERHEIJEN Carl - WENNEMARS Erben 3:53,83

2. ITA ANESI Matteo - FABRIS Enrico - SANFRATELLO Ippolito 3:55,18

3. NOR ANDERSEN Petter - BORGERSEN Odd - ERVIK Eskil 3:55,49
2007 1. NED KRAMER Sven - VERHEIJEN Carl - WENNEMARS Erben 3:37,80

2. CAN DANKERS Arne - MORRISON Denny - WARSYLEWICZ Justin 3:38,31

3. RUS LALENKOV Yevgeniy - YUNIN Aleksey - SKOBREV Ivan 3:41,23
2008 1. NED KRAMER Sven - OLDE HEUVEL Wouter - WENNEMARS Erben 3:41,69

2. ITA FABRIS Enrico - ANESI Matteo - STEFANI Luca 3:46,76

3. GER DALLMANN Jrg - HEYTHAUSEN Stefan - WEBER Marco 3:47,71
2009 1. NED KRAMER Sven - OLDE HEUVEL Wouter - VERHEIJEN Carl 3:41,26

2. SWE RJLER Johan - ERIKSSON Joel - FRIBERG Daniel 3:45,73

3. USA MARSICANO Trevor - BEDFORD Ryan - HANSEN Brian 3:46,07
2011 1. USA DAVIS Shani - MARSICANO Trevor - kUCK Jonathan 3:41,72

2. CAN MORRISON Denny - MAKOWSKY Lucas - GIROUX Mathieu 3:41,85

3. NED DE VRIES Bob - BLOKHUIJSEN Jan - VERWEIJ Koen 3:43,44
2012 1. NED KRAMER Sven - VERWEIJ Koen - BLOKHUIJSEN Jan 3:41,43

2. USA DAVIS Shani - HANSEN Brian - KUCK Jonathan 3:43,42

3. RUS LALENKOV Yevgeniy - YUSKOV Denis - SKOBREV Ivan 3:43,62
2013 1. NED KRAMER Sven - VERWEIJ Koen - BLOKHUIJSEN Jan 3:42,03

2. KOR JOO Hyung-Joon - KIM Cheol-Min - LEE Seung-Hoon 3:44,60

3. POL BRDKA Zbigniew - NIEDŹWIEDZKI Konrad - SZYMAŃSKI Jan 3:45,22
2015 1. NED KRAMER Sven - VERWEIJ Koen - DE VRIES Douwe 3:41,40

2. CAN MORRISON Denny - BLOEMEN Ted-Jan - BELCHOS Jordan 3:44,09

3. KOR KO Byung-Wook - KIM Cheol-Min - LEE Seung-Hoon 3:44,96
2016 1. NED de VRIES Douwe - BLOKHUIJSEN Jan - STROETINGA Arjan 3:40,04

2. NOR BKKO Hvard - NILSEN Simen Spieler - PEDERSEN Sverre Lunde 3:41,26

3. CAN DONNELLY Benjamin - BLOEMEN Ted-Jan - BELCHOS Jordan 3:43,28

Back to top

Mass Start - Men (16 laps)

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
2015 STROETINGA Arjan NED 60 FRANCOLINI Fabio ITA 40 CONTIN Alexis FRA 20
2016 LEE Seung Hoon KOR 60 STROETINGA Arjan NED 41 CONTIN Alexis FRA 20

Back to top

2x500 m - Women

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
1996 ZHUROVA Svetlana RUS 79,300 SHIMAZAKI Kyoko JPN 79,470 OKAZAKI Tomomi JPN 79,560
1997 XUE Ruihong CHN 81,060 VLKER Sabine GER 81,330 SCHENK Franziska GER 81,910
1998 LeMAY DOAN Catriona CAN 75,590 ZHUROVA Svetlana RUS 76,650 OKAZAKI Tomomi JPN 76,680
1999 LeMAY DOAN Catriona CAN 76,870 ZHUROVA Svetlana RUS 76,930 OKAZAKI Tomomi JPN
TIMMER Marianne NED
77,260
2000 GARBRECHT Monique GER 77,480 ZHUROVA Svetlana RUS 77,640 LeMAY DOAN Catriona CAN 77,780
2001 LeMAY DOAN Catriona CAN 74,720 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 75,200 ZHUROVA Svetlana RUS 75,240
2003 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 77,170 WANG Manli CHN 77,290 KOTYUGA Anzhelika BLR 77,300
2004 WANG Manli CHN 76,880 KOTYUGA Anzhelika BLR 77,860 REN Hui CHN 78,320
2005 WANG Manli CHN 77,210 WANG Beixing CHN 77,820 LEE Sang-Hwa KOR 77,910
2007 WOLF Jenny GER 74,420 WANG Beixing CHN 74,530 Osuga Sayuri JPN 75,200
2008 WOLF Jenny GER 75,630 WANG Beixing CHN 76,280 GERRITSEN Annette NED 77,200
2009 WOLF Jenny GER 75,750 WANG Beixing CHN 75,870 LEE Sang-Hwa KOR 76,390
2011 WOLF Jenny GER 75,930 LEE Sang-Hwa KOR 76,170 WANG Beixing CHN 76,390
2012 LEE Sang-Hwa KOR 75,690 YU Jing CHN 76,120 OENEMA Thijsje NED 76,280
2013 LEE Sang-Hwa KOR 75,340 WANG Beixing CHN 76,030 FATKULINA Olga RUS 76,080
2015 RICHARDSON Heather USA 75,332 BOWE Brittany USA 75,785 KODAIRA Nao JPN 75,893
2016 LEE Sang-Hwa KOR 74,859 BOWE Brittany USA 75,663 ZHANG Hong CHN 75,688

2001: GARBRECHT-ENFELDT Monique ne GARBRECHT

Back to top

1,000 m - Women

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 THOMAS Annamarie NED 1:21,01 WITTY Christine „Chris” USA 1:21,25 HUNYADY Emese AUT 1:21,53
1997 TIMMER Marianne NED 1:21,31 ZWOLLE Sandra NED 1:21,92 SCHENK Franziska GER 1:22,10
1998 WITTY Christine „Chris” USA 1:14,96 LeMAY DOAN Catriona CAN 1:15,28 SCHENK Franziska GER 1:15,46
1999 TIMMER Marianne NED 1:16,21 GARBRECHT Monique GER 1:16,75 LeMAY DOAN Catriona CAN 1:16,97
2000 GARBRECHT Monique GER 1:16,59 TIMMER Marianne NED 1:16,71 WITTY Christine „Chris” USA 1:17,28
2001 GARBRECHT-ENFELDT Monique GER 1:14,13 VLKER Sabine GER 1:14,14 LeMAY DOAN Catriona CAN 1:14,50
2003 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:16,85 RODRIGUEZ Jennifer USA 1:17,28 KLASSEN Cindy CAN 1:17,36
2004 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:17,82 TIMMER Marianne NED 1:18,50 KLASSEN Cindy CAN 1:18,68
2005 DE LOOR Barbara NED 1:18,24 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:18,46 TIMMER Marianne NED 1:18,71
2007 WST Ireen NED 1:13,83 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:14,26 NESBITT Christine CAN 1:14,44
2008 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:15,37 GROVES Kristina CAN 1:16,01 GERRITSEN Annette NED 1:16,35
2009 NESBITT Christine CAN 1:16,28 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:16,32 BOER Margot NED 1:16,44
2011 NESBITT Christine CAN 1:14,84 WST Ireen NED 1:15,42 RICHARDSON Heather USA 1:15,45
2012 NESBITT Christine CAN 1:15,16 YU Jing CHN 1:15,98 BOER Margot NED 1:16,16
2013 FATKULINA Olga RUS 1:15,44 WST Ireen NED 1:15,71 BOWE Brittany USA 1:15,87
2015 BOWE Brittany USA 1:13,90 RICHARDSON Heather USA 1:14,49 ERBANOV Karolina CZE 1:15,26
2016 TER MORS Jorien NED 1:14,73 RICHARDSON-BERGSMA Heather USA 1:14,94 BOWE Brittany USA 1:15,01

2001: GARBRECHT-ENFELDT Monique ne GARBRECHT
2016: RICHARDSON-BERGSMA Heather ne RICHARDSON

Back to top

1,500 m - Women

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 THOMAS Annamarie NED 2:04,46 PECHSTEIN Claudia GER 2:05,22 ZWOLLE Sandra NED 2:05,26
1997 NIEMANN Gunda GER 2:04,43 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 2:06,18 TIMMER Marianne NED 2:07,54
1998 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:56,95 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 1:57,20 PECHSTEIN Claudia GER 1:57,30
1999 HUNYADY Emese AUT 1:58,29 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 1:58,43 DE JONG Tonny NED 1:59,17
2000 PECHSTEIN Claudia GER 1:58,43 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:58,62 HUNYADY Emese AUT 1:58,97
2001 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:54,58 TABATA Maki JPN 1:54,76 KLASSEN Cindy CAN 1:55,08
2003 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:57,43 TABATA Maki JPN 1:59,30 RODRIGUEZ Jennifer USA 1:59,31
2004 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 2:00,48 KLASSEN Cindy CAN 2:01,21 RODRIGUEZ Jennifer USA 2:01,54
2005 KLASSEN Cindy CAN 1:58,49 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:58,73 RODRIGUEZ Jennifer USA 1:59,44
2007 WST Ireen NED 1:52,71 KLASSEN Cindy CAN 1:53,40 GROVES Kristina CAN 1:54,39
2008 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:56,06 VAN DEUTEKOM Paulien NED 1:57,36 GROVES Kristina CAN 1:57,63
2009 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 1:58,66 WST Ireen NED 1:58,83 NESBITT Christine CAN 1:58,88
2011 WST Ireen NED 1:54,80 VALKENBURG Diane NED 1:56,27 VOORHUIS Jorien NED 1:57,30
2012 NESBITT Christine CAN 1:56,07 WST Ireen NED 1:56,40 DE VRIES Linda NED 1:57,08
2013 WST Ireen NED 1:55,38 VAN BEEK Lotte NED 1:58,02 NESBITT Christine CAN 1:58,07
2015 BOWE Brittany USA 1:54,27 WST Ireen NED 1:54,76 RICHARDSON Heather USA 1:55,60
2016 TER MORS Jorien NED 1:53,92 RICHARDSON-BERGSMA Heather USA 1:54,67 BOWE Brittany USA 1:55,09

1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda ne NIEMANN
2016: RICHARDSON-BERGSMA Heather ne RICHARDSON

Back to top

3,000 m - Women

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 NIEMANN Gunda GER 4:13,83 PECHSTEIN Claudia GER 4:18,17 PROKASHEVA Lyudmila KAZ 4:20,90
1997 NIEMANN Gunda GER 4:20,34 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 4:24,18 ZIJLSTRA Carla NED 4:28,46
1998 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 4:01,67 PECHSTEIN Claudia GER 4:04,78 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 4:05,86
1999 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 4:04,88 DE JONG Tonny NED
PECHSTEIN Claudia GER
4:07,49 ---
2000 PECHSTEIN Claudia GER 4:05,68 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 4:05,75 TABATA Maki JPN 4:09,18
2001 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 4:00,34 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 4:01,98 PECHSTEIN Claudia GER 4:02,13
2003 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 4:06,07 PECHSTEIN Claudia GER 4:07,99 SMIT Gretha NED 4:08,91
2004 PECHSTEIN Claudia GER 4:13,46 SMIT Gretha NED
FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER
4:13,85 -----
2005 KLASSEN Cindy CAN 4:10,37 PECHSTEIN Claudia GER 4:10,89 GROVES Kristina CAN 4:11,97
2007 SBLKOV Martina CZE 3:58,09 GROENEWOLD Renate NED 3:58,41 KLASSEN Cindy CAN 3:58,50
2008 GROVES Kristina CAN 4:05,03 VAN DEUTEKOM Paulien NED 4:05,49 ANSCHTZ-Thoms Daniela GER 4:05,76
2009 GROENEWOLD Renate NED 4:05,43 SBLKOV Martina CZE 4:05,50 GROVES Kristina CAN 4:06,46
2011 WST Ireen NED 4:01,56 SBLKOV Martina CZE 4:02,07 BECKERT Stephanie GER 4:04,28
2012 SBLKOV Martina CZE 4:01,88 BECKERT Stephanie GER 4:04,09 WST Ireen NED 4:04,87
2013 WST Ireen NED 4:02,43 SBLKOV Martina CZE 4:04,80 PECHSTEIN Claudia GER 4:07,75
2015 SBLKOV Martina CZE 4:02,17 WST Ireen NED 4:03,46 JOLING Marije NED 4:05,51
2016 SBLKOV Martina CZE 4:03,05 WST Ireen NED 4:03,13 DE JONG Antoinette NED 4:04,25

1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda ne NIEMANN

Back to top

5,000 m - Women

  World Champion min. 2nd place min. 3rd place min.
1996 PECHSTEIN Claudia GER 7:26,36 ZIJLSTRA Carla NED 7:28,79 BELCI DAL FARRA Elena ITA 7:30,66
1997 NIEMANN Gunda GER 7:19,85 ZIJLSTRA Carla NED 7:25,80 PECHSTEIN Claudia GER 7:30,84
1998 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 6:58,63 PECHSTEIN Claudia GER 7:02,95 ZIJLSTRA Carla NED 7:08,94
1999 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 7:01,88 PECHSTEIN Claudia GER 7:04,24 DE JONG Tonny NED 7:05,16
2000 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 6:58,71 PECHSTEIN Claudia GER 7:00,68 DE JONG Tonny NED 7:06,30
2001 NIEMANN-STIRNEMANN Gunda GER 6:52,44 PECHSTEIN Claudia GER 6:58,11 TABATA Maki JPN 7:05,49
2003 PECHSTEIN Claudia GER 7:04,52 HUGHES Clara CAN 7:06,31 SMIT Gretha NED 7:06,34
2004 HUGHES Clara CAN 7:10,66 SMIT Gretha NED 7:11,17 PECHSTEIN Claudia GER 7:13,42
2005 FRIESINGER Anna Christina „Anni” GER 7:18,32 PECHSTEIN Claudia GER 7:18,67 HUGHES Clara CAN 7:19,17
2007 SBLKOV Martina CZE 6:45,61 PECHSTEIN Claudia GER 6:50,79 GROVES Kristina CAN 6:58,41
2008 SBLKOV Martina CZE 6:58,22 HUGHES Clara CAN 7:04,79 GROVES Kristina CAN 7:04,94
2009 SBLKOV Martina CZE 6:57,84 HUGHES Clara CAN 7:00,54 GROVES Kristina CAN 7:02,91
2011 SBLKOV Martina CZE 6:50,83 BECKERT Stephanie GER 6:54,99 PECHSTEIN Claudia GER 7:00,90
2012 SBLKOV Martina CZE 6:50,46 BECKERT Stephanie GER 6:56,64 PECHSTEIN Claudia GER 7:04,01
2013 SBLKOV Martina CZE 6:54,31 WST Ireen NED 7:02,96 PECHSTEIN Claudia GER 7:04,07
2015 SBLKOV Martina CZE 6:52,73 ACHTEREEKTE Carlijn NED 6:54,49 PECHSTEIN Claudia GER 6:56,53
2016 SBLKOV Martina CZE 6:51,09 KLEIBEUKER Carien NED 6:54,96 SCHOUTEN Irene NED 6:55,93

1998: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda ne NIEMANN

Back to top

Team Pursuit - Women


 



min.

2005 1. GER ANSCHTZ Daniela - FRIESINGER Anna Christina „Anni” - VLKER Sabine 3:05,81

2. CAN GROVES Kristina - HUGHES Clara - KLASSEN Cindy 3:07,01

3. JPN ISHINO Eriko - NEMOTO Nami - TABATA Maki 3:12,05
2007 1. CAN GROVES Kristina - NESBITT Christine - REMPEL Shannon 2:58,15

2. NED WST Ireen - GRONEWOLD Renate - VAN DEUTEKOM Paulien 2:59,18

3. GER ANSCHTZ-THOMS Daniela - PECHSTEIN Claudia - OPITZ Lucille 2:59,38
2008 1. NED WST Ireen - GRONEWOLD Renate - VAN DEUTEKOM Paulien 3:02,19

2. CAN GROVES Kristina - NESBITT Christine - SCHUSSLER Brittany 3:02,87

3. GER ANSCHTZ-THOMS Daniela - PECHSTEIN Claudia - OPITZ Lucille 3:07,57
2009 1. CAN GROVES Kristina - NESBITT Christine - SCHUSSLER Brittany 2:58,25

2. NED WST Ireen - GRONEWOLD Renate - VOORHUIS Jorien 3:02,02

3. JPN HOZUMI Masako - OTSU Hiromi - TABATA Maki 3:04,06
2011 1. CAN NESBITT Christine - SCHUSSLER Brittany - KLASSEN Cindy 2:59,74

2. NED WST Ireen - VALKENBURG Diane - LEENSTRA Marrit 3:00,43

3. GER BECKERT Stephanie - OST Isabell - PECHSTEIN Claudia 3:01,82
2012 1. NED WST Ireen - VALKENBURG Diane - DE VRIES Linda 2:59,70

2. CAN NESBITT Christine - SCHUSSLER Brittany - KLASSEN Cindy 3:00,51

3. POL CZERWONKA Natalia - WOŹNIAK Katarzyna - ZŁOTKOWSKA Luiza 3:03,32
2013 1. NED WST Ireen - VALKENBURG Diane - LEENSTRA Marrit 3:00,02

2. POL CZERWONKA Natalia - BACHLEDA-CURUŚ Katarzyna - ZŁOTKOWSKA Luiza 3:04,91

3. KOR KIM Bo-Reum - NOH Seon-Yeong - PARK Do-Yeong 3:05,32
2015 1. JPN KIKUCHI Ayaka - TAKAGI Miho - TAKAGI Nana 3:01,53

2. NED WST Ireen - JOLING Marije - LEENSTRA Marrit 3:01,55

3. RUS SKOKOVA Yuliya - GRAF Olga - VORONINA Natalya 3:03,19
2016 1. NED WST Ireen - DE JONG Antoinette - LEENSTRA Marrit 2:58,12

2. JPN OSHIGIRI Misaki - TAKAGI Miho - TAKAGI Nana 2:58,31

3. RUS KAZELINA Yelizaveta - GRAF Olga - VORONINA Natalya 3:02,61

Back to top

Mass Start - Women (16 laps)

  World Champion pts. 2nd place pts. 3rd place pts.
2015 SCHOUTEN Irene NED 60 BLONDIN Ivanie CAN 40 HUISMAN Mariska NED 20
2016 BLONDIN Ivanie CAN 62 KIM Bo-Reum KOR 40 TAKAGI Miho JPN 20

Back to top


Last modified: 15.02.17