IWF - International Weightlifting Federation

iwf-logo1 iwf-logo2 iwf-logo3 iwf-logo4 At the end of the 19th century the modern weightlifting evolved from strength exercises, which were shown at fairs or circus mainly by professional athletes. But some of the weights which were lifted in these exercises must be questioned.
The first sports clubs really doing strength training by amateurs were formed before the turn of the century, especially in Austria and Germany. In these countries the first national organizations emerged: Österreichischer Athleten-Bund in 1890 and Deutscher Athleten-Verband in 1891.
However, it should still take at least another 15 years for a standardization of disciplines and a standardization of the rules began to enforce.

On 1905, Jun 10-12 in Duisburg the first international federation for weightlifting and wrestling was founded by representatives from DEN, GER, ITA and NED: the Amateur-Athleten-Weltunion (Amateur Athletes World Union). For the first time four weightlifting exercises were described in detail (right-handed snatch, left-handed snatch, two-hand press and two-hand clean & jerk). The congress also agreed about the introduction of three body weight categories (Lightweight, Middleweight and Heavyweight) for weightlifting and wrestling. The federation suffered under strong disagreements from the beginning. As the last Germans withdrew from the World Union on 1907, May 18 this was de facto its end.

The next attempt to establish an international federation was undertaken during the 1912 Olympic Games. After these preliminary discussions, delegates from AUT, BOH, DEN, FIN, GER, GBR, HUN, RUS and SWE arrived to the founding congress of the Internationaler Amateur Verband für Schwerathletik (International Amateur Heavy Athletics Federation) on 1913, Jun 09 in Berlin. The federation was responsible for wrestling, weightlifting, boxing, tug of war, as well as throws and puts over 10 kg. The length of wrestling matches was limited to 20 minutes and new body weight categories were set up.

As a result of World War 1 Austria and Germany were not invited to the Olympic Games in 1920 and banned in international sports. The Austrians invited to a World Championship and Congress of the Internationaler Amateur Verband für Schwerathletik to Vienna in September 1920, nevertheless. At this event only representatives from HUN and SUI took part except of AUT and GER. The renamed federation Internationaler Kraftsportverband (International Strength Sport Federation) organized a last world championship in 1923, and then finally faded away without an official resolution.

Meanwhile, during the Olympic Games 1920 a new international organization was established solely for weightlifting: Fédération Internationale Haltérophile (FIH). Concentrating on weightlifting was consequentially, as boxers (1920) and wrestlers (1921) had founded their own governing organzations already.
In 1928 the FIH dropped the one-hand exercises from the program of the world championships, but leave them as world record disciplines until 1961. After deletion of press at the end of 1972 only snatch and clean & jerk remain as exercises.

In 1950 the FIH added bodybuilding as new sport and changed its name to Fédération Internationale Haltérophile et Culturiste (FIHC). At the congress on occasion of the 1968 Olympic Games bodybuilding was deleted, but the federation would now be responsible for the powerlifting (squat, bench press and deadlift), without having any experience or even rules. But already at the next Congress in 1969 the federation limited itself to weightlifting.

Since 1983, Oct 20 the International Weightlifting Federation accepts also weightlifting for women. The first women′s competition organized by the IWF took place in Hungary on 1986, Mar 23.

2014 the IWF has 188 member federations.


Presidents

Amateur-Athleten-Weltunion
10.06.1905 - 14.07.1912 no president
Internationaler Weltverband für Schwerathletik
15.07.1912 - 06.07.1913 Dr. Péter Tatics HUN, provisional
Internationaler Amateur-Weltverband für Schwerathletik
06.07.1913 - 06.09.1920 Dr. Péter Tatics HUN
Internationaler Kraftsportverband
06.09.1920 - 1923 Dr. Péter Tatics HUN
Fédération Internationale Haltérophile (FIH)
23.08.1920 - 01.04.1923 Jules Rosset FRA
01.04.1923 - 25.07.1924 Willem Johannes Marie Linden NED
25.07.1924 - 07.07.1937 Jules Rosset FRA
07.07.1937 - 13.09.1937 Willem Johannes Marie Linden NED, acting
13.09.1937 - 14.07.1941 Willem Johannes Marie Linden NED
14.07.1941 - 17.10.1946 -----
17.10.1946 - 12.10.1950 Jules Rosset FRA
Fédération Internationale Haltérophile et Culturiste (FIHC)
12.10.1950 - 23.07.1952 Jules Rosset FRA
23.07.1952 - 21.09.1952 Dietrich Wortmann USA
21.09.1952 - 26.08.1953 Bruno Nyberg FIN, acting
26.08.1953 - 06.09.1960 Bruno Nyberg FIN
06.09.1960 - 11.10.1968 Clarence Johnson USA
Fédération Haltérophile Internationale (FHI)
11.10.1968 - 25.08.1972 Clarence Johnson USA
25.08.1972 - 06.09.1972 Gottfried Schödl AUT
International Weightlifting Federation (IWF)
06.09.1972 - 06.12.2000 Gottfried Schödl AUT
09.12.2000 - Dr. Tamás Aján HUN

Secretaries General

Internationaler Amateur-Weltverband für Schwerathletik
06.07.1913 - 06.09.1920 Móritz Csanády HUN
Internationaler Kraftsportverband
06.09.1920 - 1923 Móritz Csanády HUN
Fédération Internationale Haltérophile (FIH)
23.08.1920 - 25.07.1924 Joseph Duchateau FRA
25.07.1924 - 01.08.1932 -----
01.08.1932 - 01.10.1938 André Bourdonnay-Schweich FRA
01.10.1938 - 23.10.1938 Eugčne Gouleau FRA, acting
23.10.1938 - 12.10.1950 Eugčne Gouleau FRA
Fédération Internationale Haltérophile et Culturiste (FIHC)
12.10.1950 - 06.09.1960 Eugčne Gouleau FRA
06.09.1960 - 11.10.1968 Oscar State GBR
Fédération Haltérophile Internationale (FHI)
11.10.1968 - 06.09.1972 Oscar State GBR
International Weightlifting Federation (IWF)
06.09.1972 - 15.07.1976 Oscar State GBR
15.07.1976 - 09.12.2000 Tamás Aján HUN
09.12.2000 - 01.04.2009 Yannis Sgouros GRE
01.04.2009 - 29.05.2017 Ma Wenguang CHN
29.05.2017 - Mohammed Jaloud IRQ



Weightlifter of the Year

Men

Women

1982 BLAGOYEV Blagoy BUL -----
1983 BLAGOYEV Blagoy BUL -----
1984 SULEYMANOV Naim BUL -----
1985 SHALAMANOV Naum BUL -----
1986 SHALAMANOV Naum BUL -----
1987 PETROV Mikhail BUL -----
1988 SÜLEYMANOĞLU Naim TUR -----
1989 IVANOV Ivan BUL -----
1990 IVANOV Ivan BUL -----
1991 CHUN Byung-Kwan KOR SUN Caiyuan CHN
1992 SÜLEYMANOĞLU Naim TUR PENG Liping CHN
1993 PESHALOV Nikolay BUL CHEN Shuchih TPE
1994 PETROV Aleksey RUS GUAN Hong CHN
1995 DIMAS Pyrros GRE CHEN Shuchih TPE
1996 SÜLEYMANOĞLU Naim TUR LI Hongyun CHN
1997 CHEMERKIN Andrey RUS TANG Weifang CHN
1998 YELYAZKOV Plamen BUL TANG Weifang CHN
1999 MUTLU Halil TUR DING Meiyuan CHN
2000 REZAZADEH Hossein IRI DING Meiyuan CHN
2001 MUTLU Halil TUR POPOVA Valentina RUS
2002 REZAZADEH Hossein IRI WANG Mingjuan CHN
2003 REZAZADEH Hossein IRI LIU Chunhong CHN
2004 REZAZADEH Hossein IRI LIU Chunhong CHN
2005 ILIN Ilya KAZ PAWINA Thongsuk THA
2006 ILIN Ilya KAZ CHEN Yanqing CHN
2007 RYBAKOU Andrei BLR JANG Mi-Ran KOR
2008 STEINER Matthias GER LIU Chunhong CHN
2009 LU Xiaoyun CHN JANG Mi-Ran KOR
2010 SALIMIKORDASIABI Behdad IRI PODOBEDOVA Svetlana KAZ
2011 AKKAYEV Khadzhimurat RUS TSARUKAYEVA Svetlana RUS
2012 SALIMIKORDASIABI Behdad IRI CHINSHANLO Zulfiya KAZ
2013 ALBEGOV Ruslan RUS KASHIRINA Tatyana RUS
2014 ILIN Ilya KAZ KASHIRINA Tatyana RUS
2015 ILIN Ilya KAZ HSU Shu-Ching TPE
2016 ROSTAMI Kianoush IRI TANASAN Sopita THA

Suleymanov - Shalamanov - Süleymanoğlu: Suleymanov belonging to the Turkish minority in Bulgaria had to adopt the Bulgarian name Shalamanov in 1985. After defecting to Turkey in 1986 he changed his name again to Süleymanoğlu.


Last modified: 06.07.17