Wrestling

World Championships

Wrestling at the Olympic Games


World Championships until 1920

Up to the establishment of an independent World Federation for wrestling (The International Amateur Wrestling Federation IAWF was founded during the Olympic Congress 1921, Jun 02 - 07 in Lausanne.) several World Championships were contested. At that time without an international ruling organization some organizers called their events cocky “World championship”. On my website you will find only those world championships, which are accepted by the international wrestling federation UWW in its datebase today.

1. 1904, May 23-26 Wien AUT
2. 1905, Apr 08-10 Berlin GER

1905, Jun 10-12 Duisburg GER (unofficial)

1906 no event
3. 1907, May 20 Frankfurt GER
4. 1908, Dec 08-09 Wien AUT
5. 1909, Oct 03 Wien AUT
6. 1910, Jun 06 Düsseldorf GER

1910, Oct 09 Wien AUT (unofficial)
7. 1911, Mar 25-28 Helsinki FIN

1911, Apr 29-30 Stuttgart GER (unofficial)

1911, May 13-14 Berlin GER (unofficial)

1911, Jun 24-27 Dresden GER (unofficial)

1911, Jun 29 - Jul 02 Wien AUT (unofficial)
8. 1913, Jul 27-28 Breslau GER

1914 - 1919 no events
9. 1920, Sep 04-08 Wien AUT

1905 II: World Championship at the founding congress of the Amateur Athleten Weltunion (English: Amateur Athletes World Union) also weightlifting and other heavy athletics
1907 - 1910 II, 1911 II - 1911 V and 1920: also weightlifting
1913: World Championship of the Internationaler Amateur-Weltverband für Schwerathletik (English: International Amateur Heavy Athletics Federation) also weightlifting and other heavy athletics

Featherweight (60 kg)

 

World Champion

2nd place

3rd place

1910 I WERNICKE Karl GER FRICKER Uwe GER CHRISTIAN Jürgen GER
1910 II not competed

1911 I HYVÖNEN Antti FIN PARIKKA Herman FIN LEHMUSVIRTA Ilmari FIN
1911 II LACHNIT Hans GER KOHLER Hans GER KISSLING Richard GER
1911 III KOCKEL Erich GER HIPPE Max GER HILLE Werner GER
1911 IV WALTER Richard GER ANDERSEN Jonny GER HÄSE Hugo GER
1911 V RAUSS Heinrich AUT PLANEGGER Ferdinand AUT SCHARRER Friedrich AUT
1913 not competed

1920 REITMEIER Franz GER PONGRÁCZ József HUN BOUKAL Gustav AUT

Lightweight

 

World Champion

2nd place

3rd place

1905 I SCHIBILSKI Theodor GER BEESKOW Max GER KISSLING Eugen GER
1905 II ECKERT Theodor GER BIEHLER Alexander GER SCHÄFER Willy GER
1907 UEBLER Christoph GER VOLKERT Ulrich GER FLEISCHMANN Julius GER
1908 - 1909 not competed

1910 I ALTROGGEN Fritz GER BAUER Hans GER GELOK J. NED
1910 II not competed

1911 I TUOMINEN Nestori FIN MALMSTRÖM Gustaf SWE TIRKKONEN Paul FIN
1911 II HÖRGER Jakob GER KETTNER Hans GER REITMEIER Franz GER
1911 III FRANK Axel SWE SCHULZ Hermann GER ZEIDLITZ Günter GER
1911 IV HELGERTH Georg GER GÜNZEL Karl GER HANSEN Frederik DEN
1911 V KOKOTOWITSCH Peter AUT MROSEK Andreas AUT PRINZ Alfred AUT
1913 HEGEWALD Ewald GER JOHANSSON Hugo SWE SCHULZ Hermann GER
1920 RADVÁNY Ödön HUN PETER Dezső HUN BREZNOTICS Miklós HUN

Bodyweight limits: 1905 I 68 kg; 1905 II, 1907 75 kg; 1910 I, 1911 II - 1911 V 70 kg; 1911 I 67 kg; 1913, 1920 67,5 kg

Welterweight and 1920 Middleweight A resp. (75 kg)

 

World Champion

2nd place

3rd place

1904 AHLQVIST Severin SWE SCHNEIDER Hans GER WOLF Andreas AUT
1905 - 1907 not competed

1908 DIRRY Robert AUT TODUSCHEK Alois AUT CHRISTENSEN Harald DEN
1909 TODUSCHEK Alois AUT DIRRY Robert AUT MROSEK Andreas AUT
1911 I VÄRE Eemeli FIN TIRKKONEN Theodor FIN SALONEN Alfred FIN
1911 II - 1911 V not competed

1913 BAUMAN Georg RUS FÄLTSTRÖM Edvin SWE STIEFEL Heinrich GER
1920 FISCHER Viktor AUT KOCZANDERLE Lorenz AUT HESS Philipp GER

Middleweight and 1920 Middleweight B

 

World Champion

2nd place

3rd place

1905 I HEIN Albert GER HEDE Gustav GER HARTL Matthias GER
1905 II DIESNER Willi GER SCHMITZ Philipp GER FRIEDRICH Otto GER
1907 CHRISTENSEN Harald DEN WINKLER Johann GER EDINGSHAUS Hugo GER
1908 - 1909 not competed

1910 I BUCHHOLZ Hermann GER KÄRCHER Fritz GER CHRISTENSEN Harald DEN
1910 II TODUSCHEK Alois AUT DIRRY Robert AUT KOKOTOWITSCH Peter AUT
1911 I ASIKAINEN Alfred FIN AHLGREN Anders SWE LUMME Arvo FIN
1911 II WIED Wilhelm GER BOHLEN Heinrich GER GROSS Karl GER
1911 III PAULINI Karl GER CHRISTENSEN Harald DEN WIRRER Fritz GER
1911 IV CHRISTENSEN Harald DEN MEIJER M.L. NED REINDERMAN Jan NED
1911 V CHRISTENSEN Harald DEN BARL Karl AUT TRESTLER Johann AUT
1913 NILSSON Ernst SWE TRESTLER Johann AUT KOPŘIVA František BOH
1920 HEINL Michael AUT MACH Josef AUT KNÖPFLE Wilhelm AUT

Bodyweight limits: 1905 I 80 kg; 1905 II - 1910 I, 1911 II - 1911 V 85 kg; 1910 II 75 kg; 1911 I 83 kg; 1913, 1920 82,5 kg

Heavyweight

 

World Champion

2nd place

3rd place

1904 ARNOLD Rudolf AUT SCHMITZ Anton AUT WOLFRAM Heinrich AUT
1905 I JENSEN Søren Marinus DEN ALTMANN Georg GER MOLDT Paul GER
1905 II WECKMAN Verner Johan FIN MÜLLER Friedrich GER SPERLING Gustav GER
1907 EGEBERG Hans-Heinrich DEN RONDI Heinrich GER SPERLING Gustav GER
1908 EGEBERG Hans-Heinrich DEN ROSSUM Josef AUT PANZER Josef AUT
1909 SCHMITZ Anton AUT EGEBERG Hans-Heinrich DEN BECHYNĚ Josef BOH
1910 I SPERLING Gustav GER BÜREN Otto GER JENSEN Søren Marinus DEN
1910 II VARGA Béla HUN ROSSUM Josef AUT KOSSUTH Ludwig AUT
1911 I SAARELA Yrjö FIN LINDFORS Adolf FIN JÄRVINEN Alex FIN
1911 II NESER Jakob GER HAUPTMANNS Jean GER LAICHINGER Albert GER
1911 III JÄRVINEN Alex FIN LEHMANN Albert GER AHLGREN Anders SWE
1911 IV GÄSSLER Hermann GER HERTEL Karl GER BONNEVELD Barend NED
1911 V FISCHER Tibor HUN FREUND Karl GER MILEDER Franz AUT
1913 AHLGREN Anders SWE NESER Jakob GER HERTEL Karl GER
1920 BOCK Heinrich GER WAGNER Franz AUT KURZ Adolf GER

Bodyweight limits: 1904, 1908, 1909, 1910 II +75 kg; 1905 +80 kg; 1905 II, 1907, 1910 I, 1911 II - 1911 V +85 kg; 1911 I +83 kg; 1913, 1920 +82,5 kg

Back to top

Wrestling at the Olympic Games until 1920

1. 1896, Apr 10-11 Athina GRE
2. 1900 Paris FRA (not on the program)
3. 1904, Oct 14-15 St. Louis USA

1906, Apr 25-30 Athina GRE (Intercalated Games)
4. 1908, Jul 20-25 London GBR
5. 1912, Jul 06-15 Stockholm SWE
6. 1920, Aug 16-27 Antwerpen BEL

Freestyle - Light flyweight (105 lb.)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 CURRY Robert USA HEIN John USA THIEFENTHALER Gustav USA

Freestyle - Flyweight (115 lb.)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 MEHNERT George USA BAUER Gustave USA NELSON William USA

Freestyle - Bantamweight (1904: 125 lb., 1908: 119 lb.)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 NIFLOT Isidor USA WESTER August USA STREBLER Louis USA
1906 not competed

1908 MEHNERT George USA PRESS William J: GBR COTÉ Aubert CAN

Freestyle - Featherweight (1904: 135 lb., 1908: 133 lb., 1920: 60 kg)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 BRADSHAW Benjamin USA McLEAR Theodore USA CLAPPER Charles USA
1906 not competed

1908 DOLE George USA SLIM James GBR McKIE William GBR
1912 not competed

1920 ACKERLY Charles USA GERSON Sam USA BERNARD Philip GBR

Freestyle - Lightweight (1904: 145 lb., 1908: 147 lb., 1920: 67.5 kg)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 ROEHM Otto USA TESING Rudolph USA ZIRKEL Albert USA
1906 not competed

1908 DE RELWYSKOW George GBR WOOD William GBR GINGELL Albert GBR
1912 not competed

1920 ANTTILA Kalle FIN SVENSSON Gottfrid SWE WRIGHT Peter GBR

Freestyle - 1904: Welterweight (158 lb.), 1908, 1920 Middleweight

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 ERICKSEN Charles USA BECKMANN William USA WINHOLTZ Jerry USA
1906 not competed

1908 BACON Stanley GBR DE RELWYSKOW George GBR BECK Frederick GBR
1912 not competed

1920 LEINO Eino FIN PENTTALA Väinö FIN JOHNSON Charley USA

Bodyweight limits: 1908: 161 lb., 1920: 75 kg

Freestyle - Light heavyweight (82.5 kg)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1920 LARSSON Anders SWE COURANT Charles SUI MAURER Walter USA

Freestyle - Heavyweight (1904: +158 lb., 1908: +161 lb., 1920: +82.5 kg)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1904 HANSEN Bernhoff USA KUGLER Frank USA WARMBOLD Fred USA
1906 not competed

1908 O’KELLY Con GBR GUNDERSEN Jacob NOR BARRETT Edward GBR
1912 not competed

1920 ROTH Robert SUI PENDLETON Nat USA MEYER Fred USA
NILSSON Ernst SWE

Greco-Roman Style - Featherweight (60 kg)

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1912 KOSKELO Kaarlo FIN GERSTÄCKER Georg GER LASANEN Otto FIN
1920 FRIMAN Oskari FIN KÄHKÖNEN Heikki FIN SVENSSON Fritiof SWE

Greco-Roman Style - Lightweight

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1906 WATZL Rudolf AUT KARLSEN Karl DEN HOLUBÁN Ferenc HUN
1908 PORRO Enrico ITA ORLOV Nikolay RUS LINDÉN Arvo FIN
1912 VÄRE Emil FIN MALMSTRÖM Gustaf SWE MATTIASSON Edvin SWE
1920 VÄRE Emil FIN TAMMINEN Taavi FIN ANDERSON Frithjof NOR

Bodyweight limits: 1906: 68 kg, 1908: 147 lb., 1912, 1920: 67.5 kg

Greco-Roman Style - Middleweight

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1906 WECKMAN Verner FIN LINDMAYER Rudolf AUT BEHRENS Robert DEN
1908 MÅRTENSSON Frithiof SWE ANDERSSON Mauritz SWE ANDERSEN Anders DEN
1912 JOHANSON Claes SWE KLEIN Martin RUS ASIKAINEN Alfred FIN
1920 WESTERGREN Carl SWE LINDFORS Arthur FIN PERTTILÄ Masa FIN

Bodyweight limits: 1906: 82 kg, 1908: 161 lb., 1912, 1920: 75kg

Greco-Roman Style - Light heavyweight

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1908 WECKMAN Verner FIN SAARELA Yrjö FIN JENSEN Carl DEN
1912 none awarded AHLGEN Anders SWE BÖHLING Ivar FIN VARGA Bèla HUN
1920 JOHANSON Claes SWE ROSENQVIST Edil FIN ERIKSEN Johannes DEN

Bodyweight limits: 1908: 205 lb., 1912, 1920: 82.5 kg
1912: The final match resulted in neither man able to defeat the other despite nine hours of trying. The match was eventually called a draw, and since neither man could claim victory both were awarded silver medals.

Greco-Roman Style - Heavyweight

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1896 SCHUHMANN Carl GER TSITAS Georgios GRE CHRISTOPOULOS Stephanos GRE
1906 JENSEN Søren Marinus DEN BAUR Henri AUT DUBOIS Marcel BEL
1908 WEISZ Richárd HUN PETROV Aleksandr RUS JENSEN Søren Marinus DEN
1912 SAARELA Yrjö FIN OLIN Johan FIN JENSEN Søren Marinus DEN
1920 LINDFORS Adolf FIN HANSEN Poul DEN NIEMINEN Martii FIN

Bodyweight limits: 1896: without limitation, 1906: 100 kg, 1908: +205 lb., 1912, 1920: +82.5 kg

Greco-Roman Style - Overall

 

Olympic Champion

2nd place

3rd place

1906 JENSEN Søren Marinus DEN WECKMAN Verner FIN WATZL Rudolf AUT

only the winners of the three weightclasses are allowed

Back to top


Last modified: 12.02.15