European Short Track Speed Skating Championships

Overall Men

Overall Women

5000 m Relay Men

3000 m Relay Women


The European Championships are organized by the ISU as well as the World Championships.
Initially, a distance victory scores 5 points for the overall ranking, 2nd place = 3, 3rd place = 2 and 4th place = 1 point. Since 1999, the following scoring is used: 1st place = 34 points, 2nd place = 21, 3rd place = 13, place 4 = 8, place 5 = 5, place 6 = 3, place 7 = 2, place 8 = 1 point. Since 2009 the leader at 1000 m in the 3,000m Super Final gets additional 5 points.

1. 1997, Jan 17-19 Malmö SWE
2. 1998, Jan 23-25 Budapest HUN
3. 1999, Jan 22-24 Oberstdorf GER
4. 2000, Jan 21-23 Bormio ITA
5. 2001, Jan 19-21 den Haag NED
6. 2002, Jan 11-13 Grenoble FRA
7. 2003, Jan 17-19 Sankt-Peterburg RUS
8. 2004, Jan 16-18 Zoetermeer NED
9. 2005, Jan 14-16 Torino ITA
10. 2006, Jan 20-22 Krynica Zdrój POL
11. 2007, Jan 19-21 Sheffield GBR
12. 2008, Jan 18-20 Ventspils LAT
13. 2009, Jan 16-18 Torino ITA
14. 2010, Jan 22-24 Dresden GER
15. 2011, Jan 14-16 Heerenveen NED
16. 2012, Jan 27-29 Mladá Boleslav CZE
17. 2013, Jan 18-20 Malmö SWE
18. 2014, Jan 17-19 Dresden GER
19. 2015, Jan 23-25 Dordrecht NED
20. 2016, Jan 22-24 Sochi RUS

Overall - Men

      1500 m 500 m 1000 m 3000 m Points
1997 1. CARTA Fabio ITA ----- 43,594 (2) 1:40,996 (1) 5:08,091 (1) 13

2. VUILLERMIN Mirko ITA 2:33,215 (1) 43,393 (1) 1:41,188 (3) disqualified 12

3. LOSCOS Bruno FRA 2:33,440 (3) 44,149 (4) 1:41,603 (4) 5:10,348 (2) 7
1998 1. CARTA Fabio ITA 2:26,390 (1) 42,651 (2) 1:32,623 (2) 5:29,179 (2) 14

2. ANTONIOLI Michele ITA 3:01,543 (6) 42,831 (3) 1:32,818 (3) 5:29,078 (1) 9


VERSTEEG Dave NED 2:27,094 (3) 42,648 (1) 1:32,828 (4) 5:29,331 (4) 9
1999 1. CARTA Fabio ITA 2:24,676 (1) ----- 1:31,783 (1) 5:18,155 (1) 102

2. FRANCESCHINA Nicola ITA 2:25,215 (3) 42,152 (1) ------ disqualified 47

3. ANTONIOLI Michele ITA ----- 42,489 (3) 1:54,380 (5) 5:18,498 (2) 39
2000 1. CARTA Fabio ITA ----- 42,830 (1) 1:52,274 (4) 4:50,374 (1) 73

2. GOOCH Nicky GBR 2:33,339 (1) 1:07,488 (4) ------ 4:51,829 (2) 63

3. FRANCESCHINA Nicola ITA 2:33,366 (2) ----- 1:31,637 (1) 4:57,385 (5) 60
2001 1. LOSCOS Bruno FRA 2:19,296 (1) ----- 1:30,842 (1) 5:08,105 (4) 76

2. JUFFERMANS Cees NED 2:19,915 (4) ----- 1:31,226 (2) 5:07,689 (1) 63

3. GOOCH Nicky GBR 2:19,597 (2) ----- disqualified 5:07,874 (2) 42
2002 1. CARTA Fabio ITA 2:20,849 (1) 43,889 (3) 1:32,915 (1) 5:03,098 (1) 115

2. RODIGARI Nicola ITA ----- ----- 1:33,204 (3) 5:09,385 (3) 81

3. LOSCOS Bruno FRA 2:22,041 (3) 43,057 (2) 1:33,192 (2) 5:06,567 (2) 42
2003 1. CARTA Fabio ITA 2:23,950 (1) 42,699 (1) 1:31,035 (3) 5:09,330 (1) 115

2. ANTONIOLI Michele ITA 2:23,999 (2) 43,240 (3) 1:30,928 (1) ----- 68

3. FRANCESCHINA Nicola ITA 2:24,055 (3) ----- 1:30,937 (2) 5:16,114 (3) 47
2004 1. RODIGARI Nicola ITA 2:23,483 (1) 42,933 (2) 1:35,716 (3) 5:15,999 (3) 81

2. CARTA Fabio ITA 2:23,501 (2) ----- 1:35,599 (1) 5:16,003 (4) 63

3. FRANCESCHINA Nicola ITA ----- 42,845 (1) 1:35,613 (2) 5:23,927 (7) 57
2005 1. CARTA Fabio ITA 2:22,243 (2) 43,010 (1) 1:33,985 (4) 5:15,640 (3) 76

2. NACHBAR Arian GER 2:22,210 (1) 43,103 (2) 1:33,892 (3) 5:17,976 (5) 73

3. FRANCESCHINA Nicola ITA 2:22,485 (3) ----- 1:33,751 (1) 5:16,499 (4) 55
2006 1. RODIGARI Nicola ITA 2:21,500 (1) 42,613 (1) 1:29,898 (2) 5:15,120 (4) 97

2. CARTA Fabio ITA ----- ----- 1:29,665 (1) 5:14,510 (1) 68

3. GYSEL Pieter BEL 2:21,595 (2) 43,497 (2) ----- 5:14,522 (2) 63
2007 1. RODIGARI Nicola ITA 2:17,297 (1) 42,910 (2) 1:27,518 (1) 4:51,073 (3) 102

2. GYSEL Pieter BEL 2:17,579 (4) 43,028 (3) ----- 4:50,819 (1) 50

3. CONFORTOLA Yuri ITA 2:17,759 (5) ----- 1:27,524 (2) 4:50,831 (2) 47
2008 1. SILOVS Haralds LAT 2:16,032 (1) ----- 1:26,659 (2) 5:03,706 (1) 89

2. KERSTHOLT Niels NED ----- ----- 1:26,625 (1) 5:03,931 (3) 47

3. RODIGARI Nicola ITA ----- 42,673 (2) ----- 5:03,762 (2) 42
2009 1. RODIGARI Nicola ITA 2:16,190 (2) 42,233 (1) ----- 5:15,449 (2) 76

2. SILOVS Haralds LAT 2:16,109 (1) 42,692 (4) ----- 5:15,698 (3) 55

3. KNOCH Viktor HUN 2:16,277 (3) 42,286 (2) 1:27,074 (3) 5:17,117 (4) 55
2010 1. RODIGARI Nicola ITA 2:15,682 (1) 1:07,883 (3) 1:27,815 (1) 4:50,078 (2) 102

2. FAUCONNET Thibaut FRA 2:15,857 (2) disqualified 1:27,929 (2) 4:49,585 (1) 76

3. CHATAIGNIER Maxime FRA ----- 46,841 (1) ----- 4:50,252 (4) 42
2011 1. SILOVS Haralds LAT 2:17,829 (3) 42,376 (2) 1:26,942 (1) 4:50,426 (3) 81

2. KNEGT Sijnkie NED 2:16,733 (1) 42,506 (3) ----- 4:50,426 (2) 73

3. ZAKHAROV Ruslan RUS 2:16,921 (2) ----- 1:53,610 (3) 4:50,303 (1) 68
2012 1. KNEGT Sijnkie NED 2:15,303 (1) ----- 1:28,472 (1) 4:53,149 (3) 81

2. KERSTHOLT Niels NED 2:15,578 (3) ----- ----- 4:42,811 (1) 47

3. YELISTRATOV Semyon RUS 2:15,428 (2) ----- ----- 4:47,811 (2) 42
2013 1. VAN DER WART Freek NED 2:21,645 (4) 41,507 (4) 1:26,627 (1) 4:59,312 (1) 84

2. KNEGT Sijnkie NED 2:18,474 (1) 41,407 (2) ----- 4:59,369 (2) 76

3. GRIGORYEV Vladimir RUS disqualified 41,330 (1) ----- 5:28,629 (7) 41
2014 1. AN Viktor RUS ----- 40,644 (1) 1:24,940 (1) 4:47,462 (1) 102

2. YELISTRATOV Semyon RUS 2:14,541 (1) ----- 1:25,215 (2) 4:48,196 (4) 60

3. KERSTHOLT Niels NED 2:14,734 (2) ----- ----- 4:47,763 (2) 34
2015 1. KNEGT Sijnkie NED 2:20,320 (1) 41,834 (2) 1:27,775 (1) 5:09,074 (4) 97

2. AN Viktor RUS 2:20,594 (4) 41,780 (1) 1:29,810 (4) 5:08,812 (2) 71

3. YELISTRATOV Semyon RUS 2:20,351 (2) 41,935 (3) 1:28,245 (3) 5:08,886 (3) 60
2016 1. YELISTRATOV Semyon RUS 2:24,034 (1) 42,005 (2) 1:33,000 (1) 5:10,626 (7) 91

2. LIU Shaolin Sándor HUN 2:24,463 (2) ----- 1:33,060 (2) 5:06,271 (4) 50

3. JEANNE Vincent FRA ----- ----- 1:33,385 (4) 4:54,018 (1) 44

2014: AN Viktor RUS until 2011 Ahn Hyun-Soo KOR

Back to top

5000 m Relay - Men


 



min.

1997 1. GBR GOOCH Nicky - JASPER Matthew - ROWE Matthew - MITCHELL Robert 7:15,850

2. NED VERSTEEG Dave - VELZEBOER Marc - JANSSEN Harold - SMIT Joost 7:16,019

3. ITA CARTA Fabio - FAGONE Orazio - HERRNHOF Hugo - ANTONIOLI Michele 7:25,008
1998 1. GBR GOOCH Nicky - JASPER Matthew - ROWE Matthew - ALLARDICE Dave 7:09,168

2. ITA CARTA Fabio - ANTONIOLI Michele - CATTANI Diego - CARNINO Maurizio 7:11,402

3. NED VERSTEEG Dave - VERGEER Patrick - WOLVERS Vincent - VELZEBOER Alexander 7:18,727
1999 1. ITA CARTA Fabio - FRANCESCHINA Nicola - ANTONIOLI Michele - RODIGARI Nicola 7:01,859

2. NED VERSTEEG Dave - JUFFERMANS Cees - VELZEBOER Alexander - WOLVERS Vincent 7:11,129

3. GBR GOOCH Nicky - JASPER Matthew - ELLIS James - MITCHELL Robert 7:16,582
2000 1. ITA FRANCESCHINA Nicola - ANTONIOLI Michele - RODIGARI Nicola - CARNINO Maurizio 7:00,928

2. GBR GOOCH Nicky - JASPER Matthew - MITCHELL Robert - FLACK Leon 7:03,919

3. FRA CHEVALIER David - DURAND Gregory - MATHIEU Ludovic - LOSCOS Bruno 7:06,810
2001 1. ITA ANTONIOLI Michele - CARNINO Maurizio - FRANCESCHINA Nicola - RODIGARI Nicola 7:15,968

2. GBR GOOCH Nicky - JASPER Matthew - ALLARDICE Dave - FLACK Leon 7:18,248

3. HUN Szántó Kornél - KNOCH Balasz - KOVER Balder - SZABÓ Krisztián 7:23,216
2002 1. ITA ANTONIOLI Michele - CARTA Fabio - FRANCESCHINA Nicola - PONTI Michele 7:20,752

2. BEL VAN VOSSEL Simon - GYSEL Pieter - DE DEYNE Wim - JANSSENS Ward 7:22,452

3. GER NACHBAR Arian - HELAS Holger - HARTWIG Andre - PRAUS Sebastian 7:33,232
2003 1. ITA CARTA Fabio - FRANCESCHINA Nicola - RODIGARI Nicola - PONTI Michele 7:00,303

2. GBR IVESON Tom - ELEY Jon - STANLEY Paul - FLACK Leon 7:10,708

3. FRA MATTEI Jean Charles - MATHIEU Guillaume - MORELLE Julien - FAUCONNET Thibaut 7:13,842
2004 1. ITA FRANCESCHINA Nicola - RODIGARI Nicola - SERRA Roberto - CARNINO Maurizio 7:11,668

2. RUS PRANKEVICH Sergey - VASILENKO Dmitriy - KARPUKHIN Yaroslav - GERTSIKOV Aleksandr 7:11,966

3. GER NACHBAR Arian - PRAUS Sebastian - BAUER Thomas - HARTWIG Andre 7:13,883
2005 1. GER BAUER Thomas - HARTWIG Andre - PRAUS Sebastian - NACHBAR Arian 7:07,874

2. NED VERSTEEG Dave - MORGENDORFF Thomas - JUFFERMANS Cees - KERSTHOLT Niels 7:13,490

3. UKR SERHEYKO Mykhaylo - GRYHORTYEV Volodymyr - CHERNEGA Volodymyr - YAKOVLEV Yevgen 7:15,877
2006 1. ITA CARTA Fabio - RODIGARI Nicola - CONFORTOLA Yuri - FRANCESCHINA Nicola 6:58,658

2. FRA DE BOISSET Matthieu - CHATAIGNIER Maxime - FAUCONNET Thibaut - MATTEI Jean Charles 7:00,346

3. GER PRAUS Sebastian - HEUNG Tyson - HARTWIG Andre - BAUER Thomas 7:00,427
2007 1. GER PRAUS Sebastian - HEUNG Tyson - BECKER Robert - HERRMANN Paul 7:03,185

2. HUN TAMUS Márton - GALAMBOS Gábor - KNOCH Viktor - DARÁZS Peter 7:05,326

3. GBR WORTH Paul - IVESON Tom - STANLEY Paul - ELEY Jon 7:09,182
2008 1. ITA RODIGARI Nicola - CARTA Fabio - CONFORTOLA Yuri - SERRA Roberto 6:57,853

2. GBR WORTH Paul - IVESON Tom - STANLEY Paul - ELEY Jon 6:58,408

3. FRA PERIER Stephane - CHATAIGNIER Maxime - FAUCONNET Thibaut - MASSON Jeremy 6:59,256
2009 1. ITA RODIGARI Nicola - RINALDI Claudio - CONFORTOLA Yuri - SERRA Roberto 6:56,928

2. NED BREEUWSMA Daan - KERSTHOLT Niels - KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek 6:57,314

3. HUN BÉRES Bence - GALAMBOS Gábor - KNOCH Viktor - DARÁZS Peter 6:56,807
2010 1. ITA RODIGARI Nicola - BEAN Nicolas - CONFORTOLA Yuri - SERRA Roberto 6:45,195

2. GER PRAUS Sebastian - HEUNG Tyson - SEIFERT Robert - HERRMANN Paul 6:45,256

3. GBR DOUGLAS Anthony - IVESON Tom - WHELBOURNE Jack - ELEY Jon 6:47,691
2011 1. NED BREEUWSMA Daan - KERSTHOLT Niels - KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek 6:54,608

2. RUS YELISTRATOV Semyon - GRIGORYEV Vladimir - KOZULIN Yevgeniy - PRANKEVICH Sergey 6:54,726

3. GBR DOUGLAS Anthony - ELEY Jon - STANLEY Paul - WHELBOURNE Jack 6:56,025
2012 1. NED BREEUWSMA Daan - KERSTHOLT Niels - KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek 6:46,675

2. RUS YELISTRATOV Semyon - GRIGORYEV Vladimir - KOZULIN Yevgeniy - KURGINYAN Vyacheslav 6:47,864

3. GER BECKER Robert - KRÖGER Torsten - SEIFERT Robert - HERRMANN Paul 6:55,952
2013 1. RUS KOZULIN Yevgeniy - AN Viktor - GRIGORYEV Vladimir - YELISTRATOV Semyon 6:51,293

2. NED KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek - KERSTHOLT Niels - BREEUWSMA Daan 6:51,465

3. HUN LIU Shaolin Sándor - KNOCH Viktor - BÉRES Bence - BURJÁN Csaba 7:02,574
2014 1. RUS GRIGORYEV Vladimir - AN Viktor - MIGUNOV Dmitriy - YELISTRATOV Semyon 6:45,803

2. NED KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek - KERSTHOLT Niels - BREEUWSMA Daan 6:46,072

3. GER SCHUBERT Christoph - ZETZSCHE Daniel - SEIFERT Robert - HERRMANN Paul 6:55,952
2015 1. RUS GRIGORYEV Vladimir - AN Viktor - MIGUNOV Dmitriy - YELISTRATOV Semyon 7:04,153

2. HUN LIU Shaolin Sándor - KNOCH Viktor - LIU Shaoang - BURJÁN Csaba 7:04,492

3. NED KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek - DE LAAR Itzhak - BREEUWSMA Daan 7:04,850
2016 1. NED KNEGT Sjinkie - VAN DER WART Freek - VISSER Dennis - BREEUWSMA Daan 7:12,495

2. HUN LIU Shaolin Sándor - KNOCH Viktor - LIU Shaoang - BURJÁN Csaba 7:12,634

3. GBR WHELBOURNE Jack - SHOEBRIDGE Richard - STANLEY Paul - CHEETHAM Joshua 7:17,390

2013: AN Viktor RUS until 2011 Ahn Hyun-Soo KOR

Back to top

Overall - Women

      1500 m 500 m 1000 m 3000 m Points
1997 1. CANCLINI Marinella ITA ----- 46,187 (1) 1:38,535 (1) 5:36,987 (1) 15

2. WIEGERS Ellen NED 2:41,571 (1) 46,537 (4) 1:39,241 (3) 5:37,341 (2) 11

3. TIKHANINA Yelena RUS 2:41,819 (2) 46,339 (3) 1:38,797 (2) 5:37,791 (4) 9
1998 1. CANCLINI Marinella ITA 2:25,291 (1) 46,337 (3) 1:33,542 (1) 5:44,256 (1) 17

2. WIEGERS Ellen NED 2:25,690 (2) ----- 1:33,803 (2) 5:55,697 (3) 8


LANDMAN Anke Jannie NED 2:26,580 (3) 46,334 (2) 1:33,991 (3) 6:08,165 (4) 8
1999 1. CANCLINI Marinella ITA 2:26,800 (2) 44,620 (1) 1:46,783 (2) 5:17,223 (1) 110

2. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:26,553 (1) 44,622 (2) 1:46,783 (1) 5:17,349 (2) 110

3. DE LANGE Maureen NED 2:29,227 (5) 45,837 (4) 1:47,163 (3) 5:27,007 (4) 26
2000 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:30,183 (1) 44,563 (2) 1:39,261 (1) 5:57,828 (1) 123

2. ZINI Katia ITA 2:30,467 (2) 44,551 (1) 2:32,612 (4) 5:58,197 (2) 76

3. RODIGARI Evelina ITA 2:31,385 (3) ----- 1:40,007 (2) 5:59,536 (3) 47
2001 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:35,542 (1) 45,360 (1) 1:36,665 (1) 5:51,694 (1) 136

2. ZINI Katia ITA 2:35,968 (2) 45,852 (2) 1:37,478 (3) 6:52,954 (6) 58

3. BOUVIER Stéphanie FRA 2:36,448 (4) 46,372 (3) 1:38,852 (5) 5:54,002 (3) 39
2002 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:48,183 (1) 45,565 (1) 1:38,167 (1) 6:14,786 (1) 136

2. ZINI Mara ITA 2:48,720 (3) 45,673 (2) 1:40,005 (5) 6:15,037 (2) 60

3. WILLIAMS Joanna GBR 2:48,658 (2) ----- 1:38,626 (2) 6:15,149 (3) 55
2003 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:34,835 (1) 45,086 (1) 1:43,993 (1) 5:30,153 (1) 136

2. BOUVIER Stéphanie FRA 2:35,488 (2) 49,435 (3) ----- 5:30,302 (2) 55

3. YEVTEYEVA Nina RUS 2:35,594 (3) ----- 1:44,495 (3) 5:36,146 (4) 34
2004 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:48,282 (1) 44,882 (1) 1:37,158 (1) 5:47,490 (7) 104

2. BORODULINA Tatyana RUS 2:48,429 (2) ----- 1:37,881 (2) 5:33,897 (1) 76

3. CAPURSO Marta ITA 2:48,533 (3) ----- ----- 5:35,153 (2) 34
2005 1. BORODULINA Tatyana RUS ----- 45,840 (1) 1:39,332 (2) 5:56,036 (1) 89

2. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:26,542 (1) 45,946 (3) 1:39,273 (1) 5:56,166 (4) 89

3. CAPURSO Marta ITA 2:26,685 (2) 45,885 (2) 2:38,950 (4) 5:56,697 (7) 52
2006 1. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:32,777 (1) 45,174 (1) 1:35,108 (1) 5:54,280 (5) 107

2. FONTANA Arianna ITA 2:33,499 (3) 45,562 (2) ----- 5:27,801 (2) 55

3. ZINI Katia ITA 2:33,943 (4) ----- 1:35,613 (4) 5:20,949 (1) 50
2007 1. RADANOVA Yevgeniya BUL ----- 44,595 (1) 1:33,235 (1) 5:26,155 (1) 102

2. BOUVIER Stéphanie FRA 2:28,915 (1) ----- 1:34,026 (3) 5:26,505 (2) 68

3. ZINI Katia ITA 2:28,962 (2) ----- 1:34,436 (5) 5:27,294 (3) 39
2008 1. FONTANA Arianna ITA 2:28,559 (1) ----- 1:34,840 (2) 5:43,030 (1) 89

2. RADANOVA Yevgeniya BUL 2:28,958 (6) 45,864 (3) 1:32,846 (1) 5:44,398 (4) 58

3. YEVTEYEVA Nina RUS 2:28,990 (2) ----- 1:35,093 (3) 5:44,130 (3) 47
2009 1. FONTANA Arianna ITA 2:26,809 (3) 44,915 (1) 1:34,173 (1) 5:33,477 (7) 83

2. NOVOTNÁ Kateřina CZE 2:26,503 (1) ----- 1:34,713 (4) 5:28,252 (1) 76

3. BOUVIER Stéphanie FRA 2:26,553 (2) ----- 1:33,588 (2) 5:28,789 (2) 63
2010 1. NOVOTNÁ Kateřina CZE ----- 43,945 (2) 1:33,897 (1) 5:13,484 (1) 89

2. FONTANA Arianna ITA 2:23,946 (1) 43,877 (1) ----- 5:14,317 (3) 86

3. CHRISTIE Elise GBR 2:24,042 (2) ----- ----- 5:14,007 (2) 42
2011 1. FONTANA Arianna ITA 2:29,292 (1) 1:14,525 (4) 1:35,209 (1) 5:15,742 (1) 115

2. HEIDUM Bernadett HUN ----- 45,623 (3) 1:35,356 (2) 5:19,585 (4) 42

3. VALCEPINA Martina ITA ----- 45,457 (1) ----- 5:21,937 (5) 39
2012 1. FONTANA Arianna ITA 2:28,082 (1) 43,725 (1) ----- 5:14,367 (1) 107

2. TER MORS Jorien NED 2:28,576 (2) disqualified 1:30,544 (1) 5:14,379 (2) 76

3. VALCEPINA Martina ITA 2:28,812 (3) 43,801 (2) 1:32,653 (4) 5:25,994 (8) 43
2013 1. FONTANA Arianna ITA 2:27,197 (2) 44,961 (1) 1:30,742 (2) 6:12,987 (1) 110

2. CHRISTIE Elise GBR 2:26,741 (1) ----- 1:30,445 (1) 6:42,997 (7) 70

3. TER MORS Jorien NED ----- 45,015 (2) 1:30,757 (3) 6:13,268 (2) 60
2014 1. TER MORS Jorien NED 2:35,748 (1) 44,233 (3) 1:30,557 (2) 5:53,121 (1) 107

2. CHRISTIE Elise GBR 2:49,505 (4) ----- 1:30,489 (1) 5:59,126 (2) 63

3. FONTANA Arianna ITA 3:52,050 (5) 43,885 (1) ----- 5:59,272 (3) 52
2015 1. CHRISTIE Elise GBR 2:42,939 (1) 43,295 (1) ----- 5:25,949 (2) 89

2. PROSVIRNOVA Sofiya RUS 2:43,097 (2) 43,381 (2) 1:35,395 (1) 5:29,890 (6) 79

3. MALISZEWSKA Patrycja POL ----- 43,571 (3) ----- 5:23,622 (1) 52
2016 1. CHRISTIE Elise GBR 2:39,510 (1) 43,923 (1) 1:33,285 (1) 5:53,419 (5) 112

2. GILMARTIN Charlotte GBR ----- ----- 1:53,925 (4) 5:40,163 (1) 47

3. SCHULTING Suzanne NED 2:39,662 (3) 50,192 (3) 1:33,347 (2) disqualified 42

Back to top

3000 m Relay - Women


 



min.

1997 1. ITA CANCLINI Marinella - COLTURI Katia - RODIGARI Evelina - ZINI Mara 4:31,565

2. BUL VLAYEVA Danyela - RADANOVA Yevgeniya - KRASTEVA Anna - VUTEVA Kristina 4:32,217

3. RUS TIKHANINA Yelena - PYLAYEVA Marina - RAZINA Anastasiya - MIKHAILOVA Yekaterina 4:34,649
1998 1. ITA CANCLINI Marinella - ZINI Mara - URBANI Mara - RODIGARI Evelina 4:25,090

2. NED WIEGERS Ellen - LANDMAN Anke Jannie - DE LANGE Maureen - DE LANGE Melanie 4:26,246

3. GER KUNZE Yvonne - WEBER Katrin - BUSCH Susanne - ECKNER Anne 4:26,903
1999 1. ITA CANCLINI Marinella - BALDISSERA Barbara - COLTURI Katia - CAPURSO Marta 4:21,513

2. BUL RADANOVA Yevgeniya - KRASTEVA Anna - VLAYEVA Danyela - GEORGYEVA Marina 4:22,465

3. NED MOLENDIJK Danielle - DE LANGE Maureen - DE LANGE Melanie - WIEGERS Anouk 4:25,087
2000 1. BUL RADANOVA Yevgeniya - GEORGYEVA Marina - KRASTEVA Anna - VLAYEVA Danyela 4:22,540

2. ITA ZINI Katia - RODIGARI Evelina - ZINI Mara - GIACOMELLI Emanuela 4:23,989

3. GBR PALMER Debbie - LINDSEY Sarah - WILLIAMS Joanna - HOWELL Laura 4:31,872
2001 1. BUL RADANOVA Yevgeniya - GEORGYEVA Marina - KRASTEVA Anna - VLAYEVA Danyela 4:28,970

2. NED LANDMAN Anke Jannie - MOLENDIJK Danielle - DE LANGE Melanie - WIEGERS Anouk 4:29,428

3. RUS BORODULINA Tatyana - YEVTEYEVA Nina - DMITRIYEVA Natalya - CHACHINA Yulya 4:30,666
2002 1. ITA CANCLINI Marinella - CAPURSO Marta - RODIGARI Evelina - ZINI Mara 4:29,255

2. BUL RADANOVA Yevgeniya - GEORGYEVA Marina - VLAYEVA Danyela - KRASTEVA Anna 4:31,030

3. GER KUNZE Yvonne - PRIEBST Christin - RUDOLPH Susanne - LEHMANN Ulrike 4:31,885
2003 1. ITA BORRELLO Catia - ZINI Mara - CAPURSO Marta - RODIGARI Evelina 4:22,180

2. RUS TRETYAKOVA Marina - BORODULINA Tatyana - YEVTEYEVA Nina - DMITRIYEVA Natalya 4:32,262

3. NED WIEGERS Anouk - LOOTSMA Marielle - DE LANGE Maureen - DE LANGE Melanie 4:37,737
2004 1. RUS BORODULINA Tatyana - IVLYEVA Elizaveta - TRETYAKOVA Marina - YEVTEYEVA Nina 4:26,687

2. ITA ZINI Katia - BORRELLO Catia - RODIGARI Evelina - CAPURSO Marta 4:26,764

3. GER KUNZE Yvonne - PRIEBST Christin - KLEIN Aika - LEHMANN Ulrike 4:27,055
2005 1. RUS TRETYAKOVA Marina - IVLYEVA Elizaveta - BORODULINA Tatyana - YEVTEYEVA Nina 4:26,415

2. FRA BOUVIER Stéphanie - LECOMPČRE Céline - GOLLIN Myrtille - CHOI Min-Kyung 4:28,293

3. GER KUNZE Yvonne - PRIEBST Christin - KLEIN Aika - GRASSOW Tina 4:34,510
2006 1. ITA CAPURSO Marta - ZINI Mara - ZINI Katia - FONTANA Arianna 4:27,436

2. FRA CHOI Min-Kyung - BOUVIER Stéphanie - LECOMPČRE Céline - GOLLIN Myrtille 4:28,388

3. HUN DARÁZS Rózsa - HEIDUM Bernadett - HUSZÁR Erika - LAJTOS Szandra 4:30,274
2007 1. GER RUDOLPH Susanne - PRIEBST Christin - GRASSOW Tina - RIEDEL Julia 4:26,940

2. ITA CAPURSO Marta - MAFFEI Cecilia - ZINI Katia - FONTANA Arianna 4:37,427

3. NED WIEGERS Ellen - VOS Maaike - VAN DOORN Annita - TER MORS Jorien 4:40,141
2008 1. GBR CHRISTIE Elise - GILMARTIN Charlotte - WHELBOURNE Alex - LINDSAY Sarah 4:23,172

2. BUL RADANOVA Yevgeniya - PATSOVA Germana - GEORGYEVA-NIKOLOVA Marina - IVANOVA Daniela 4:23,243

3. GER RUDOLPH Susanne - PRIEBST Christin - GRASSOW Tina - KLEIN Aika 4:23,417
2009 1. HUN DARÁZS Rózsa - HEIDUM Bernadett - HUSZÁR Erika - KESZLER Andrea 4:22,769

2. GER RUDOLPH Susanne - PRIEBST Christin - WALTER Bianca - KLEIN Aika 4:24,411

3. NED VOS Maaike - VAN DOORN Annita - MAU ASAM Liesbeth - VAN KERKHOF Sanne 4:28,943
2010 1. GER RIEDEL Julia - PRIEBST Christin - WALTER Bianca - KLEIN Aika 4:15,979

2. RUS YEVTEYEVA Nina - POTEMKINA Valeriya - BELYAKOVA Olga - BELOVA Yekaterina 4:16,516

3. NED VOS Maaike - VAN DOORN Annita - MAU ASAM Liesbeth - TER MOORS Jorien 4:18,263
2011 1. NED VAN DOORN Annita - VAN KERKHOF Sanne - VAN KERKHOF Yara - TER MOORS Jorien 4:19,253

2. HUN DARÁZS Rózsa - HEIDUM Bernadett - HUSZÁR Erika - LAJTOS Szandra 4:19,284

3. ITA FONTANA Arianna - PERETTI Lucia - VALCEPINA Martina - VIVIANI Elena 4:20,473
2012 1. NED VAN DOORN Annita - VAN KERKHOF Sanne - VAN KERKHOF Yara - TER MOORS Jorien 4:15,392

2. ITA FONTANA Arianna - MAFFEI Cecilia - VALCEPINA Martina - VALCEPINA Arianna 4:15,406

3. HUN KESZLER Andrea - HEIDUM Bernadett - TÓTH Patricia - LAJTOS Szandra 4:16,867
2013 1. NED VAN RUIJVEN Lara - TER MOORS Jorien - VAN KERKHOF Sanne - VAN KERKHOF Yara 4:18,569

2. GER PRIEBST Christin - GRASSOW Tina - RIEDEL Julia - WALTER Bianca 4:18,692

3. POL MALISZEWSKA Natalia - MALISZEWSKA Patrycja - BZURA Paula - BELLA Aida 4:19,794
2014 1. NED VAN RUIJVEN Lara - TER MOORS Jorien - VAN KERKHOF Sanne - VAN KERKHOF Yara 4:14,147

2. GBR CHRISTIE Elise - STANLEY Alex - GILMARTIN Charlotte - THOMSON Kathryn 4:15,497

3. HUN KESZLER Andrea - HEIDUM Bernadett - KÓNYA Zsófia - LAJTOS Szandra 4:15,873
2015 1. RUS KONSTANTINOVA Yekaterina - MALAGICH Emina - STRELKOVA Yekaterina - PROSVIRNOVA Sofiya 4:18,084

2. NED VAN RUIJVEN Lara - DE VRIES Rianne - SCHULTING Suzanne - VAN KERKHOF Yara 4:18,174

3. HUN BÁCSKAI Sára Luca - HEIDUM Bernadett - JÁSZAPÁTI Petra - LAJTOS Szandra 4:19,794
2016 1. NED VAN RUIJVEN Lara - TER MORS Jorien - SCHULTING Suzanne - VAN KERKHOF Yara 4:12,556

2. RUS KONSTANTINOVA Yekaterina - MALAGICH Emina - STRELKOVA Yekaterina - ZAKHAROVA Yevgeniya 4:14,949

3. ITA VIVIANI Elena - PERETTI Lucia - MAFFEI Cecilia - VALCEPINA Arianna 4:15,219

2008: GEORGYEVA-NIKOLOVA née GEORGYEVA

Back to top


Last modified: 11.04.16