Sport-record.de --- Sportstatistik / Sports Statistics:   Schwimmsport / Aquatic Sports    Fb

Open water swimming at the Olympic Games

29. 2008, Aug 20 - 21 Beijing CHN
30. 2012, Aug 09 - 10 London GBR
31. 2016, Aug 15 - 16 Rio de Janeiro BRA


Marathon 10 km - Men

Gold h Silver h Bronze h
2008 VAN DER WEIJDEN Maarten NED 1:51:51,6 DAVIES David GBR 1:51:53,1 LURZ Thomas GER 1:51:53,6
2012 MELLOULI Oussama TUN 1:49:55,1 LURZ Thomas GER 1:49:58,5 WEINBERGER Richard CAN 1:50:00,3
2016 WEERTMAN Ferry NED 1:52:59,8 GIANNIOTIS Spyridon GRE 1:52:59,8 OLIVIER Marc-Antoine FRA 1:53:02,0


Marathon 10 km - Women

Gold h Silver h Bronze h
2008 ILCHENKO Larisa RUS 1:59:27,7 PAYNE Keri-Anne GBR 1:59:29,2 PATTEN Cassandra GBR 1:59:31,0
2012 RISZTOV Éva HUN 1:57:38,2 ANDERSON Haley USA 1:57:38,6 GRIMALDI Martina ITA 1:57:41,8
2016 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 1:56:32,1 BRUNI Rachele ITA 1:56:49,5 OKIMOTO Poliana BRA 1:56:51,4


Open water swimming at the World Beach Games

The World Beach Games is a multi-sport event organized by the Association of National Olympic Committees (ANOC).

1. 2019, Oct 13 Doha QAT


5 km - Men

Gold min. Silver min. Bronze min.
2019 GUIDI Marcello ITA 55:25 ADEYEV Denis RUS 55:26 MEIßNER Sören GER 55:28


5 km - Women

Gold min. Silver min. Bronze min.
2019 CUNHA Ana Marcela BRA 59:51 HOU Yawen CHN 59:52 BECK Leonie GER 59:53


Open water swimming at the FINA World Aquatics Championships

Since 1991 open water swimming is part of the World Aquatics Championships. Additional separate FINA World Open Water Swimming Championships were biannually organized in 2000 - 2010.

FINA World Aquatics Championships
6. 1991, Jan 03 - 13 Perth AUS
7. 1994, Sep 01 - 11 Roma ITA
8. 1998, Jan 08 - 17 Perth AUS
9. 2001, Jul 16 - 29 Fukuoka JPN
10. 2003, Jul 12 - 27 Barcelona ESP
11. 2005, Jul 16 - 31 Montreal CAN
12. 2007, Mar 18 - Apr 01 Melbourne AUS
13. 2009, Jul 17 - Aug 02 Roma ITA
14. 2011, Jul 16 - 31 Shanghai CHN
15. 2013, Jul 19 - Aug 04 Barcelona ESP
16. 2015, Jul 24 - Aug 09 Kazan RUS
17. 2017, Jul 14 - 30 Budapest HUN
18. 2019, Jul 12 - 28 Gwangju KOR
FINA World Open Water Swimming Championships (defunct)
1. 2000, Oct 29 - Nov 04 Honolulu USA
2. 2002, Sep 23-28 Sharm el Sheikh EGY
3. 2004, Nov 26 - Dec 02 Dubai UAE
4. 2006, Aug 29 - Sep 03 Napoli ITA
5. 2008, May 03-08 Sevilla ESP
6. 2010, Jul 15-23 Roberval CAN


5 km - Men

Since 2008 competed as a pursuit race. The swimmers start in a drawn sequence at intervals of 60 seconds.

World champions min. Runners-up min. Third place min.
1998 AKATYEV Aleksey RUS 55:18,6 HURST Ky AUS 55:24,9 BALDINI Luca ITA 55:37,4
2000 BEZRUCHENKO Yevgeniy RUS 59:18,23 MECA David ESP 59:20,64 BALDINI Luca ITA 59:20,86
2001 BALDINI Luca ITA 55:37 BEZRUCHENKO Yevgeniy RUS 56:31 FORMENTINI Marco ITA 56:42
2002 BALDINI Luca ITA 51:50 RUBAUDO Stefano ITA 51:51 LURZ Thomas GER 51:52
2003 KOSHKAROV Yevgeniy RUS 53:11,9 HEIN Christian GER 53:13,9 DYATCHIN Vladimir RUS 53:14,8
2004 CLELAND Grant AUS 56:52,9 HEIN Christian GER 56:54,1 SANTACATERINA Josh AUS 56:55,5
2005 LURZ Thomas GER 51:17,2 PETERSON Charles „Chip‟ USA 51:18,8 ERCOLI Simone ITA 51:18,9
2006 LURZ Thomas GER 1:04:32,3 PETERSON Charles „Chip‟ USA 1:04:32,7 ERCOLI Simone ITA 1:04:35,9
2007 LURZ Thomas GER 56:49,6 DRATTSEV Yevgeniy RUS 56:50,7 GIANNIOTIS Spyridon GRE 56:56,6
2008 LURZ Thomas GER 54:57,3 DYATCHIN Vladimir RUS 54:58,8 VAN DER WEIJDEN Maarten NED 54:59,8
2009 LURZ Thomas GER 56:26,9 GIANNIOTIS Spyridon GRE 56:27,2 HO Chad RSA 56:41,9
2010 LURZ Thomas GER 57:42,6 DRATTSEV Yevgeniy RUS 57:44,1 CRIPPEN Francis USA 57:46,5
2011 LURZ Thomas GER 56:16,6 GIANNIOTIS Spyridon GRE 56:17,4 DRATTSEV Yevgeniy RUS 56:18,5
2013 MELLOULI Oussama TUN 53:30,4 HEDLIN Eric CAN 53:31,6 LURZ Thomas GER 53:32,2
2015 HO Chad RSA 55:17,6 MUFFELS Rob GER 55:17,6 FURLAN Matteo ITA 55:20,0
2017 OLIVIER Marc-Antoine FRA 54:31,4 SANZULLO Mario ITA 54:32,1 SHUTTLEWORTH Timothy GBR 54:42,1
2015 HO Chad RSA 55:17,6 MUFFELS Rob GER 55:17,6 FURLAN Matteo ITA 55:20,0
2019 RASOVSZKY Kristóf HUN 53:22,2 FONTAINE Logan FRA 53:32,2 HEDLIN Eric CAN 53:32,4


10 km - Men

World champions h Runners-up h Third place h
2000 MECA David ESP 1:57:10,50 STOYCHEV Petar BUL 1:57:14,44 BEZRUCHENKO Yevgeniy RUS 1:57:15,02
2001 BEZRUCHENKO Yevgeniy RUS 2:01:04 DYATCHIN Vladimir RUS 2:01:06 VENTURINI Fabio ITA 2:01:11
2002 KOSHKAROV Yevgeniy RUS 1:49:30 ERCOLI Simone ITA 1:49:34 DYATCHIN Vladimir RUS 1:49:35
2003 DYATCHIN Vladimir RUS 1:50:58,8 HEIN Christian GER 1:51:06,5 MECA David ESP 1:51:08,4
2004 LURZ Thomas GER 1:54:38 BIRCHER Alan GBR 1:54:44,8 SEREBRENNIKOV Daniil RUS 1:55:02,8
2005 PETERSON Charles „Chip‟ USA 1:46:38,1 LURZ Thomas GER 1:46:45,2 STOYCHEV Petar BUL 1:46:50,4
2006 LURZ Thomas GER 1:10:39,4 CLERI Valerio ITA 1:10:40,5 DRATTSEV Yevgeniy RUS 2:10:40,7
2007 DYATCHIN Vladimir RUS 1:55:32,52 LURZ Thomas GER 1:55:32,58 DRATTSEV Yevgeniy RUS 1:55:47,31
2008 DYATCHIN Vladimir RUS 1:53:21,0 DAVIES David GBR 1:53:21,3 LURZ Thomas GER 1:53:27,2
2009 LURZ Thomas GER 1:52:06,9 GEMMELL Andrew USA 1:52:08,3 CRIPPEN Francis USA 1:52:10,7
2010 CLERI Valerio ITA 2:00:59,3 DRATTSEV Yevgeniy RUS 2:01:00,6 DYATCHIN Vladimir RUS 2:01:03,0
2011 GIANNIOTIS Spyridon GRE 1:54:24,7 LURZ Thomas GER 1:54:27,2 BOLSHAKOV Sergey RUS 1:54:31,8
2013 GIANNIOTIS Spyridon GRE 1:49:11,8 LURZ Thomas GER 1:49:14,5 MELLOULI Oussama TUN 1:49:19,2
2015 WILIMOVSKY Jordan USA 1:49:48,2 WEERTMAN Ferry NED 1:50:00,3 GIANNIOTIS Spyridon GRE 1:50:00,7
2017 WEERTMAN Ferry NED 1:51:58,5 WILIMOVSKY Jordan USA 1:51:58,6 OLIVIER Marc-Antoine FRA 1:51:59,2
2019 WELLBROCK Florian GER 1:47:55,9 OLIVIER Marc-Antoine FRA 1:47:56,1 MUFFELS Rob GER 1:47:57,4


25 km - Men

World champions h Runners-up h Third place h
1991 HUNDEBY Chad USA 5:01:45,78 CHARIANDINI Sergio ITA :03:18,815 O'BRIEN David AUS 5:08:53,35
1994 STREPPEL Greg CAN 5:35:26,56 BATES David AUS 5:36:31,70 AKATYEV Aleksey RUS 5:37:26,43
1998 AKATYEV Aleksey RUS 5:05:42,1 MECA David ESP 5:07:22,9 CHAILLOU Gabriel ARG 5:07:52,6
2000 KUDINOV Yuriy RUS 4:55:51,12 MECA David ESP 4:56:11,42 AKATYEV Aleksey RUS 4:57:03,12
2001 KUDINOV Yuriy RUS 5:25:32 GOMEZ Stéphane FRA 5:26:00 LECAT Stéphane FRA 5:26:36
2002 KUDINOV Yuriy RUS 5:39:14 SANACHYOV Anton RUS 5:41:14 CHAILLOU Gabriel ARG 5:51:16
2003 KUDINOV Yuriy RUS 5:02:20,0 MECA David ESP 5:02:20,4 STOYCHEV Petar BUL 5:02:20,6
2004 CAPELL Brendan AUS 5:05:39,6 KUDINOV Yuriy RUS 5:07:05,2 KOSHKAROV Yevgeniy RUS 5:07:59,7
2005 MECA David ESP 5:00:21,4 CAPELL Brendan AUS 5:00:23,6 STOYCHEV Petar BUL 5:00:28,4
2006 SANTACATERINA Josh AUS 5:47:34,1 KUDINOV Yuriy RUS 5:48:56,9 STOYCHEV Petar BUL 5:49:00,2
2007 KUDINOV Yuriy RUS 5:16:45,55 FORMENTINI Marco ITA 5:18:36,80 EL ZANATY Mohamed EGY 5:19:23,23
2008 VAN DER WEIJDEN Maarten NED 5:04:01,1 WARKENTIN Mark USA 5:04:01,6 KUDINOV Yuriy RUS 5:04:02,4
2009 CLERI Valerio ITA 5:26:31,6 GRIMSEY Trent AUS 5:26:50,7 DYATCHIN Vladimir RUS 5:29:29,3
2010 MEYER Alexander USA 5:32:39,38 CLERI Valerio ITA 5:32:40,40 STOYCHEV Petar BUL 5:33:50,29
2011 STOYCHEV Petar BUL 5:10:39,8 DYATCHIN Vladimir RUS 5:11:15,6 GERCSÁK Csaba HUN 5:11:18,1
2013 LURZ Thomas GER 4:47:27,0 RYCKEMAN Brian BEL 4:47:27,4 DRATTSEV Yevgeniy RUS 4:47:28,1
2015 RUFFINI Simone ITA 4:53:10,7 MEYER Alex USA 4:53:15,1 FURLAN Matteo ITA 4:54:38,0
2017 REYMOND Axel FRA 5:02:46,4 FURLAN Matteo ITA 5:02:47,0 DRATTSEV Yevgeniy RUS 5:02:49,8
2019 REYMOND Axel FRA 4:51:06,2 BELYAYEV Kirill RUS 4:51:06,5 OCCHIPINTI Alessio ITA 4:51:09,5


5 km - Women

Since 2008 competed as a pursuit race. The swimmers start in a drawn sequence at intervals of 60 seconds.

World champions h Runners-up h Third place h
1998 ROSE Erica USA 59:23,5 van DIJK Edith NED 1:00:58,5 BÜCHSE Peggy GER 1:01:05,8
2000 BÜCHSE Peggy GER 1:02:36,29 KELLER Kylyn USA 1:02:40,42 VALLI Viola ITA 1:02:41,18
2001 VALLI Viola ITA 1:00:23 BÜCHSE Peggy GER 1:00:49 LEWIS Hayley AUS 1:00:52
2002 VALLI Viola ITA 56:52 VAN DIJK Edith NED 57:01 MILUSKA Hanna SUI 58:13
2003 VALLI Viola ITA 57:01,2 PECHANOVÁ Jana CZE 57:03,9 KAMRAU Britta GER 57:06,4
2004 ILCHENKO Larisa RUS 1:03:11,9 POPOVA Kseniya RUS 1:03:43,8 McLARTY Sara USA 1:03:52,9
2005 ILCHENKO Larisa RUS 55:40,1 KEEFE Margy USA 55:44,3 van DIJK Edith NED 55:46,6
2006 ILCHENKO Larisa RUS 1:08:19,7 OKIMOTO Poliana BRA 1:08:27,6 KAMRAU-CORESTEIN Britta GER 1:08:46,3
2007 ILCHENKO Larisa RUS 1:00:41,3 SELIVERSTOVA Yekaterina RUS 1:00:43,6 BROOKES-PETERSON Kate AUS 1:00:47,6
2008 ILCHENKO Larisa RUS 1:00:04,6 SELIVERSTOVA Yekaterina RUS 1:00:07,8 SUTTON Chloe USA 1:00:09,9
2009 GORMAN Melissa AUS 56:55,8 ILCHENKO Larisa RUS 56:56,3 OKIMOTO Poliana BRA 56:59,3
2010 FABIAN Eva USA 1:02:00,99 CONSIGLIO Giorgia ITA 1:02:01,09 CUNHA Ana Marcela BRA 1:02:02,69
2011 OBERSON Swann SUI 1:00:39,7 MULLER Aurélie FRA 1:00:40,1 TWICHELL Ashley USA 1:00:40,2
2013 ANDERSON Haley USA 56:34,2 OKIMOTO Poliana BRA 56:34,4 CUNHA Ana Marcela BRA 56:44,7
2015 ANDERSON Haley USA 58:48,4 ARAOUZOU Kalliopi GRE 58:49,8 WUNRAM Finnia GER 58:51,0
2017 TWICHELL Ashley USA 59:07,0 MULLER Aurélie FRA 59:10,5 CUNHA Ana Marcela BRA 59:11,4
2019 CUNHA Ana Marcela BRA 57:56,0 MULLER Aurélie FRA 57:57,0 BECK Leonie GER
MOORE Hannah USA
57:58,0

KAMRAU-CORESTEIN Britta née KAMRAU

10 km - Women

World champions h Runners-up h Third place h
2000 VAN DIJK Edith NED 2:06:44,44 PASQUALI Melissa ITA 2:07:38,85 BÜCHSE Peggy GER 2:08:00,30
2001 BÜCHSE Peggy GER 2:37:32 ABYSOVA Irina RUS 2:17:47 VAN DIJK Edith NED 2:17:47
2002 KAMRAU Britta GER 1:56:42,25 VALLI Viola ITA 1:56:42,28 MAURER Angela GER 1:56:49
2003 VALLI Viola ITA 1:59:49,9 MAURER Angela GER 1:59:51,1 VAN DIJK Edith NED 1:59:53,0
2004 KAMRAU Britta GER 2:07:51,7 PECHANOVÁ Jana CZE 2:07:52,8 ARNDT Lauren AUS 2:07:53,9
2005 VAN DIJK Edith NED 1:56:00,5 VITALE Federica ITA 1:56:02,5 KAMRAU Britta GER 1:56:04,0
2006 ILCHENKO Larisa RUS 2:19:40,9 OKIMOTO Poliana BRA 2:10:59,3 POPOVA Kseniya RUS 2:19:59,8
2007 ILCHENKO Larisa RUS 2:03:57,9 PATTEN Cassandra GBR 2:03:58,9 BROOKES-PETERSON Kate AUS 2:03:59,5
2008 ILCHENKO Larisa RUS 2:02:02,7 PATTEN Cassandra GBR 2:02:05,8 REQUENA Yurema ESP 2:02:07,2
2009 PAYNE Keri-Anne GBR 2:01:37,1 SELIVERSTOVA Yekaterina RUS 2:01:38,0 GRIMALDI Martina ITA 2:01:38,6
2010 GRIMALDI Martina ITA 2:05:45,2 CONSIGLIO Giorgia ITA 2:05:57,4 GORMAN Melissa AUS 2:05:57,9
2011 PAYNE Keri-Anne GBR 2:01:58,1 GRIMALDI Martina ITA 2:01:59,9 LYMPERTA Marianna GRE 2:02:01,8
2013 OKIMOTO Poliana BRA 1:58:19,2 CUNHA Ana Marcela BRA 1:58:19,5 MAURER Angela GER 1:58:20,2
2015 MULLER Aurélie FRA 1:58:04,3 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 1:58:06,7 CUNHA Ana Marcela BRA 1:58:26,5
2017 MULLER Aurélie FRA 2:00:13,7 ARÉVALO Samantha ECU 2:00:17,0 CUNHA Ana Marcela BRA
BRIDI Arianna ITA
2:00:17,2
2019 XIN Xin CHN 1:54:47,2 ANDERSON Haley USA 1:54:48,1 BRUNI Rachele ITA 1:54:49,9


25 km - Women

World champions h Runners-up h Third place h
1991 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 5:21:05,53 JAHN Martha USA 5:25:16,67 BURTON Karen USA 5:28:22,74
1994 CUNNINGHAM Melissa AUS 5:48:25,04 KOVÁCS Rita HUN 5:50:13,76 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 5:53:12,82
1998 SMITH Tobie USA 5:31:20,1 BÜCHSE Peggy GER 5:32:19,2 VAN DIJK Edith NED 5:38:06,9
2000 VAN DIJK Edith NED 5:30:04,07 VALLI Viola ITA 5:30:06,06 MAURER Angela GER 5:30:08,06
2001 VALLI Viola ITA 5:56:51 VAN DIJK Edith NED 6:00:36 MAURER Angela GER 6:06:19
2002 VAN DIJK Edith NED 6:11:21 MAURER Angela GER 6:11:22,43 KAMRAU Britta GER 6:11:22,70
2003 VAN DIJK Edith NED 5:35:43,5 KAMRAU Britta GER 5:35:46,1 MAURER Angela GER 5:35:46,5
2004 KAMRAU Britta GER 5:43:09,6 VAN DIJK Edith NED 5:43:09,7 PANKINA Nataliya RUS 5:43:09,6
2005 VAN DIJK Edith NED 5:25:06,6 KAMRAU Britta GER 5:25:06,9 LA PIANA Laura ITA 5:25:11,5
2006 MAURER Angela GER 6:22:46,9 PANKINA Nataliya RUS 6:22:47,8 POPOVA Kseniya RUS 6:22:51,3
2007 KAMRAU-CORESTEIN Britta GER 5:37:11,66 KELLER Kalyn USA 5:39:39,62 POPOVA Kseniya RUS 5:39:51,51
2008 POPOVA Kseniya RUS 5:27:48,2 VAN DIJK Edith NED 5:27:50,3 PANKINA Nataliya RUS 5:27:53,9
2009 MAURER Angela GER 5:47:48,0 UVAROVA Anna RUS 5:47:51,9 VITALE Federica ITA 5:47:52,7
2010 HEISTER Linsy NED 5:52:13,06 DOMINGUEZ Margarita ESP 5:55:59,29 BARROT Célia FRA 5:57:02,87
2011 CUNHA Ana Marcela BRA 5:29:22,9 MAURER Angela GER 5:29:25,0 FRANCO Alice ITA 5:29:30,8
2013 GRIMALDI Martina ITA 5:07:19,7 MAURER Angela GER 5:07:19,8 FABIAN Eva USA 5:07:20,4
2015 CUNHA Ana Marcela BRA 5:13:47,3 OLASZ Anna HUN 5:14:13,4 MAURER Angela GER 5:15:07,6
2017 CUNHA Ana Marcela BRA 5:21:58,4 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 5:22:00,8 BRIDI Arianna ITA 5:22:08,2
2019 CUNHA Ana Marcela BRA 5:08:03,0 WUNRAM Finnia GER 5:08:11,6 GRANGEON Lara FRA 5:08:21,2

KAMRAU-CORESTEIN Britta née KAMRAU

5 km - Mixed Team

min.
2011 1. USA GEMMELL Andrew - RYAN Sean - TWICHELL Ashley 57:00,6
2. AUS GORMAN Melissa - MAINSTONE Rhys - HURST Ky 57:01,8
3. GER WOLFGARTEN Jan - LURZ Thomas - HÄRLE Isabelle 57:44,2
2013 1. GER REICHERT Christian - LURZ Thomas - HÄRLE Isabelle 52:54,9
2. GRE GIANNIOTIS Spyridon - FOKAIDIS Antonios - ARAOUZOU Kalliopi 54:03,3
3. BRA DO CARMO Allan - DE BONA Samuel - OKIMOTO Poliana 54:03,5
2015 1. GER REICHERT Christian - MUFFELS Rob - HÄRLE Isabelle 55:14,4
2. BRA DO CARMO Allan - VILLARINHO Diogo - CUNHA Ana Marcela 55:31,2
3. NED SCHOUTEN Marcel - VAN ROUWENDAAL Sharon - WEERTMAN Ferry 55:31,2
2017 1. FRA CASSIGNOL Oceane - FONTAINE Logan - MULLER Aurélie - OLIVIER Marc-Antoine 54:05,9
2. USA CASEY Brendan - TWICHELL Ahsley - ANDERSON Haley - WILIMOVSKY Jordan 54:18,1
3. ITA BRUNI Rachele - GABBRIELLESCHI Giulia - VANELLI Federico - SANZULLO Mario 54:31,0
2019 1. GER BOY Lea - KÖHLER Sarah - MEIßNER Sören - MUFFELS Rob 53:58,7
2. ITA BRUNI Rachele - GABBRIELLESCHI Giulia - ACERENZA Domenico - PALTRINIERI Gregorio 53:58,9
3. USA BRINEGAR Michael - TWICHELL Ahsley - ANDERSON Haley - WILIMOVSKY Jordan 53:59,0


Long Distance Swimming World Cup (defunct)

1. 1986, Aug 09 Lake Windermere GBR (15,5 miles)
2. 1986, Oct 10 Ismailia EGY (28 km)
3. 1988, Jul 14 Évian-les-Bains FRA
4. 1992, Jul 10 - 12 Roberval CAN (19,9 miles)
5. 1994, Jun 18 Alassio ITA (Super final of a series = 36 km)
6. 1996, Jul 14 Lausanne SUI & Évian-les-Bains FRA (25 km)


Men

Winners h Runners-up h Third place h
1986-1 NEWMAN Mark GBR 6:20 NAYEL Mahmoud EGY 6:48 BROWER Ton NED 6:56
1986-2 ŠANDA Michal TCH 6:07:29,08 NAYEL Mahmoud EGY 6:07:34,57 DUNSBEE Lyndon GBR 6:29:53,31
1988 NEWMAN Mark GBR 3:31:21 ???
1992 STREPPEL Gregory CAN 5:47:43 AL HUSSEIN Ahmad SYR 6:04:43 ŠANDA Michal TCH 6:09:44
1994 HUNDEBY Chad USA 6:54:39 TARABOI Dario ITA 7:03:50 VAN GOOR Hans NED 7:09:36
1996 ROBERTSON Grant AUS 5:19:34 LECAT Stéphane FRA 5:26:06 KNAP Nicola FRA 5:28:18


Women

Winners h Runners-up h Third place h
1986-1 REETZ Alexa USA 6:42 SZLAVITSEK Gizella HUN 7:08 YOUNG Bridget GBR 7:12
1986-2 SZLAVITSEK Gizella HUN 6:36:51,02 FARID Mariem EGY 6:45:51,77 YOUNG Bridget GBR 7:10:55,88
1988 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 5:41:32 ???
1992 BURTON Karen USA 6:20:02 GRANDISSON Annie CAN 6:44:10 DYKE Kim CAN 7:20:41
1994 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 7:10:30 DYKE Kim CAN 7:24:32 CHAGNAUD Anne FRA 7:28:29
1996 CUNNINGHAM Melissa AUS 5:38:57 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 5:44:13 BÜCHSE Peggy GER 5:28:18


Mixed Team

min.
1992 1. CAN STREPPEL Gregory - ROUSSY Jean-François - GRANDISSON Annie 18:45:26
2. BRA DE SOUZA Igor - FANZERES Christiane - MESQUITA Ana 23:32:44
no further team with three finishing swimmers
1996 1. AUS ROBERTSON Grant - MITCHELL Joe - CUNNINGHAM Melissa 16:27:20
2. FRA LECAT Stéphane - KNAP Nicola - BOUISSET Vanessa 16:59:17
3. CAN WESELOH Liam - LEDUX Alex - LEVASSEUR Heidi 17:33:35


Marathon Swimming World Cup Series (defunct)

The Marathon Swimming World Cup was held in a series of 4 up to 19 races per season. The swimming distance varied between 10 and 88 km. After 2006 (with the inclusion of the 10 km in the Olympic program) the Marathon Swimming World Cup Series splited into the FINA 10 km Marathon Swimming World Cup and the FINA Open Water Swimming Grand Prix.

Men

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
1993/94 HUNDEBY Chad USA 1696 VAN GOOR Hans NED 1346 STREPPEL Gregory CAN 1293
1995 - 1996 not competed
1997 LECAT Stéphane FRA 75 KNAP Nicola FRA 60 WANDRATSCH Christof GER 48
1997/98 MECA David ESP 100 CHAILLOU Gabriel ARG 72 WANDRATSCH Christof GER 61
1999 LECAT Stéphane FRA 121 STOYCHEV Petar BUL 110 CHAILLOU Gabriel ARG 99
2000 LECAT Stéphane FRA 78 CHAILLOU Gabriel ARG 62 STOYCHEV Petar BUL 61
2001 STOYCHEV Petar BUL 97 LECAT Stéphane FRA 78 GOMEZ Stéphane FRA 67
2002 STOYCHEV Petar BUL 136 WANDRATSCH Christof GER 120 CHAILLOU Gabriel ARG 109
2003 STOYCHEV Petar BUL 119 CHAILLOU Gabriel ARG 55 PEREZ Rafael ARG 67
2004 STOYCHEV Petar BUL 153 GOMEZ Stéphane FRA 130 CHAILLOU Gabriel ARG 121
2005 STOYCHEV Petar BUL 173 GOMEZ Stéphane FRA 166 RONDY Gilles FRA 101
2006 STOYCHEV Petar BUL 211 EL ZANATY Mohamed EGY 163 GOMEZ Stéphane FRA 151


Women

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
1993/94 TAYLOR-SMITH Shelley AUS 1857 CHAGNAUD Anne FRA 1630 BURTON Karen USA 1474
1995 - 1996 not competed
1997 CHAGNAUD Anne FRA 54 BOUISSET Vanessa FRA 31 ---
1998 BÜCHSE Peggy GER 100 VAN DIJK Edith NED 70 DRIFFIELD Kelly AUS 40
1999 BÜCHSE Peggy GER 140 KAMRAU Britta GER 116 VAN DIJK Edith NED 113
2000 VAN DIJK Edith NED 88 BÜCHSE Peggy GER 77 MAURER Angela GER 65
2001 VAN DIJK Edith NED 115 KAMRAU Britta GER 93 FELLER Morgan GER 53
2002 MAURER Angela GER 112 KAMRAU Britta GER 77 CLARK Shelley AUS 74
2003 KAMRAU Britta GER 97 MAURER Angela GER 85 PANKINA Nataliya RUS 67
2004 MAURER Angela GER 173 KAMRAU Britta GER 158 MORALIEVA Ivanka BUL 102
2005 VAN DIJK Edith NED 200 KAMRAU Britta GER 163 MORALIEVA Ivanka BUL 95
2006 KAMRAU-CORESTEIN Britta GER 229 MAURER Angela GER 198 NUÑEZ Esther ESP 85

1997: no third place since no other participant has participated in at least one event per region
KAMRAU-CORESTEIN Britta née KAMRAU


FINA Marathon Swim World Series

The FINA 10 km Marathon Swimming World Cup (the Olympic distance) is held in a series of 7 up to 12 races per season. Since 2018 known as FINA Marathon Swim World Series.

Men

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
2007 DYATCHIN Vladimir RUS 140 VAN DER WEIJDEN Maarten NED 94 CLERI Valerio ITA 80
2008 CLERI Valerio ITA 129 KUDINOV Yuriy RUS 104 AZIZ Mazen EGY 93
2009 LURZ Thomas GER 198 DO CARMO Allan BRA 132 DYATCHIN Vladimir RUS 108
2010 HO Chad RSA 122 CRIPPEN Francis USA 94 DO CARMO Allan BRA 62
2011 LURZ Thomas GER 114 REICHERT Christian GER 82 WASCHBURGER Andreas GER 46
2012 GIANNIOTIS Spyridon GRE 134 REICHERT Christian GER 92 DO CARMO Allan BRA 72
2013 LURZ Thomas GER 100 BÉRAUD Romain FRA 86 DO CARMO Allan BRA 78
2014 DO CARMO Allan BRA 83 LURZ Thomas GER 58 REICHERT Christian GER 54
2015 REICHERT Christian GER 103 DO CARMO Allan BRA 94 MAINSTONE Rhys AUS 68
2016 RUFFINI Simone ITA 94 WASCHBURGER Andreas GER 90 PETERSON Chip USA 66
2017 RUFFINI Simone ITA 85 DO CARMO Allan BRA
VANELLI Federico ITA
78 ---
2018 WEERTMAN Ferry NED 86 BURNELL Jack GBR 64 RUFFINI Simone ITA 57
2019 RASOVSZKY Kristóf HUN 4750 FURLAN Matteo ITA 3510 SCHOUTEN Marcel NED 2934


Women

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
2007 MAURER Angela GER 160 KAMRAU-CORESTEIN Britta GER 118 OKIMOTO Poliana BRA 84
2008 MAURER Angela GER 116 ILCHENKO Larisa RUS 98 CUNHA Ana Marcela BRA 94
2009 OKIMOTO Poliana BRA 216 MAURER Angela GER 168 REICHERT Nadine GER 114
2010 CUNHA Ana Marcela BRA 122 MAURER Angela GER 110 HEISTER Linsy NED 78
2011 MAURER Angela GER 98 REICHERT Nadine GER 86 DONATH Isabell GER 60
2012 CUNHA Ana Marcela BRA 160 REICHERT Nadine GER 106 MAURER Angela GER 103
2013 LURZ Thomas GER 100 BÉRAUD Romain FRA 86 DO CARMO Allan BRA 78
2014 DO CARMO Allan BRA 83 LURZ Thomas GER 58 REICHERT Christian GER 54
2015 BRUNI Rachele ITA 112 OLASZ Anna HUN 77 HÄRLE Isabelle GER 57
2016 BRUNI Rachele ITA 86 OKIMOTO Poliana BRA 74 MAURER Angela GER 61
2017 BRUNI Arianna ITA 124 CUNHA Ana Marcela BRA 102 BRUNI Rachele ITA 98
2018 CUNHA Ana Marcela BRA 112 BRUNI Rachele ITA 84 VAN ROUWENDAAL Sharon NED 76
2019 BRUNI Rachele ITA 5600 CUNHA Ana Marcela BRA 5400 BRIDI Arianna ITA 5300


FINA UltraMarathon Swim World Series

The FINA Open Water Swimming Grand Prix (the non-Olympic distances) is held in a series of 3 up to 9 races per season. The swim distance varies between 12 and 88 km. Since 2018 known as FINA UltraMarathon Swim World Series.

Men

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
2007 STOYCHEV Petar BUL 118 BLAUM Damian ARG 90 IVANCHEV Tihomir BUL 67
2008 STOYCHEV Petar BUL 126 CAPELL Brendan AUS 89 GOMEZ Stéphane FRA 84
2009 STOYCHEV Petar BUL 122 BLAUM Damian ARG 93 STUDZINSKI Alexander GER 69
2010 STOYCHEV Petar BUL 107 BLAUM Damian ARG 95 VALENTI Rodolfo ITA 61
2011 STOYCHEV Petar BUL 101 VOLPINI Andrea ITA 78 POPACEV Evgenij MKD 56
2012 GRIMSEY Trent AUS 95 BLAUM Damian ARG 71 VOLPINI Andrea ITA 45
2013 BLAUM Damian ARG 62 POPACEV Evgenij MKD 61 ERCOLI Simone ITA 53
2014 HEDEL Joanes FRA 59 STEFANOVSKI Tomi MKD
POPACEV Evgenij MKD
51 ---
2015 POPACEV Evgenij MKD 49 VENTURI Bertrand FRA 39 DESHARNAIS Xavier CAN 34
2016 STEFANOVSKI Tomi MKD
STOCHINO Edoardo ITA
35 --- POPACEV Evgenij MKD 30
2015 POPACEV Evgenij MKD 49 VENTURI Bertrand FRA 39 DESHARNAIS Xavier CAN 34
2016 STEFANOVSKI Tomi MKD
STOCHINO Edoardo ITA
35 --- POPACEV Evgenij MKD 30
2017 POPACEV Evgenij MKD
BERTOLA Guillermo ARG
43 --- BLAUM Damian ARG 34
2018 STOCHINO Edoardo ITA 47 BERTOLA Guillermo ARG 29 POPACEV Evgenij MKD 24
2019 POPACEV Evgenij MKD 295 STOCHINO Edoardo ITA 293 GHETTINI Francesco ITA 247


Women

Winners Pts. Runners-up Pts. Third place Pts.
2007 NUÑEZ Esther ESP 122 PUÑET Celeste ARG 78 ROSE Erica USA 64
2008 PANKINA Nataliya RUS 110 BILLER Stefanie GER 99 NUÑEZ Esther ESP 85
2009 FREDIANI Camilla ITA 98 GEIJO Pilar ARG 91 KAMRAU-CORESTEIN Britta GER 69
2010 GEIJO Pilar ARG 124 NUÑEZ Esther ESP 106 BOGARIN Antonella ARG 85
2011 GEIJO Pilar ARG 123 NUÑEZ Esther ESP 102 ROMITI Alessandra ITA 47
2012 NUÑEZ Esther ESP 96 GEIJO Pilar ARG 82 UVAROVA Anna RUS 77
2013 KOZIDUB Olga RUS 111 NUÑEZ Esther ESP 72 GRIMALDI Martina ITA 66
2014 RYBÁŘOVÁ Silvie CZE
GEIJO Pilar ARG
102 --- NUÑEZ Esther ESP 61
2015 GEIJO Pilar ARG 60 FRANCO Alice ITA 56 NUÑEZ Esther ESP 49
2016 KOZIDUB Olga RUS 51 GEIJO Pilar ARG 38 LEVAČIĆ Dina CRO 19
2017 POZZOBON Barbara ITA 56 FRANCO Alice ITA 49 GRIMALDI Martina ITA 46
2018 POZZOBON Barbara ITA 51 FRANCO Alice ITA 31 GEIJO Pilar ARG 26
2019 GEIJO Pilar ARG 307 IMWINKELRIEDT Romina ARG 235 MARIN Daira ARG 202



Last modified: 19.11.2019