Winners | Final | Runners-up | |||
---|---|---|---|---|---|
European Champions Cup by IHF | |||||
1957, Mar 09 | Paris FRA | Praha TCH | 21:13 | Örebro SWE | |
1959, Apr 18 | Paris FRA | Redbergslids IK Göteborg SWE | 18:13 | Frisch Auf Göppingen FRG | |
1960, Mar 12 | Paris FRA | Frisch Auf Göppingen FRG | 18:13 | Århus GF DEN | |
1962, Apr 07 | Paris FRA | Frisch Auf Göppingen FRG | 13:11 | Partizan Bjelovar YUG | |
1963, Apr 06 | Paris FRA | HC Dukla Praha | 15:13aet | Dinamo Bucureşti ROU | |
1965, Apr 03 | Lyon FRA | Dinamo Bucureşti ROU | 13:11 | RK Medveščak Zagreb YUG | |
1966, Apr 22 | Paris FRA | SC DHfK Leipzig GDR | 16:14 | Honvéd Budapest HUN | |
1967, Apr 28 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 17:13 | HC Dukla Praha TCH | |
1968, Apr 06 | Frankfurt FRG | Steaua Bucureşti ROU | 13:11 | HC Dukla Praha TCH | |
1970, Apr 26 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 14:11 | SC Dynamo Berlin GDR | |
1971, Apr 02 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 17:16 | Steaua Bucureşti ROU | |
1972, Feb 19 | Dortmund FRG | Partizan Bjelovar YUG | 19:14 | VfL Gummersbach FRG | |
1973, Apr 07 | Dortmund FRG | MAI Moskva URS | 26:23 | Partizan Bjelovar YUG | |
1974, Apr 21 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 19:17aet | MAI Moskva URS | |
1975, Apr 13 | Dortmund FRG | ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR | 19:17 | Borac Banja Luka YUG | |
1976, Apr 11 | Banja Luka YUG | Borac Banja Luka YUG | 17:15 | KFUM Fredericia DEN | |
1977, Apr 22 | Sindelfingen FRG | Steaua Bucureşti ROU | 21:20 | CSKA Moskva URS | |
1978, Apr 22 | Magdeburg GDR | SC Magdeburg GDR | 28:22 | WKS Śląsk Wrocław POL | |
1979, Apr 22+29 | Dortmund+R | TV Großwallstadt FRG | 14:10+16:18 | SC Empor Rostock GDR | |
1980, Mar 30 | München FRG | TV Großwallstadt FRG | 21:12 | Valur Reykjavík ISL | |
1981, Apr 18+25 | L+M | SC Magdeburg GDR | 23:25+29:18 | Kolinska Slovan Ljubljana YUG | |
1982, May 02+08 | B+G | Honvéd Budapest HUN | 25:16+24:18 | TSV St.Otmar St.Gallen SUI | |
1983, Apr 24+May 01 | M+ Dortmund | VfL Gummersbach FRG | 19:15+13:14 | CSKA Moskva URS | |
1984, Mar 24+Apr 01 | P+Š | HC Dukla Praha TCH | 21:17+17+21 4:2p | Metaloplastika Šabac YUG | |
1985, Apr 13+21 | Š+M | Metaloplastika Šabac YUG | 19:12+30:20 | Atletico Madrid ESP | |
1986, May 04+10 | G+Š | Metaloplastika Šabac YUG | 24:29+30:23 | GKS Wybrzeże Gdańsk POL | |
1987, May 03+10 | M+G | SKA Minsk URS | 32:24+30:25 | GKS Wybrzeże Gdańsk POL | |
1988, May 17+23 | E+M | CSKA Moskva URS | 18:21+18:15 | TuSEM Essen FRG | |
1989, May 07+21 | B+M | SKA Minsk URS | 24:30+37:23 | Steaua Bucureşti ROU | |
1990, May 27+Jun 09 | M+B | SKA Minsk URS | 26:21+27:29 | FC Barcelona ESP | |
1991, May 05+19 | Z+B | FC Barcelona ESP | 21:23+20:17 | Proleter Zrenjanin YUG | |
1992, May 02+15 | Z+S | RK Zagreb YUG | 22:20+28:18 | Teka Santander ESP | |
1993, May 23+30 | Z+W | RK Badel 1862 Zagreb CRO | 22:17+18:22 | SG Wallau-Massenheim GER | |
EHF Champions League | |||||
1994, Apr 23+30 | B+S | Teka Santander ESP | 22:22+23:21 | ABC de Braga POR | |
1995, Apr 17+22 | I+Z | Elgorriaga Bidasoa Irún ESP | 30:20+26:27 | RK Badel 1862 Zagreb CRO | |
1996, Apr 20+26 | B+I | FC Barcelona ESP | 23:15+23:23 | Elgorriaga Bidasoa Irún ESP | |
1997, Apr 12+19 | B+Z | FC Barcelona ESP | 31:22+30:23 | RK Badel 1862 Zagreb CRO | |
1998, Apr 18+25 | B+Z | FC Barcelona ESP | 28:18+28:22 | RK Badel 1862 Zagreb CRO | |
1999, Apr 10+17 | Z+B | FC Barcelona ESP | 22:22+29:18 | RK Badel 1862 Zagreb CRO | |
2000, Apr 22+29 | K+B | FC Barcelona ESP | 25:28+29:24 | THW Kiel GER | |
2001, Apr 21+28 | Pamplona+B | Portland San Antonio ESP | 30:24+22:25 | FC Barcelona ESP | |
2002, Apr 21+27 | V+M | SC Magdeburg GER | 21:23+30:25 | Fotex KC Veszprém HUN | |
2003, Apr 26+May 04 | Pamplona+M | Montpellier HB FRA | 19:27+31:19 | Portland San Antonio ESP | |
2004, Apr 18+24 | C+F | Celje Pivovarna Laško SLO | 34:28+28:30 | SG Flensburg-Handewitt GER | |
2005, Apr 30+May 07 | R+B | FC Barcelona Cifec ESP | 27:28+29:27 | BM Ciudad Real ESP | |
2006, Apr 22+30 | Pamplona+R | BM Ciudad Real ESP | 25:19+37:28 | Portland San Antonio ESP | |
2007, Apr 22+29 | F+K | THW Kiel GER | 28:28+29:27 | SG Flensburg-Handewitt GER | |
2008, May 04+11 | R+K | BM Ciudad Real ESP | 27:29+31:25 | THW Kiel GER | |
2009, May 24+31 | K+R | BM Ciudad Real ESP | 34:39+33:27 | THW Kiel GER | |
Final Four | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
2010, May 29-30 | Köln GER | THW Kiel GER | 36:34 | FC Barcelona Borges ESP | BM Ciudad Real ESP |
2011, May 28-29 | Köln GER | FC Barcelona Borges ESP | 27:24 | BM Ciudad Real ESP | HSV Hamburg GER |
2012, May 26-27 | Köln GER | THW Kiel GER | 26:21 | BM Atlético de Madrid ESP | AG København DEN |
2013, Jun 01-02 | Köln GER | HSV Hamburg GER | 30:29aet | FC Barcelona Intersport ESP | KS Vive Targi Kielce POL |
2014, May 31 - Jun 01 | Köln GER | SG Flensburg-Handewitt GER | 30:28 | THW Kiel GER | FC Barcelona ESP |
2015, May 30-31 | Köln GER | FC Barcelona ESP | 28:23 | MKB-MVM Veszprém KC HUN | KS Vive Tauron Kielce POL |
2016, May 28-29 | Köln GER | KS Vive Tauron Kielce POL | 35:35aet 4:3p | MKB-MVM Veszprém KC HUN | Paris Saint-Germain HB FRA |
2017, Jun 03-04 | Köln GER | RK Vardar Skopje MKD | 24:23 | Paris Saint-Germain HB FRA | MKB-MVM Veszprém KC HUN |
2018, May 26-27 | Köln GER | Montpellier HB FRA | 32:27 | HBC Nantes FRA | Paris Saint-Germain HB FRA |
2019, Jun 01-02 | Köln GER | RK Vardar Skopje MKD | 27:24 | MKB-MVM Veszprém KC HUN | FC Barcelona Lassa ESP |
2020, Dec 28-29 | Köln GER | THW Kiel GER | 33:28 | FC Barcelona ESP | Paris Saint-Germain HB FRA |
2021, Jun 12-13 | Köln GER | FC Barcelona ESP | 36:23 | Aalborg Håndbold DEN | Paris Saint-Germain HB FRA |
2022, Jun 18-19 | Köln GER | FC Barcelona ESP | 33:32aet 5:3p | KS Łomża Vive Kielce POL | THW Kiel GER |
2023, Jun 17-18 | Köln GER | SC Magdeburg GER | 30:29aet | KS Barlinek Industria Kielce POL | FC Barcelona ESP |
1957: for city selections only
2020: Originally planned on May 30-31, first postponed on Aug 22 - 23 due
to the COVID-19 pandemic
Winners | Final | Runners-up | |||
---|---|---|---|---|---|
IHF Cup | |||||
1982, May 02 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 23:14 | Željezničar Sarajevo YUG | |
1983, Apr 24+May 01 | K+Z | SII Zaporozhye URS | 22:20+23:16 | IFK Karlskrona SWE | |
1984, Mar 12+Apr 01 | K+ Elsenfeld | TV Großwallstadt FRG | 16:15+20:19 | Gladsaxe København DEN | |
1985, Apr 14+21 | M+Z | Minaur Baia Mare ROM | 22:17+14:18 | SII Zaporozhye URS | |
1986, May 03+10 | G+A | Raba Vasas ETO Győr HUN | 23:17+20:24 | Tecnisa Alicante ESP | |
1987, May 03+10 | M+K | Granitas Kaunas URS | 23:23+18:18 | Atletico Madrid ESP | |
1988, May 14+22 | M+K | Minaur Baia Mare ROM | 20:21+23:20 | Granitas Kaunas URS | |
1989, May 07+21 | D+F | TuRU Düsseldorf FRG | 17:12+15:18 | ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR | |
1990, May 24+29 | Z+K | SKIF Krasnodar URS | 27:25+29:13 | Proleter Zrenjanin YUG | |
1991, May 05+19 | L+M | Borac Banja Luka YUG | 20:15+23:24 | CSKA Moskva URS | |
1992, May 02+09 | Lübeck GER + Hoechst GER | SG Wallau-Massenheim GER | 25:23+20:22 | SKA Minsk EUN | |
1993, May 22+30 | Leverkusen + S | GD Teka Santander ESP | 22:24+26:20 | TSV Bayer Dormagen GER | |
EHF Cup | |||||
1994, Apr 23+30 | A+L | CBM Alzira Avidesa ESP | 23:19+21:22 | ASKÖ Linde Linz AUT | |
1995, Apr 15+23 | C+G | Balonmano Granollers ESP | 26:24+23:21 | Polyot Chelyabinsk RUS | |
1996, Apr 21+28 | G+D | Balonmano Granollers ESP | 28:18+28:27 | Shakhtar Donetsk UKR | |
1997, Apr 13+19 | Brøndby +F | SG Flensburg-Handewitt GER | 22:25+30:17 | Virum Sorgenfri DEN | |
1998, Apr 18+22 | F+K | THW Kiel GER | 23:25+26:21 | SG Flensburg-Handewitt GER | |
1999, Apr 11+18 | V+M | SC Magdeburg GER | 21:25+33:22 | CBM Valladolid ESP | |
2000, Apr 23+29 | M+F | RK Metković Jambo CRO | 24:22+23:25 | SG Flensburg-Handewitt GER | |
2001, Apr 22+28 | Ma+Me | SC Magdeburg GER | 23:22+28:18 | RK Metković Jambo CRO | |
2002, Apr 20+28 | K+B | THW Kiel GER | 36:29+24:28 | FC Barcelona ESP | |
2003, Apr 27+May 03 | A+B | FC Barcelona ESP | 35:23+33:26 | Lukoil-Dynamo Astrakhan RUS | |
2004, Apr 17+24 | A+K | THW Kiel GER | 32:28+27:19 | BM Altea ESP | |
2005, Apr 30+May 07 | M+ Oberhausen | TUSEM Essen GER | 22:30+31:22 | SC Magdeburg GER | |
2006, Apr 23+30 | G+L | TBV Lemgo GER | 30:29+25:22 | Frisch Auf Göppingen GER | |
2007, Apr 21+29 | Zaragoza +M | SC Magdeburg GER | 30:30+31:28 | CAI BM. Aragón ESP | |
2008, May 04+11 | N+K | HSG Nordhorn GER | 31:27+29:30 | FCK Håndbold København DEN | |
2009, May 23+Jun 01 | V+ Köln | VfL Gummersbach GER | 29:28+26:22 | RK Gorenje Velenje SLO | |
2010, May 23+29 | L+S | TBV Lemgo GER | 24:18+28:30 | Kadetten Schaffhausen SUI | |
2011, May 15+21 | Gö+Gr | Frisch Auf Göppingen GER | 23:21+30:26 | TV Großwallstadt GER | |
2012, May 19+24 | D+G | Frisch Auf Göppingen GER | 26:26+34:28 | Dunkerque HB Grand Littoral FRA | |
Final Four | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
2013, May 18-19 | Nantes FRA | Rhein-Neckar Löwen GER | 26:24 | HBC Nantes FRA | Team Tvis Holstebro DEN |
2014, May 17-18 | Berlin GER | SC Pick Szeged HUN | 29:28 | Montpellier Agglomeration HB FRA | Füchse Berlin GER |
2015, May 16-17 | Berlin GER | Füchse Berlin GER | 30:27 | HSV Hamburg GER | Skjern Håndbold DEN |
2016, May 14-15 | Nantes FRA | FRISCH AUF! Göppingen GER | 32:26 | HBC Nantes FRA | Fraikin BM Granollers ESP |
2017, May 20-21 | Göppingen GER | FRISCH AUF! Göppingen GER | 30:22 | Füchse Berlin GER | SC Magdeburg GER |
2018, May 19-20 | Magdeburg GER | Füchse Berlin GER | 28:25 | St. Raphaël Var HB FRA | SC Magdeburg GER |
2019, May 18-19 | Kiel GER | THW Kiel GER | 26:22 | Füchse Berlin GER | FC Porto POR |
2020, Aug 29-30 | Berlin GER | Originally planned on May 23-24 but postponed due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24. | |||
European League | |||||
2021, May 22-23 | Mannheim GER | SC Magdeburg GER | 28:25 | Füchse Berlin GER | Rhein-Neckar Löwen GER |
2022, May 28-29 | Lisboa POR | Benfica Lisboa POR | 40:39aet | SC Magdeburg GER | ZKS Wisła Płock POL |
2023, May 27-28 | Flensburg GER | Füchse Berlin GER | 36:31 | BM Granollers ESP | Frisch Auf Göppingen GER |
Winners | Final | Runners-up | ||
---|---|---|---|---|
EHF City Cup | ||||
1994, Apr 24+May 01 | H+E | TuSEM Essen GER | 27:17+31:26 | HK Drott Halmstad SWE |
1995, Apr 16+22 | G+N | TV Niederwürzbach GER | 26:29+32:26 | CB Cadagua Gáldar ESP |
1996, Apr 20+27 | H+D | Drammen HK NOR | 22:21+27:21 | SG VfL/BHW Hameln GER |
1997, Apr 12+20 | N+K | TuS Nettelstedt GER | 32:19+27:23 | Kolding IF DEN |
1998, Apr 18+25 | S+N | TuS Nettelstedt GER | 24:22+25:23 | IFK Skövde SWE |
1999, Apr 11+18 | F+R | SG Flensburg-Handewitt GER | 27:27+26:21 | BM Ciudad Real ESP |
2000, Apr 23+29 | Elsenfeld +V | TV Großwallstadt GER | 30:23+27:32 | CBM de Valladolid ESP |
EHF Challenge Cup | ||||
2001, Apr 21+28 | W+K | RK Jugović Kać YUG | 27:27+26:22 | Pfadi Winterthur SUI |
2002, Apr 21+28 | B+ Herning | Skjern Håndbold DEN | 20:27+34:17 | RK Pelister Bitola MKD |
2003, Apr 26+May 03 | V+ Herning | Skjern Håndbold DEN | 27:30+35:25 | A.C. Filippos Verias GRE |
2004, Apr 17+24 | D+S | IFK Skövde SWE | 20:21+27:24 | US Dunkerque HB FRA |
2005, Apr 30+May 08 | T+ Flávio Sá Leite | Wacker Thun SUI | 29:24+26:29 | ABC de Braga POR |
2006, Apr 22+29 | H+B | Steaua Bucureşti ROU | 21:26+34:27 | Sporting Club Horta POR |
2007, Apr 22+28 | Drobeta-Turnu Severin +D | C.S. UCM Reşiţa ROU | 26:26+36:36 | Drammen HK NOR |
2008, May 04+11 | H+R | C.S. UCM Sport Reşiţa ROU | 28:29+26:18 | Alpla HC Hard AUT |
2009, May 24+31 | R+S | C.S. UCM Sport Reşiţa ROU | 27:25+25:20 | CSU din Suceava ROU |
2010, May 23+29 | K+L | Sporting Clube de Portugal Lisboa POR | 27:25+27:26 | MMTS Kwidzyn POL |
2011, May 15+22 | L+K | RK Cimos Koper SLO | 27:27+31:27 | Benfica Lisboa POR |
2012, May 20+28 | A+T | A.C. Diomidis Argous GRE | 26:23+20:22 | Wacker Thun SUI |
2013, May 18+25 | Luxembourg +M | SKA Minsk BLR | 31:26+32:24 | Handball Esch LUX |
2014, May 17+25 | Š+S | IK Sävehof SWE | np +37:26 | RK Metaloplastika Šabac SRB |
2015, May 17+24 | B+S | Székelyudvarhelyi KC ROU | 28:32+32:25 | ABC de Braga POR |
2016, May 14+21 | L+B | ABC de Braga POR | 28:22+25:29 | Benfica Lisboa POR |
2017, May 21+27 | L+T | Sporting Clube de Portugal Lisboa POR | 37:28+30:24 | AHC Potaissa Turda ROU |
2018, May 14+20 | Cluj Napoca +A | AHC Potaissa Turda ROU | 33:22+26:27 | A.E.K. Athína GRE |
2019, May 12+18 | Funchal +B | CSM Bucureşti ROU | 22:22+26:20 | Madeira Andebol SAD POR |
2020, Jun 22-28 | Season canceled completely on Apr 24 due to the COVID-19 pandemic. | |||
European Cup | ||||
2021, May 28+30 | Chalkida GRE | A.E.K. Athína GRE | 30:26+24:20 | Ystads IF SWE |
2022, May 21+28 | Stavanger +M | Nærbø IL NOR | 29:25+27:26 | CS Minaur Baia Mare ROU |
2023, May 28 + Jun 03 | N+ Stavanger | Vojvodina Novi Sad SRB | 30:23+25:23 | Nærbø IL NOR |
2014: Due to the flooding situation in Serbia and especially in the Šabac area the first leg could not be played. The final was decided in a single match.
From 1979 to 1983 the IHF had the two winners of the European Champions Cup and the Cup Winners' Cup compete against each other for the IHF Gold Cup. In 1989 the competition revived briefly as the unofficial Super cup. Only since 1996 - now the EHF - has organized a European championship for club teams again, with the winners of the four European cups competing against each other until 2000. With the reform of the European cups for the 2000/01 season, the right to start for the Challenge Cup winner was abolished. The name was changed to Champions Trophy in 2007. The Champions Trophy 2009 was canceled, and the competition was then discontinued.
Winners | Final | Runners-up | |||
---|---|---|---|---|---|
IHF Gold Cup | |||||
1979, Aug 24 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 14:9 | TV Großwallstadt FRG | |
1980, May 04 | München FRG | TV Großwallstadt FRG | 19:15 | Balonmano Calpisa Alicante ESP | |
1981, May 10 | Dortmund FRG | SC Magdeburg GDR | 24:19 | TuS Nettelstedt FRG | |
1982, May 23 | Rostock GDR | SC Empor Rostock GDR | 31:27a2et | Honvéd Budapest HUN | |
1983, May 20 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 17:16 | SKA Minsk URS | |
1984 - 1988 | not held | ||||
(unofficial) Super Cup | |||||
1989, Sep 24 | Essen FRG | SKA Minsk URS | 32:22 | TuSEM Essen FRG | |
1990, Sep 02 | Santander ESP | Teka Santander ESP | 29:25 | SKA Minsk URS | |
1991 - 1995 | not held | ||||
EHF Club Championship | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
1996, Dec 21-22 | Bielefeld GER | FC Barcelona ESP | 27:24 | Balonmano Granollers ESP | TBV Lemgo GER |
1997, Dec 20-21 | Irún ESP | FC Barcelona ESP | 25:20 | Elgorriaga Bidasoa Irún ESP | Kolding IF DEN |
1998, Oct 30 - Nov 01 | Barcelona ESP | FC Barcelona ESP | 28:22 | Badel 1862 Zagreb CRO | Caja Cantabria Santander ESP |
1999, Dec 18-19 | Magdeburg GER | FC Barcelona ESP | 26:25 | SC Magdeburg GER | Prosesa Ademar León ESP |
2000, Oct 28-29 | Pamplona ESP | Portland San Antonio ESP | 28:24 | FC Barcelona ESP | Dunaferr SE Dunaújváros HUN |
2001, Oct 27-28 | Kiel GER | SC Magdeburg GER | 21:20 | Portland San Antonio ESP | THW Kiel GER |
2002, Oct 25-26 | Magdeburg GER | SC Magdeburg GER | 31:30 | Fotex KC Veszprém HUN | BM Ciudad Real ESP |
2003, Oct 25-26 | Valladolid ESP | FC Barcelona ESP | 30:29 | CBM Valladolid ESP | BM Ciudad Real ESP |
2004, Nov 27-28 | Ciudad Real ESP | RK Celje Pivovarna Lasko SLO | 30:29 | THW Kiel GER | BM Ciudad Real ESP |
2005, Nov 26-27 | León ESP | BM Ciudad Real ESP | 37:28 | SC Magdeburg GER | CBM Ademar León ESP |
2006, Nov 25-26 | Köln GER | BM Ciudad Real ESP | 36:31 | VfL Gummersbach GER | TBV Lemgo GER |
EHF Champions Trophy | |||||
2007, Oct 20-21 | Celje SLO | THW Kiel GER | 38:34 | RK Celje Pivovarna Lasko SLO | HSV Hamburg GER |
2008, Sep 20-21 | Veszprém HUN | BM Ciudad Real ESP | 32:28 | MKB Veszprém KC HUN | THW Kiel GER |
Winners | Final | Runners-up | ||
---|---|---|---|---|
European Cup Winners' Cup by IHF | ||||
1976, Apr 10 | Barcelona ESP | Balonmano Granollers ESP | 26:24aet | TSV Grün-Weiß Dankersen FRG |
1977, Apr 24 | Zaporozhye URS | MAI Moskva URS | 18:17 | SC Magdeburg GDR |
1978, May 04 | Dortmund FRG | VfL Gummersbach FRG | 15:13 | Željezničar Niš YUG |
1979, May 05+13 | M+ Dortmund | VfL Gummersbach FRG | 15:18+15:11 | SC Magdeburg GDR |
1980, Mar 30+Apr 20 | A+ Dortmund | Balonmano Calpisa Alicante ESP | 20:15+16:18 | VfL Gummersbach FRG |
1981, Apr 19+26 | R+ Lübbecke | TuS Nettelstedt FRG | 16:18+17:14 | SC Empor Rostock GDR |
1982, May 02+08 | P+R | SC Empor Rostock GDR | 14:17+22:18 | HC Dukla Praha TCH |
1983, Apr 23+30 | Ploieşti +M | SKA Minsk URS | 34:22+24:26 | Dinamo Bucureşti ROU |
1984, Mar 24 | Barcelona ESP | FC Barcelona ESP | 24:21 | RK Sloga Doboj YUG |
1985, Apr 14+20 | M+B | FC Barcelona ESP | 23:30+27:20 | CSKA Moskva URS |
1986, May 04+11 | B+G | FC Barcelona ESP | 20:18+19:21 | TV Großwallstadt FRG |
1987, May 03+10 | Z+M | CSKA Moskva URS | 16:18+22:17 | ZMC Amicitia Zürich SUI |
1988, May 15+21 | M+G | SKA Minsk URS | 27:15+21:24 | TV Großwallstadt FRG |
1989, May 06+21 | C+E | TuSEM Essen FRG | 16:17+19:16 | US de Créteil FRA |
1990, May 24+29 | H+S | Teka Santander ESP | 22:24+23:18 | HK Drott Halmstad SWE |
1991, May 05+20 | I+M | TSV Milbertshofen FRG | 15:20+24:16 | Elgorriaga Bidasoa Irún ESP |
1992, May 03+17 | V+M | Bramac SE Veszprém HUN | 24:14+27:20 | TSV Milbertshofen GER |
1993, May 23+30 | V+M | Olympique Marseille Vitrolles FRA | 23:22+23:21 | Bramac Fotex Veszprém HUN |
EHF Cup Winners' Cup | ||||
1994, Apr 24+30 | M+B | FC Barcelona ESP | 20:23+26:14 | Olympique Marseille Vitrolles FRA |
1995, Apr 16+22 | G+B | FC Barcelona ESP | 31:24+26:22 | GOG Gudme DEN |
1996, Apr 20+27 | Bielefeld +S | TBV Lemgo GER | 24:19+25:26 | TEKA Santander ESP |
1997, Apr 12+19 | I+V | Elgorriaga Bidasoa Irún ESP | 24:19+17:19 | Fotex Veszprém SE HUN |
1998, Apr 18+25 | S+D | Caja Cantabria Santander ESP | 30:15+26:24 | HSG Dutenhofen/Münchholzhausen GER |
1999, Apr 10+17 | S+L | Prosesa Ademar León ESP | 19:20+32:23 | Caja Cantabria Santander ESP |
2000, Apr 23+30 | Pamplona+D | Portland San Antonio ESP | 28:19+20:26 | Dunaferr SE Dunaújváros HUN |
2001, Apr 21+28 | F+L | SG Flensburg-Handewitt GER | 32:25+19:24 | CBM Ademar León ESP |
2002, Apr 20+28 | R+F | BM Ciudad Real ESP | 31:22+27:32 | SG Flensburg-Handewitt GER |
2003, Apr 26+May 04 | R+G | BM Ciudad Real ESP | 33:27+24:24 | Redbergslids IK Göteborg SWE |
2004, Apr 17+24 | V+ Pamplona | Portland San Antonio ESP | 31:30+30:26 | CBM Valladolid ESP |
2005, May 01+08 | L+Z | CBM Ademar León ESP | 37:25+31:25 | RK Zagreb CRO |
2006, Apr 23+29 | V+C | GK Chekhovskie Medvedi RUS | 29:36+32:24 | CBM Valladolid ESP |
2007, Apr 22+29 | H+L | HSV Hamburg GER | 28:24+33:37 | CBM Ademar León ESP |
2008, May 03+10 | V+ Mannheim | MKB Veszprém KC HUN | 37:32+28:28 | Rhein-Neckar Löwen GER |
2009, May 23+30 | N+V | CBM Pevafersa Valladolid ESP | 30:31+24:23 | HSG Nordhorn-Lingen GER |
2010, May 22+27 | Gu+Gr | VfL Gummersbach GER | 34:25+33:37 | Fraikin BM Granollers ESP |
2011, May 15+20 | T+ Köln | VfL Gummersbach GER | 30:28+26:26 | Tremblay-en-France HB FRA |
2012, May 20+25 | G+F | SG Flensburg-Handewitt GER | 34:33+32:28 | VfL Gummersbach GER |
Winners | Final | Runners-up | |||
---|---|---|---|---|---|
European Champions Cup by IHF | |||||
1961, Mar 11+18 | B+P | Ştiinţa Bucureşti ROU | 8:1+5:4 | Dynamo Praha TCH | |
1962, Mar 22+Apr 01 | B+P | Spartak Sokolovo Praha TCH | 2:3+9:4 | ORK Beograd YUG | |
1963, Apr 15 | Praha TCH | Trud Moskva URS | 11:8 | FIF Virum København DEN | |
1964, Apr 04 | Bratislava TCH | Rapid Bucureşti ROU | 14:13 | IF Helsingør DEN | |
1965, Mar 31+Apr 16 | K+ Tata | HG København DEN | 14:6+7:10 | Spartacus SC Budapest HUN | |
1966, Apr 05+17 | K+L | SC Leipzig GDR | 7:6+10:5 | HG København DEN | |
1967, Apr 02 | Bratislava TCH | Žalgiris Kaunas URS | 8:7 | SC Leipzig GDR | |
1968, Mar 31 | Bratislava TCH | Žalgiris Kaunas URS | 13:11 | SC Empor Rostock GDR | |
1970, Apr 04 | Bratislava TCH | Spartak Kiev URS | 9:7 | SC Leipzig GDR | |
1971, Apr 04 | Bratislava TCH | Spartak Kiev URS | 11:9 | Ferencvárosi TC Budapest HUN | |
1972, Apr 30 | Bratislava TCH | Spartak Kiev URS | 12:8 | SC Leipzig GDR | |
1973, Apr 02 | Bratislava TCH | Spartak Kiev URS | 17:8 | Universitatea Timişoara ROU | |
1974, Apr 06 | Opole POL | SC Leipzig GDR | 12:10 | Spartak Kiev URS | |
1975, Apr 06 | Zagreb YUG | Spartak Kiev URS | 14:10 | RK Lokomotiva Zagreb YUG | |
1976, Apr 04 | Beograd YUG | Radnički Beograd YUG | 22:12 | Mora Swift Roermond NED | |
1977, Apr 30 | Kiev URS | Spartak Kiev URS | 15:7 | SC Leipzig GDR | |
1978, Apr 16 | Berlin GDR | TSC Berlin GDR | 19:14 | Vasas Budapest HUN | |
1979, Apr 21+28 | B+K | Spartak Kiev URS | 13:17+14:9 | Vasas Budapest HUN | |
1980, Mar 23+30 | Be+Br | Radnički Beograd YUG | 23:10+22:19 | Inter Bratislava TCH | |
1981, Apr 19+26 | K+B | Spartak Kiev URS | 22:13+17:13 | Radnički Beograd YUG | |
1982, May 02+09 | Be+Bu | Vasas Budapest HUN | 21:24+29:19 | Radnički Beograd YUG | |
1983, Apr 24+May 01 | B+K | Spartak Kiev URS | 23:19+25:17 | Radnički Beograd YUG | |
1984, Mar 24+30 | B+L | Radnički Beograd YUG | 22:16+20:19 | TSV Bayer 04 Leverkusen FRG | |
1985, Apr 07+14 | K+B | Spartak Kiev URS | 23:16+18:15 | Radnički Beograd YUG | |
1986, Apr 27+May 04 | B+K | Spartak Kiev URS | 29:23+23:22 | Ştiinţa Bacău ROU | |
1987, May 10+17 | K+W | Spartak Kiev URS | 25:17+25:20 | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | |
1988, May 01+08 | K+W | Spartak Kiev URS | 16:14+17:17 | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | |
1989, Apr 23+30 | K+W | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | 16:14+21:19 | Spartak Kiev URS | |
1990, May 20+26 | K+W | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | 29:24+30:26 | Kuban Krasnodar URS | |
1991, May 04+11 | Gießen +W | TV Lützellinden FRG | 21:15+22:25 | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | |
1992, Apr 05+18 | W+ Gießen | Union Hypobank Südstadt Wien AUT | 15:14+19:18 | TV Lützellinden GER | |
1993, May 09+15 | B+W | Hypobank Südstadt Wien AUT | 17:14+23:11 | Vasas SC Budapest HUN | |
EHF Champions League | |||||
1994, May 07+14 | B+ Südstadt | Hypo Niederösterreich AUT | 20:18+25:21 | Vasas Budapest HUN | |
1995, Apr 29+May 07 | K+ Südstadt | Hypo Niederösterreich AUT | 14:17+26:19 | ŽRK Podravka Koprivnica CRO | |
1996, May 04+11 | Südstadt +K | ŽRK Podravka Koprivnica CRO | 13:17+25:20 | Hypo Niederösterreich AUT | |
1997, May 03+10 | V+ Herning | Mar Valencia ESP | 35:26+23:24 | Viborg HK DEN | |
1998, May 09+16 | Südstadt +V | Hypo Niederösterreich AUT | 28:21+28:26 | Mar El Osito L'Eliana Valencia ESP | |
1999, May 09+16 | D+L | Dunaferr SE Dunaújváros HUN | 25:23+26:26 | Krim Electa Ljubljana SLO | |
2000, May 19+27 | Wien +S | Hypo Niederösterreich AUT | 32:23+20:22 | RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD | |
2001, May 05+12 | Århus +L | RK Krim Neutro Roberts Ljubljana SLO | 22:22+25:19 | Viborg HK A/S DEN | |
2002, May 11+19 | B+S | RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD | 25:27+26:22 | HERZ-FTC Budapest HUN | |
2003, May 11+17 | V+L | Krim ETA N. Roberts Ljubljana SLO | 27:30+36:28 | El Osito L'Eliana Valencia ESP | |
2004, May 15+22 | København +L | Slagelse FH DEN | 25:24+36:32 | Krim Ljubljana Slovenija SLO | |
2005, May 14+20 | Sl+Sk | Slagelse FH DEN | 27:23+27:20 | RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD | |
2006, May 14+20 | L+ Århus | Viborg HK A/S DEN | 24:22+20:21 | Krim Ljubljana Slovenia SLO | |
2007, May 13+20 | T+ København | Slagelse DT DEN | 29:29+32:24 | GK Lada Tolyatti RUS | |
2008, May 17+24 | Chekhov + Wiener Neustadt | GK Zvezda Zvenigorod RUS | 25:24+31:29 | Hypo Niederösterreich AUT | |
2009, May 09+16 | Aalborg +G | Viborg HK A/S DEN | 24:26+26:23 | Győri Audi ETO KC HUN | |
2010, May 08+15 | Herning + Bucureşti | Viborg HK A/S DEN | 28:21+32:31 | CS Oltchim RM Vâlcea ROU | |
2011, May 07+14 | L+ Pamplona | Larvik HK NOR | 23:21+24:25 | SD Itxako Reyno de Navarra ESP | |
2012, May 05+13 | G+P | ŽRK Budućnost Podgorica MNE | 27:29+27:25 | Győri Audi ETO KC HUN | |
2013, May 05+11 | L+G | Győri Audi ETO KC HUN | 24:21+23:22 | Larvik HK NOR | |
Final Four | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
2014, May 03-04 | Budapest HUN | Győri Audi ETO KC HUN | 27:21 | ŽRK Budućnost Podgorica MNE | ŽRK Vardar Skopje MKD |
2015, May 09-10 | Budapest HUN | ŽRK Budućnost Podgorica MNE | 26:22 | Larvik HK NOR | ŽRK Vardar Skopje MKD |
2016, May 07-08 | Budapest HUN | CSM Bucureşti ROU | 25:25aet 4:1p | Győri Audi ETO KC HUN | ŽRK Vardar Skopje MKD |
2017, May 06-07 | Budapest HUN | Győri Audi ETO KC HUN | 31:30aet | ŽRK Vardar Skopje MKD | CSM Bucureşti ROU |
2018, May 12-13 | Budapest HUN | Győri Audi ETO KC HUN | 27:26aet | ŽRK Vardar Skopje MKD | CSM Bucureşti ROU |
2019, May 12-13 | Budapest HUN | Győri Audi ETO KC HUN | 25:24 | GK Rostov/ Don RUS | Vipers Kristiansand NOR |
2020, Sep 05-06 | Budapest HUN | cancelled | |||
2021, May 29-30 | Budapest HUN | Vipers Kristiansand NOR | 34:28 | Brest Bretagne HB FRA | Győri Audi ETO KC HUN |
2022, Jun 04-05 | Budapest HUN | Vipers Kristiansand NOR | 33:31 | Győri Audi ETO KC HUN | Metz HB FRA |
2023, Jun 03-04 | Budapest HUN | Vipers Kristiansand NOR | 28:24 | FTC Rail Cargo Hungaria Budapest HUN | Győri Audi ETO KC HUN |
2020: Originally planned on May 09-10 but postponed due to the COVID-19 pandemic but finally canceled on Jun 26.
Winners | Final | Runners-up | |||
---|---|---|---|---|---|
IHF Cup | |||||
1982, May 01+07 | Z+V | RK Trešnjevka Zagreb YUG | 30:27+17:19 | Eglė Vilnius URS | |
1983, Apr 23+May 13 | B+R | Avtomobilist Baku URS | 20:14+18:15 | SC Empor Rostock GDR | |
1984, Mar 24+Apr 01 | O+V | Chimistul Rimnica Vilcea ROU | 22:18+29:21 | VfL Oldenburg FRG | |
1985, Apr 09+13 | B+F | ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR | 17:19+19:13 | Vasas Budapest HUN | |
1986, Apr 26+May 04 | D+L | SC Leipzig GDR | 16:22+25:15 | MVSC Debrecen HUN | |
1987, May 17+24 | B+T | Budućnost Titograd YUG | 21:23+34:27 | Start Bratislava TCH | |
1988, May 01+08 | T+V | Eglė Vilnius URS | 34:20+32:22 | Budućnost Titograd YUG | |
1989, Apr 23+May 01 | Vilcea + Vilnius | Chimistul Rimnica Vilcea ROU | 26:18+21:26 | Eglė Vilnius URS | |
1990, May 20+27 | K+F | ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR | 19:22+21:16 | Spartak Kiev URS | |
1991, May 04+11 | L+Z | RK Lokomotiva Zagreb YUG | 19:20+19:11 | TSV Bayer 04 Leverkusen FRG | |
1992, Apr 05+17 | P+L | SC Leipzig GER | 24:19+28:18 | TJ Tempo Partizánske TCH | |
1993, May 09+15 | B+D | Rapid Femina Bucureşti ROU | 28:16+22:24 | CSL Dijon FRA | |
EHF Cup | |||||
1994, May 08+14 | Herning +D | Viborg HK DEN | 23:20+21:24 | VSC Debrecen HUN | |
1995, Apr 30+May 07 | D+ Gjøvik | VSC Debrecen HUN | 22:14+22:30 | Bækkelagets SK Oslo NOR | |
1996, May 04+12 | L+D | VSC Debrecen HUN | 20:23+18:15 | Larvik HK NOR | |
1997, May 04+11 | L+D | NK Olimpija Ljubljana SLO | 26:18+26:30 | BVB 09 Dortmund GER | |
1998, May 09+16 | B+D | Dunaferr SE Dunaújváros HUN | 26:22+34:27 | HC SCP Banská Bystrica SVK | |
1999, May 09+15 | G+ Herning | Viborg HK DEN | 21:24+28:21 | Győri Graboplast ETO HUN | |
2000, May 21+28 | M+ Bergen | El Ferrobús Mislata ESP | 24:22+18:19 | Tertnes Idrettslag NOR | |
2001, May 06+12 | L+K | MKS Montex Lublin POL | 28:21+24:24 | ŽRK Podravka Koprivnica CRO | |
2002, May 12+20 | G+ Herning | Ikast Bording EH DEN | 25:30+36:23 | Győri Graboplast ETO HUN | |
2003, May 10+17 | D+ Farum | Slagelse FH DEN | 22:27+27:20 | Dunaferr SE Dunaújváros HUN | |
2004, May 16+23 | G+ Århus | Viborg HK A/S DEN | 27:27+37:21 | Győri Graboplast ETO HUN | |
2005, May 15+22 | G+S | Cornexi Alcoa Székesfehérvár HUN | 21:27+28:19 | Győri ETO Kezilabda Club HUN | |
2006, May 13+20 | B+K | FTC Budapest HUN | 37:36+33:32 | Podravka Vegeta Koprivnica CRO | |
2007, May 11+20 | I+ Chekhov | GK Zvezda Zvenigorod RUS | 30:35+32:22 | Ikast Bording EH A/S DEN | |
2008, May 17+24 | V+N | GK Dinamo Volgograd RUS | 27:25+23:20 | SD Itxako Navarra ESP | |
2009, May 09+17 | Estella +L | SD Itxako Navarra ESP | 27:19+25:26 | HC Leipzig GER | |
2010, May 08+13 | P+R | Randers HK A/S DEN | 20:22+30:24 | Prosolia SIID Elda Prestigio ESP | |
2011, May 08+15 | Ikast +H | FC Midtjylland HB DEN | 28:21+24:26 | Team Tvis Holstebro 2000 DEN | |
2012, May 05+12 | T+Z | GK Lada Tolyatti RUS | 30:24+21:20 | HC Zalău ROU | |
2013, May 05+12 | H+M | Team Tvis Holstebro DEN | 31:35+33:28 | Metz Handball FRA | |
2014, May 04+11 | T+E | GK Lada Tolyatti RUS | 36:25+32:32 | Team Esbjerg DEN | |
2015, May 03+09 | H+R | Team Tvis Holstebro DEN | 33:20+22:33 | GK Rostov/ Don RUS | |
2016, Apr 30+May 06 | Tübingen + Veszprém | DKKA Dunaújváros HUN | 26:28+29:21 | TuS Metzingen GER | |
2017, May 07+13 | Ludwigsburg +R | GK Rostov/ Don RUS | 28:25+25:21 | SG BBM Bietigheim GER | |
2018, May 05+11 | K+C | SC Municipal Craiova ROU | 22:26+30:25 | Vipers Kristiansand NOR | |
2019, May 05+11 | E+S | Siófok KC HUN | 21:21+26:21 | Team Esbjerg DEN | |
Final Four | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
2020, Jun 15-21 | Originally planned semifinals and finals as home and away legs are changed to a Final Four format planed in week Jun 15-21 due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24. | ||||
European League | |||||
2021, May 08-09 | Baia Mare ROU | Nantes Atlantique HB FRA | 36:31 | Siófok KC HUN | CS Minaur Baia Mare ROU |
2022, May 14-15 | Viborg DEN | SG BBM Bietigheim GER | 31:20 | Viborg HK DEN | Herning-Ikast Håndbold DEN |
2023, May 13-14 | Graz AUT | Ikast Håndbold DEN | 31:24 | Nykøbing Falster HK DEN | BVB 09 Dortmund GER |
Winners | Final | Runners-up | ||
---|---|---|---|---|
EHF City Cup | ||||
1994, May 07+15 | O+B | Buxtehuder SV GER | 23:22+23:21 | Bækkelagets SK Oslo NOR |
1995, Apr 30+May 06 | V+B | Rotor Volgograd RUS | 24:19+24:20 | Vasas Budapest HUN |
1996, May 05+11 | Z+S | AS Silcotub Zalău ROU | 23:15+19:27 | Gjerpen IF Skien NOR |
1997, May 04+09 | I+F | FHC Frankfurt/Oder GER | 29:25+26:24 | Ikast Bording EH DEN |
1998, May 09+16 | F+ Herning | Ikast Bording EH DEN | 27:22+29:22 | FHC Frankfurt/Oder GER |
1999 | ŽORK Napredak Kruševac YUG | np | Van Riet Nieuwegein NED | |
2000, May 20+28 | B+R | Rapid Bucureşti ROU | 30:25+26:26 | Randers HK DEN |
EHF Challenge Cup | ||||
2001, May 05+13 | S+N | Handball Cercle Nîmes FRA | 22:18+18:16 | Split Kaltenberg CRO |
2002, May 11+19 | D+B | Non Profit SA Universitatea Remin Deva ROU | 33:23+31:25 | Buxtehuder SV GER |
2003, May 11+18 | D+M | BVB 09 Dortmund GER | 24:16+21:27 | HC Selmont Baia Mare ROU |
2004, May 15+22 | N+D | 1.FC Nürnberg GER | 29:23+29:33 | Universitatea Remin Deva ROU |
2005, May 15+22 | D+L | TSV Bayer 04 Leverkusen GER | 27:28+25:22 | Cercle Dijon Bourgogne FRA |
2006, May 14+21 | B+C | C.S. Tomis Constanţa ROU | 22:30+24:25 | CS Rulmentul Braşov ROU |
2007, May 12+20 | C+N | ŽRK Naisa Niš SRB | 23:32+30:21 | "U" Jolidon Cluj Napoca ROU |
2008, May 18+24 | M+O | VfL Oldenburg GER | 31:25+29:26 | Merignac Handball FRA |
2009, May 10+16 | N+E | Handball Cercle Nîmes FRA | 26:22+30:25 | Thüringer HC Erfurt GER |
2010, May 16+23 | G+B | Buxtehuder SV GER | 40:28+28:26 | Frisch Auf Göppingen GER |
2011, May 08+15 | Bordeaux +A | US Mios-Biganos HB FRA | 31:26+30:29 | Muratpaşa BSK Antalya TUR |
2012, May 06+12 | A+H | H.A.C. Handball Le Havre FRA | 36:27+27:30 | Muratpaşa BSK Antalya TUR |
2013, May 05+12 | S+M | DHK Baník Most CZE | 20:24+26:17 | Fantasyland Samobor CRO |
2014, May 03+11 | H+I | H 65 Höör SWE | 19:21+23:21 | Issy Paris Hand FRA |
2015, May 03+10 | S+B | Union Mios-Biganos-Bègles FRA | 21:20+28:24 | Pogoń Baltica Szczeciń POL |
2016, Apr 30+May 07 | İstanbul + Telde | Rocasa Gran Canaria ACE ESP | 29:25+33:29 | Kastamonu BGSK TUR |
2017, May 07+13 | Z+H | ŽRK Lokomotiva Zagreb CRO | 23:19+24:21 | H 65 Höör SWE |
2018, May 06+13 | Telde +L | MKS Perła Lublin POL | 22:22+27:23 | Rocasa Gran Canaria ACE Remudas ESP |
2019, May 05+12 | S+ Telde | Rocasa Gran Canaria ESP | 30:23+23:24 | SPR Pogoń Szczecin POL |
2020, Jun 15-21 | Originally planned semifinals and finals as home and away legs are changed to a Final Four format planed in week Jun 15-21 due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24. | |||
European Cup | ||||
2021, May 01+08 | M+Z | Rincon Fertilidad Málaga ESP | 32:28+28:31 | ŽRK Lokomotiva Zagreb CRO |
2022, May 08+14 | Telde +M | BM Rocasa Gran Canaria ESP | 21:17+25:29 | CBM Málaga Costa del Sol ESP |
2023, Apr 30 + May 07 | Pontevedra +A | Antalya Konyaaltı BSK TUR | 17:23+33:20 | CB Atlético Guardés ESP |
1999: The Dutch club refused to play in Yugoslavia because of the Kosovo war. Kruševac declared the winners.
(unofficial) Super Cup | Winners | Final | Runners-up | Third place | |
---|---|---|---|---|---|
1994, Dec 17-18 | Viborg DEN | Hypo Niederösterreich AUT | 25:23 | TuS Walle Bremen GER | Viborg HK DEN |
1995, Sep 25-26 | Volgograd RUS | Rotor Volgograd RUS | 27:21 | VSC Debrecen HUN | Hypo Niederösterreich AUT |
EHF Club Championship | |||||
1996, Sep 21-22 | Koprivnica CRO | ŽRK Podravka Koprivnica CRO | 22:21 | TV Lützellinden GER | AS Silcotub Zalău ROU |
1997, Sep 20-21 | Ljubljana SLO | Mar El Osito l'Eliana Valencia ESP | 27:25 | Istochnik Rostov RUS | Robit Olimpija Ljubljana SLO |
1998, Sep 19 - 20 | Silkeborg DEN | Ikast Bording EH DEN | 25:24 | Bækkelagets SK Oslo NOR | Dunaferr SE Dunaújváros HUN |
1999, Sep 25-26 | Viborg DEN | Dunaferr SE Dunaújváros HUN | 28:27aet | Bækkelagets SK Oslo NOR | Krim Electa Ljubljana SLO |
2001, Apr 21-22 | Wien AUT | Hypo Niederösterreich AUT | 27:24 | AKVA Volgograd RUS | El Ferrobús Mislata ESP |
2001, Oct 06-07 | Århus DEN | Viborg HK A/S DEN | 23:22 | Motor Zaporizhzhia UKR | RK Krim Neutro Roberts Ljubljana SLO |
2002, Nov 02-03 | Skopje MKD | RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD | 30:28 | Ikast Bording EH DEN | HERZ-FTC Budapest HUN |
2003, Nov 01-02 | Farum DEN | Krim Ljubljana SLO | 33:28 | Slagelse FH DEN | Ikast Bording EH DEN |
2004, Dec 27-30 | Leipzig GER | Krim Ljubljana SLO | 34:25 | Hypo Niederösterreich AUT | HC Leipzig GER |
2005 | not held | ||||
2006, Oct 28-29 | Viborg DEN | Viborg HK A/S DEN | 31:26 | RK Krim Mercator Ljubljana SLO | ŽRK Budućnost Monet Podgorica MNE |
EHF Champions Trophy | |||||
2007, Sep 22-23 | Râmnicu Vâlcea ROU | CS Oltchim RM Vâlcea ROU | 23:19 | GK Zvezda Zvenigorod RUS | Slagelse DT DEN |
2008, Sep 13-14 | Chekhov RUS | GK Zvezda Zvenigorod RUS | 28:27 | Hypo Niederösterreich AUT | Larvik HK NOR |
Winners | Final | Runners-up | ||
---|---|---|---|---|
European Cup Winners' Cup by IHF | ||||
1977, Apr 29 | Berlin GDR | TSC Berlin GDR | 18:15 | Spartak Baku URS |
1978, Apr 23 | Budapest HUN | Ferencvárosi TC Budapest HUN | 18:17 | SC Leipzig GDR |
1979, Apr 22+29 | Be+Bu | TSC Berlin GDR | 20:15+20:15 | Ferencvárosi TC Budapest HUN |
1980, Mar 23+30 | P+Z | Iskra Partizánske TCH | 16:16+16:16 5:3p | RK Lokomotiva Zagreb YUG |
1981, Apr 18+26 | S+B | BP Spartacus Budapest HUN | 18:17+22:17 | RK Bane Sekulić Sombor YUG |
1982, May 02+08 | B+ Beograd | RK Osijek YUG | 27:21+27:17 | BP Spartacus Budapest HUN |
1983, Apr 24+30 | M+O | RK Osijek YUG | 21:27+25:19 | SC Magdeburg GDR |
1984, Mar 24+Apr 01 | S+G | ORK Dalma Split YUG | 26:15+22:18 | TJ Gottwaldov TCH |
1985, Apr 08+13 | Ti+To | Budućnost Titograd YUG | 33:18+22:18 | TJ Družstevník Topoľníky TCH |
1986, Apr 26+May 03 | Gummersbach +B | Radnički Beograd YUG | 24:25+27:23 | VfL Engelskirchen FRG |
1987, May 10+17 | B+K | Kuban Krasnodar URS | 21:17+23:23 | TSC Berlin GDR |
1988, May 01+08 | K+B | Kuban Krasnodar URS | 28:17+20:20 | Vasas Budapest HUN |
1989, Apr 23+May 01 | K+B | Ştiinţa Bacău ROU | 25:25+22:19 | Kuban Krasnodar URS |
1990, May 20+27 | D+R | Rostselmash Rostov URS | 17:21+28:18 | SC Debrecen HUN |
1991, May 05+12 | K+B | Radnički Beograd YUG | 18:25+28:15 | Spartak Kiev URS |
1992, Apr 05+19 | D+ Sofia BUL | RK Radnički Beograd YUG | 21:26+24:19 | VSC Debrecen HUN |
1993, May 09+15 | R+ Gießen | TV Lützellinden GER | 23:21+25:22 | Rostelmash Rostov RUS |
EHF Cup Winners' Cup | ||||
1994, May 08+15 | Bu+Br | TuS Walle Bremen GER | 21:23+24:21 | Spectrum FTC Budapest HUN |
1995, Apr 29+May 06 | Gießen +D | Dunaferr SE Dunaújváros HUN | 23:25+26:18 | TV Lützellinden GER |
1996, May 05+12 | Z+ Gießen | TV Lützellinden GER | 28:19+22:22 | Kraš Zagreb CRO |
1997, May 03+11 | R+L | Istochnik Rostov RUS | 25:18+24:24 | VfB Leipzig GER |
1998, May 09+16 | Z+O | Bækkelagets SK Oslo NOR | 23:23+28:17 | Kraš Zagreb CRO |
1999, May 08+15 | Gjøvik +M | Bækkelagets SK Oslo NOR | 26:13+24:22 | Ferrobús Mislata Tortajada ESP |
2000, May 20+28 | K+V | Milar L'Eliana Valencia ESP | 31:24+31:30 | Kuban Krasnodar RUS |
2001, May 06+13 | Z+O | Motor Zaporizhzhia UKR | 26:20+23:18 | Nordstrand 2000 Oslo NOR |
2002, May 12+18 | V+T | GK Lada Toljatti RUS | 27:32+28:20 | CS Oltchim RM Vâlcea ROU |
2003, May 10+18 | K+B | ESBF Besançon FRA | 27:30+20:15 | Spartak Kyiv UKR |
2004, May 15+21 | Maria Enzersdorf + Herning | Ikast Bording EH DEN | 30:35+36:22 | Hypo Niederösterreich AUT |
2005, May 14+21 | K+ Stokke | Larvik HK NOR | 31:26+37:27 | Podravka Vegeta Koprivnica CRO |
2006, May 13+20 | P+G | ŽRK Budućnost Monet Podgorica SCG | 25:25+26:23 | Győri ETO Kezilabda Club HUN |
2007, May 12+20 | T+V | CS Oltchim RM Vâlcea ROU | 30:24+29:29 | Byåsen HB Elite Trondheim NOR |
2008, May 18+24 | L+B | Larvik HK NOR | 25:21+25:19 | CS Rulmentul-Urban Braşov ROU |
2009, May 09+17 | L+K | FCK Håndbold A/S København DEN | 21:23+26:21 | Larvik HK NOR |
2010, May 05+16 | Kolding +P | ŽRK Budućnost T-Mobile Podgorica MNE | 23:20+18:16 | KIF Vejen DEN |
2011, May 08+15 | Dabas +A | FTC Rail Cargo Budapest HUN | 34:29+23:23 | C.B. Mar Alicante ESP |
2012, May 06+13 | Dabas +V | FTC-Rail Cargo Hungaria Budapest HUN | 31:30+31:30 | Viborg HK A/S DEN |
2013, May 05+11 | P+ Südstadt | Hypo Niederösterreich AUT | 30:22+31:21 | Issy Paris Handball FRA |
2014, May 04+11 | V+ Chekhov | Viborg HK DEN | 31:22+24:23 | GK Zvezda Zvenigorod RUS |
2015, May 03+10 | Orléans + Ikast | FC Midtjylland DEN | 22:23+24:19 | CJF Fleury Loiret Handball FRA |
2016, May 01+07 | H+T | Team Tvis Holstebro 2000 DEN | 31:27+30:25 | GK Lada Tolyatti RUS |
Last modified: 07.08.2023